Çin'de koronavirüs ile ilgili yeni gelişme!

Alınan bilgiye göre, Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ölenlerin sayısı 3 bin 44’e çıktı. Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan son dakika yazılı açıklamaya göre ülkede son 24 saatte 30 kişi yaşamını yitirdi, 143 yeni Kovid-19 vakası saptandı. Vuhan'dan Virüs Bilimi Uzmanı Yang Cangçiu ise koronavirüsün birden fazla kaynağının bulunduğunu açıkladı.

GİRİŞ 06.03.2020 09:20 GÜNCELLEME 28.05.2020 01:37
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Bununla birlikte ülkedeki toplam ölü sayısı 2'si Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden olmak üzere 3 bin 44’e, toplam Kovid-19 bulaşan kişilerin sayısı 5 bin 737’sinin durumu ciddi olmak üzere 80 bin 552’ye yükseldi. 

 

 

Virüs bulaşma durumu şüpheli olan kişilerin sayısı 482’ye, müşahade altına alınanların sayısı 29 bin 896’ya gerilerken, bugüne kadar taburcu edilenlerin sayısı ise 53 bin 726’ya ulaştı. 

Diğer yandan Çin’e dış ülkelerden gelen yabancı veya Çin vatandaşı kişilerde saptanan Kovid-19 vakası ise 36 olarak açıklandı. 

 

 

KOVİD-19 MUTASYONA UĞRUYOR

Çinli bilim insanları, toplanan 103 örnekte virüsün genetik yapısının değişimi konusunda çalışma yürütmüş, "National Science Review" dergisinde yayımlanan çalışmada alınan Kovid-19 örneklerin 101'inde, virüsün iki farklı alt versiyonu tespit edildiği kaydedillmişti.

Farklı özellikler gösteren Kovid-19 mutasyonlarının biri "S-cov" ve diğeri "L-cov" olarak tanımlanırken, S-cov'un, yarasalarla bağlantılı olan koronavirüs tipine yakın ve bulaşıcılık özelliğinin daha düşük olduğu, L-cov’un ise bulaşıcılığının daha yüksek ve insanların solunum yoluna daha zararlı olduğu belirtilmişti. 

VİRÜSÜN BİRDEN FAZLA KAYNAĞI VAR

Vuhan'dan Virüs Bilimi Uzmanı Yang Cangçiu ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Kovid-19’un söz konusu mutasyonlarının çevre şartları veya virüsün bulaştığı kişiden dolayı ortaya çıktığının muhtemel olduğunu, bunun da virüsün birden fazla kaynağının bulunduğu anlamına geldiğini söyledi.

Çin’in önde gelen epidemiyologlarından Cong Nanşan, geçen hafta Kovid-19’un ilk Çin’de ortaya çıkmasının, "virüsün kaynağının Çin olduğu" anlamına gelmeyeceğini belirtmiş, virüsün kaynağına yönelik araştırmaların da yapıldığını vurgulamıştı.

Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'da ortaya çıkan Kovid-19 salgını nedeniyle aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülke, Çin'in bu kentindeki vatandaşlarını tahliye etmişti.

Yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) "acil durum" ilan etmişti. 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Ccc 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah bütün islanlıga yardım etsin
  Cevapla
 • SÜRÜCÜ 1 yıl önce Şikayet Et
  buradaki beddua eden cahil yorumcular güya dindar geçinen oysaki bana göre kindar kini gözlerini kan bürümüş salgın hastalıktan ölenlerin ALLAH katında bi araştırın isterseniz hükmü nedir neyi,miş burda bedua ediyorsunuz sabah akşam insanlara hükmü ALLLAH verir siz kullarsınız sadece kim verdi size beddua yetkisini.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Hak edene bedduanında cehenneminde yeri var. Hayır duası da hak edene yapılır. Bunun sonucunda karar makamı elbette Allahın. Ve can yakan yani zalim olan insanlara Allah cevap verecektir, çünkü bu dünya sahipsiz değil.
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  hayvanları acımadan diri diri pişirir yerseniz sonu bu olur.elbetteki doğrusunu Allah bilir
  Cevapla
 • Cansel 1 yıl önce Şikayet Et
  Dogru
  Cevapla
 • Safa 1 yıl önce Şikayet Et
  Internette çok var, resimler korkunc, zerre vicdanı olan böyle birşey yapamaz. Bunlar insanlıktan çıkmış.
  Cevapla
 • Turan 1 yıl önce Şikayet Et
  Ölümün fazla olmasının ve tez yayılmasının tek nedeni nemdir.. Yoğun nem vücudun mikrobu dışarı atmasını engellemektedir... Oksijenin az , havanın kuru olduğu yerlerde bu hastalık hızla yayılamaz.. Ayrıca temizlik ve abdest bu virüsün baş düşmanıdır..
  Cevapla
 • Aslan baba 1 yıl önce Şikayet Et
  Bioloyig savaş bu..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin beklediği fotoğraf geldi: Müsilaj çalışmalarından güzel sonuçlar
Türk SİHA'larına karşı savaşsaydık ne olurdu? Alman komutanın itirafı her şeyi özetliyor