Erdoğan'ın ziyareti öncesi AB'den Türkiye ve Yunanistan açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Brüksel'e gerçekleştireceği ziyaretin hemen öncesinde bir açıklama yapan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, üstlendikleri yük nedeniyle hem Türkiye'ye hem de Yunanistan'a destek sağlanması gerektiğini söyledi.

GİRİŞ 09.03.2020 14:25 GÜNCELLEME 09.03.2020 15:54
Bu Habere 74 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB liderleriyle görüşmek üzere Brüksel'e gitmek üzereyken AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'den Türk-Yunan sınırındaki mülteci kriziyle ilgili bir açıklama geldi.

 

Görevi devraldığında Türkiye ile AB arasındaki 18 Mart göçmen mutabakatının gündemde olmadığını belirten Von der Leyen, buna rağmen AB'nin göç sorununa ilişkin kalıcı bir çözüm bulması gerektiğini birçok kez dile getirdiğini anımsattı.

Von der Leyen, "Bugün derin bir ikilem içindeyiz, Türkiye-Yunanistan sınırındaki durum siyasi amaçlı bir baskıya işaret ediyor. Sığınmacıların yardıma ihtiyacı var" değerlendirmesinde bulundu.

 

Sınırdaki "baskının" azaltılması gerektiğini ifade eden Von der Leyen, "Üstlendikleri yük nedeniyle hem Türkiye'ye hem de Yunanistan'a destek sağlamalıyız" dedi.

Von der Leyen, konunun akşam Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile düzenlenecek Türkiye-AB Liderler Toplantısı'nda ele alınacağını söyledi.

AVRUPA ÜLKELERİ REFAKATSİZ SIĞINMACI ÇOCUKLARI ALACAK

Yunanistan'daki sığınmacı kamplarında durumun çok ciddi olduğunun altını çizen Von der Leyen, özellikle refakatsiz sığınmacı çocuklar hakkında büyük endişe duyduğunu belirtti.

Bu çocuklara gerekli bakımın sağlanmasının aciliyet taşıdığına işaret eden Von der Leyen, üye ülkelerden bu konuda yardım talep ettiğini vurguladı.

Fransa, Portekiz, Lüksemburg, Finlandiya ve Almanya'nın ülkelerine refakatsiz sığınmacı çocuk almayı kabul ettiğini duyuran Von der Leyen, daha fazla yardımın da gerekli olduğunu söyledi.

Von der Leyen, Suriye'deki sığınmacılar için 60 milyon avro yardım yapılacağını anımsatarak, "AB, 2015'e göre çok daha hazırlıklı ancak daha da iyi olmalıyız" dedi. Von der Leyen, AB'nin yeni göç anlaşmasını nisan ayından sonra açıklayacağını duyurdu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 74
 • manisalı 6 ay önce Şikayet Et
  kendi kimsesiz çocuklarını Haidi örneğinde olduğu gibi 3 yaşından itibaren köle gibi çiftliklerde kullanan medeniler Müslüman çocuklarına neyi reva görürler acaba
  Cevapla
 • REŞAT SEV 6 ay önce Şikayet Et
  sapıklar
  Cevapla
 • Öğretmen 6 ay önce Şikayet Et
  Ahlaksızlar çocukları alacaklarmış. Çocukları alıp dinden imandan edecekler. Ahlaksız batının kudurmuşları hiç vazgeçmediler.
  Cevapla
 • İrfan 6 ay önce Şikayet Et
  Çocukları alırım diye bildiri yapan ülkeyi insan hakları mahkemesine dava açılmalı bu ne terbiyesizlik
  Cevapla
 • MİSAFİR 6 ay önce Şikayet Et
  Gözlerini mülteci çocuklara dikiş bu kefereler. ALLAHIM SEN MAZLUMU KORU. ZALIME FIRSAT VERME. KURDUKLARI TUZAKLARI BOYUNLARINA GEÇER.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Merkez Bankası ters köşe yaptı! Uzmanlar açıkladı: İşte faiz artırımının 2 nedeni
Süper Lig'de biten transferler!