İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Herhangi bir şehirde karantina uygulamayacağız

İran'da koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 113 kişi artarak 724'e yükselirken, vaka sayısı 13 bin 938'e çıktı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, başkent Tahran veya herhangi bir şehirde karantina uygulanmadığını ve ilerleyen günlerde de karantinanın uygulanmayacağını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Herhangi bir şehirde karantina uygulamayacağız
İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Herhangi bir şehirde karantina uygulamayacağız
GİRİŞ 15.03.2020 13:45 GÜNCELLEME 15.03.2020 15:02
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani koronavirüs ülke genelindeki ekonomik etkisinin görüşüldüğü ekonomi kurulunda konuştu. Ruhani ekonomi kurulunda aldıkları ortak kararın koronavirüse rağmen ekonomik faaliyetlerin normal seyrinde devam etmesi şeklinde olduğunu belirterek, "Sağlık protokolleri dikkate alınarak ekonomik faaliyetlerin normalleşmesi noktasında ortak karara vardık" dedi.

 

Koronavirüs nedeniyle bazı iş alanlarında sorunların doğal olarak meydana geldiğini kaydeden Ruhani, ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalanlara hükümetin gerekli maddi desteği sağlayacağını ifade etti. İran Cumhurbaşkanı Ruhani, başkent Tahran veya herhangi başka bir şehirde karantina uygulanmadığını vurgulayarak, "Bazı şehirlerde bazı alışveriş ve iş merkezlerinin karantinada olduğu haberleri doğru değil. Ne bugün, ne nevruz tatili, ne de başka bir gün karantina uygulanmayacak. Herkes kendi ekonomik faaliyetinde serbest" şeklinde konuştu.

Hükümetin vatandaşa gerekli hizmeti götürmeye devam edeceğini ve vatandaşların evde kalmasını öncelediklerini belirten Ruhani, "Elbette tüm bunlar belirlenen sağlık protokollerine göre uygulanacak" dedi. İran'da alınacak tatil kararlarının sadece korona virüsü ile mücadele merkezine ait olduğunu belirten Ruhani, "Bu konuda valilikler veya diğer sağlık merkezleri karar alamaz. Ancak korona virüsü ile mücadele merkezi bu yönde karar alabilir" ifadesini kullandı.

 

BİLANÇO ARTIYOR

İran'da son yayınlanan raporlara göre şu ana kadar 13 bin 938 korona vakası tespit edilirken, korona salgınında 724 kişi ise hayatını kaybetti. Öte yandan koronavirüse karşı koruduğu iddiasıyla sahte alkol içip zehirlenerek hayatını kaybedenlerin sayısı 126’ya yükseldi.

KAYNAK: AA, İHA
YAZDIR
YORUMLAR 24
 • TuncTunc 2 ay önce Şikayet Et
  rusyayi arkana al ye´ic dünyaya kafa tut ama akil üretmeye gelince YOK..
  Cevapla
 • Hqllem 2 ay önce Şikayet Et
  Gidin siz türbe demiri filan yalayın... virüsün 2. Merdiven basamagi iran..
  Cevapla
 • Abdullah 2 ay önce Şikayet Et
  Cahillik mi desem? Ahmaklık mı desem? Olsa olsa bu akıl tuttulmasıdır. Bulaşıcı bir hastalık salgınında, hem karantina uygulamayacaksın hem de dünyadan yardım isteyeceksin. Iranlı devlet yönetimi 60 yaş üstü nüfusu bu şekilde ortadan kaldırmayı planlıyor durumdan o anlaşılıyor.
  Cevapla
 • tcli 2 ay önce Şikayet Et
  en iyisini yaptınız tebrikler. yalnız kimseyi ülke dışına salmayında pisliğiniz başkasına bulaşmasın.
  Cevapla
 • Altaylar 2 ay önce Şikayet Et
  Hem karantina uygulama hem de yardım diken, ne ala memleket. Ulan nesiniz ki size yardım edelim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Libya'dan kan donduran haber! Hastanede 106 ceset bulundu
İkinci el otomobile rağbet ve fiyat arttı! Esnaf araç bulamıyor