ABD ordusundan 'koronavirüs aşısı farelerde denendi' açıklaması

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı ABD Kara Kuvvetleri Komutanlığı laboratuvarlarında aşı çalışması başlatıldı.

ABD ordusundan 'koronavirüs aşısı farelerde denendi' açıklaması
ABD ordusundan 'koronavirüs aşısı farelerde denendi' açıklaması
GİRİŞ 07.03.2020 01:00 GÜNCELLEME 07.03.2020 01:52
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

ABD Savunma Bakanlığı, bazı tatbikatları askıya almanın yanı sıra ABD ordusunda salgının yayılmaması için bir dizi önlem alıyor.

 

 

Aşı çalışmaları ile ilgili açıklama yapan Kara Kuvvetleri Tıbbi Ar-Ge Komutanı Tuğgeneral Michael Talley, Kara Kuvvetleri laborantlarının, Hastalık Kontrol Merkezi (CDC), sağlık endüstrisi ve akademiden birçok kuruluşla işbirliği yaparak bir aşı test çalışmasına başladıklarını ifade etti.

KISA ZAMANDA İNSANLAR ÜZERİNDE DENENECEK

 

 

Tuğgeneral Talley, potansiyel aşıların en kısa zamanda sıkı insanlar üzerinde test edilmesine başlanacağını kaydetti.

Walter Reed Kara Kuvvetleri Araştırma Enstitüsü Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi Direktörü Dr. Kavyon Modjarrad ise "Aşının testlerinin ilk aşamasını farelerde denemeye başladıklarını belirtti.

Modjarrad, ikinci aşamada testlerin maymunlar dahil anatomisi insan anatomisine yakın hayvanlarda yapılacağını ifade ederek, insanlar üzerindeki testin tam olarak ne zaman yapılacağına dair bir takvim vermekten kaçındı.

ÜSLERE GİRİŞ ÇIKIŞLAR KISITLANDI 

Bunun yanı sıra salgın Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmasının ardından Pentagon’un dış ülkelerde ve denizde konuşlu birliklerine yönelik bir dizi tedbir amaçlı uygulamalar getirdiği bildirildi.

Tüm komutanlıklara gerekli bilgi ve direktiflerin verildiğini kaydeden Savunma Bakanı Mark Esper, Pentagon binasına yönelik önlemleri de önümüzdeki hafta açıklayacaklarını belirtti.

Esper, dış ülkelerdeki üslerde giriş çıkışların kısıtlandığını, birçok müşterek eğitimin azaltıldığını ifade ederken, gemilerde birliklere yönelik de önlemlerin artırıldığını aktardı.

Geçen hafta Güney Kore ve Japonya’daki askerlerin ortak eğitimlerinin durdurulmasının ardından ABD Avrupa Komutanlığı, İsrail ile yapılması planlanan "Juniper Cobra 20" askeri tatbikatın da askıya alındığını duyurdu. Bunların yanı sıra, Pentagon, Texas ve California eyaletlerindeki liman girişlerine de tedbir amaçlı 160 asker gönderdiğini açıkladı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 10
 • hemmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Yalan söylüyorsunuz. Virüsü yayan siz, aşısını da bulan siz. Aşı, depolarınızda bekliyor. Hastalığın ve paniğin iyice yayılmasını, ölümlerin artmasını bekliyorsunuz. Piyasaya sürmenin de bir ticari işidir...
  Cevapla
 • Tuna 2 yıl önce Şikayet Et
  Cine yayan sizsiniz Bas edemeyince cin ne saladiniz ve bekliyorsunuz yayilmasini ki hem iki tasla bir kus vuralim diye dünyaya satacaksiniz aşı hazırdır bunların yok farede denıyoz lafına ınanmıyorum
  Cevapla
 • muşlu 2 yıl önce Şikayet Et
  bunların vay haline fitene çikarmak nesli bozmak tohumu bozmak hepsi bunlarin işi
  Cevapla
 • Aliveli49 2 yıl önce Şikayet Et
  Corona virüsünü kim cikardiysa aşısını da ilk önce onlar bulacaktır!
  Cevapla
 • Cantada_ keklik 2 yıl önce Şikayet Et
  Sen bunu bütün dünyaya yay sonra aşı geliştirdik ayağına dünyayı kurtar yine kahraman ol sizi gidi siziii...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'yi bu sözlerle hedef aldı: Erdoğan'a söylüyorum; Bizimle uğraşma sizi ezeriz
İşte karla kaplanan iller! Türkiye'den beyaz manzaralar...