Yabancı uzmanlardan tam destek: Türkiye tek başına karşı çıkıyor!

Suriye'nin İdlib kentinde Türk askerine yönelik düzenlenen hain saldırıların ardından başlatılan Bahar Kalkanı harekâtı etki gücü ve askeri stratejisi bakımından yabancı analistlerin de dikkatini çekti. Kimi diplomat ve stratejistler, Türkiye’nin askeri kapasitesine övgüde bulunurken, mülteci akını karşısında Batı’nın Türkiye’yi yalnız bırakmasını eleştirdiler.

Yabancı uzmanlardan tam destek: Türkiye tek başına karşı çıkıyor!
Yabancı uzmanlardan tam destek: Türkiye tek başına karşı çıkıyor!
GİRİŞ 03.03.2020 07:50 GÜNCELLEME 03.03.2020 08:10
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Bahar Kalkanı harekâtının bilançosunu değerlendiren analistler, “Türk ordusu birkaç günlük operasyonla Suriye ordusuna yıllar boyu süren savaştan çok daha fazla kayıp verdirdi. Suriye ordusu Türk SİHA’larının etki gücü karşısında hiçbir varlık gösteremedi. Bu da gösteriyor ki, iyi planlanmış bir askeri harekât ile Suriye rejiminin kazanımları bir ayda tersine çevrilebilir” yorumunu yaptı.

 

 

"PUTİN'İN HESAPLARINI DEĞİŞTİRMENİN TEK YOLU TÜRKİYE’Yİ DESTEKLEMEK"

Dikkat çeken yorumlar arasında Fransa’nın daha önce Washington, BM ve İsrail büyükelçiliği görevlerinde bulunan deneyimli diplomat Gérard Araud’un mesajları da yer aldı. 

 

 

Araud, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, "Türkiye'nin şu an yaptığı Putin'in hesaplarını değiştirmenin tek yolu. Eğer güvenlik ve insani sebeplerle İdlib'deki saldırıları durdurmak istiyorsak, kulağa nahoş gelse de, Türkiye'yi desteklemeliyiz" dedi. 

"TÜRKİYE'Yİ SUÇLAMAK YERİNE SURİYE İÇİN BİR ŞEYLER YAPMALIYIZ"

Stratejist Timothy Ash de son süreçte Türkiye’ye destek veren isimler arasında. Ash Batı’nın Suriye’deki iç savaş ve sığınmacılar konusundaki ikiyüzlü tutumunu eleştirerek; “Batı önce Esed rejimine karşı muhalifleri teşvik etti, fakat sonuçlarından hoşlanmayınca yüzünü başka tarafa çevirdi. 4 milyondan fazla mülteci akını karşısında Türkiye’nin başka tarafa bakma şansı yoktu. 4 milyon mülteciye ev sahipliği yaparken Türkiye’ye taş atmamız kolay değil. Sınırlarımızı kapatıp Türkiye'yi suçlamak yerine Suriye için bir şeyler yapmalıyız” yorumunu yaptı. 

"TÜRK ORDUSU BARBARLIĞA KARŞI TEK BAŞINA KARŞI ÇIKIYOR"

ABD’li Ortadoğu Analisti Michael Scott Doran da Twitter’da Türkiye’yi eleştiren bir yoruma tepki göstererek "Türkiye NATO’nun Güney sınırını koruyor. 3.6 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyor. Rusya, Esed ve İran, çoğu çocuk 1 milyon mülteciyi daha vahşice Kuzey’e doğru sürerken, Türk ordusu bu barbarlığa karşı tek başına karşı çıkıyor. Siz yine de Türkiye’ye mi kızıyorsunuz?" diye yazdı. 

YORUMLAR 31
 • doğrusu 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye'ye birden hak verir destek çıkar hale gelmeleri gerçekten şaşırtıcı ama elbetteki politik bir karar. bizim birden dostumuz olmuş ya da suriyenin durumunu dert etmis değiller. ab'nin desteğinin ana sebebi multeci akını ve Türkiye'nin buna izin verme kararı alması. abdnin desteginin ana sebebi de rusyadan bizi uzaklastirma ve kendine çekme fırsatının doğmuş olmasi. ab biraz da abdyi izliyor her zamanki gibi. yoksa idlib çok umurlarinda değil ve degildi de bir iki hafta öncesine kadar. esede karşı başarılı operasyon da bize biraz saygı gostermelerine de sebep vermiş gibi görünüyor.
  Cevapla
 • TurQuaZ 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu harcamaların hepsi israf. O paralarla ne heykeller yapardık. İsrailden sipariş etttiğimiz deterjanla da bir güzel yıkardık.
  Cevapla
 • garib oğlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Küfür tek bir millet dir. hemen birleşirler şeytan onlardan yanadır. Ama islam ümmeti azda olsa parçalıda olsa kafire karşı Allah bizimledir.
  Cevapla
 • orhan 1 yıl önce Şikayet Et
  kulağa nahoş gelse de türkiyeyi desteklemek... bu ne demek? en basiretli ve akıllısının ağzından çıkan söz bu... sanki biz verem mikrobuyuz da koronadan daha iyiymişiz gibi davranıyorlar...
  Cevapla
 • barbaroslar geliyor 1 yıl önce Şikayet Et
  bazen aklı selim insanlarda çıkıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Doğal gazda İran krizi! Türkiye tahkime gidiyor
İstanbullu perişan halde: İBB Başkanı İmamoğlu balık restoranında