3 dünya devi karar aldı: Üretime ara verecekler

ABD'nin iki büyük otomobil üreticisi Ford ve General Motors, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınacak önlemler nedeniyle Kuzey Amerika'daki üretimlerine ara vereceklerini duyurdu. Öte yandan Fiat Chrysler'dan dün yapılan açıklamada, çalışanlar için güvenli ortamın sağlanması amacıyla şirketin ABD'deki tesislerinde vardiya ve üretim değişikliğine gidileceği belirtilmişti.

3 dünya devi karar aldı: Üretime ara verecekler
3 dünya devi karar aldı: Üretime ara verecekler
GİRİŞ 19.03.2020 00:27 GÜNCELLEME 19.03.2020 00:52
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Ford'dan yapılan açıklamada, şirketin ABD, Kanada ve Meksika'daki fabrikalarında yapılacak temizlik ve sterilizasyon çalışmaları nedeniyle üretimin 30 Mart'a kadar durdurulacağı bildirildi. 

EK PROSEDÜRLER ÜZERİNDE ÇALIŞACAKLAR

Birleşik Otomobil Çalışanları Sendikası (UAW) ve şirket yöneticilerinin tesislerde yeniden üretime başlanması ve Kovid-19'un yayılmasını önlemeye yardımcı olacak ek prosedürler üzerinde çalışacakları belirtilen açıklamada, çalışanlar arasında sosyal mesafeyi en üst düzeye çıkarmanın yollarının aranacağı ifade edildi. 

FORD'UN AVRUPA FABRİKALARINDA ÖNLEM

Ford'un İspanya'nın Valensiya kentindeki tesisinde, üç çalışanına Kovid-19 teşhisi konulması nedeniyle üretime pazartesi gününden itibaren ara verildiği hatırlatılan açıklamada, şirketin Almanya'nın Köln ve Saarlouis kentleriyle Romanya'nın Craiova şehrindeki tesislerinde de üretimin geçici olarak durdurulacağı kaydedildi.

General Motors'tan yapılan açıklamada da şirketin Kuzey Amerika'daki üretim faaliyetlerine 30 Mart'a kadar ara verileceği aktarıldı. 

İnsanların sağlığı ve güvenliğinin öncelikli olduğu vurgulanan açıklamada, üretim durumunun haftalık olarak değerlendirileceği ifade edildi. 

FIAT CHRYSLER DÜN AÇIKLAMIŞTI

Öte yandan Fiat Chrysler'dan dün yapılan açıklamada, çalışanlar için güvenli ortamın sağlanması amacıyla şirketin ABD'deki tesislerinde vardiya ve üretim değişikliğine gidileceği belirtilmişti.

Birleşik Otomobil Çalışanları Sendikası, 15 Mart Pazar günü, Ford, General Motors ve Fiat Chrysler şirketleriyle, çalışanların Kovid-19 salgınından korunması için "Kovid-19 Görev Gücü"nü oluşturduklarını açıklamıştı. 

Sendika, Amerika'nın üç büyük otomobil firmasından gelecek 2 hafta için üretimlerini durdurmalarını istediklerini ve üç şirketin de üretim tesislerini kısmi olarak kapatmayı, tesislerinde gerekli temizlik işlemlerini yapmayı ve vardiyalar arası süreleri uzatmayı gözden geçirmeyi kabul ettiklerini duyurmuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 4
 • kayıp kitap 3 yıl önce Şikayet Et
  Yapılacak şey belli ama her ülke korkusundan yapamıyor. Bütün ülkeler borsalarını ve ticareti aynı anda 15 gün durduracak. kesinlikle dışarı çıkma yasağı uygulanacak. hasta kendisinde belirti ortaya çıktığında alo 184 gibi hatta ulaşması sağlanmalı. Devlet bu hastaları yatıracak hastaneleri ayarlamalı. Ambulansların sayısı çoğaltılmalı.
  Cevapla
 • Alamet 3 yıl önce Şikayet Et
  "O kıyamet günü ne zaman?" diye sorar. Gözler kamaştığı, ay karanlığa gömüldüğü, güneş ve ay bir araya getirildiği zaman, o gün insan "kaçış nereye?" diyecektir. Hayır, hiçbir sığınacak yer yoktur. O gün varıp durulacak yer, sadece Rabbinin huzurudur. O gün insana, yapıp önden gönderdiği ve yapmayıp geri bıraktığı şeyler haber verilir. Hatta, mazeretlerini ortaya koysa da, o gün insan kendi aleyhine şahittir.
  Cevapla
 • 2. El 3 yıl önce Şikayet Et
  Şu asama da ne araba satılır ne araba alınır. Bu durum piyasayı da çok kötü etkiledi. Sıfır yoksa ikinci el de yok. Kaldı ki alan da satanda bir birine güvenmez.
  Cevapla
 • alper 3 yıl önce Şikayet Et
  Onlarda virüsten korunmak için bir dizi önlem alıyorlar
  Cevapla
DİĞER HABERLER
ABD Başkanı Biden'dan son dakika ateşkes açıklaması! Tarih verdi
Yunanistan'da Türkiye paniği: Fark açılıyor