BM şehir ismi verip uyardı! Korkutucu sonuçları olabilir

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüsle ilgili açıklamalar peş peşe gelmeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Filistin Koordinatörü Jamie McGoldrick, İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'nde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin "korkutucu sonuçları olabilir" uyarısında bulundu.

BM şehir ismi verip uyardı! Korkutucu sonuçları olabilir
BM şehir ismi verip uyardı! Korkutucu sonuçları olabilir
GİRİŞ 22.03.2020 18:12 GÜNCELLEME 22.03.2020 18:12
Bu Habere 60 Yorum Yapılmış

McGoldrick, BM'in internet sitesinden yayımlanan açıklamasında, Gazze'de muhtemel bir Kovid-19 salgını konusunda, "uzun süredir abluka altında olması, bölgedeki yoğun nüfus ve kısıtlı sağlık imkanları nedeniyle korkutucu sonuçları olabilir." ifadelerine yer verdi.

 

Gazze hakkında endişeli olduklarını belirten McGoldrick, olası bir salgın durumunda kuluçka benzeri yoğun nüfusun bölgeye sıkışacağını belirterek, virüsün yayılmasına uygun bir zemin oluşacağına dikkati çekti.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Filistin Koordinatörü Jamie McGoldrick

McGoldrick, Gazze'deki sağlık sisteminin mali kaynak ve ekipman açısından yetersiz ve zayıf olduğunun da altını çizerek, sağlık sisteminin iyileştirilmesine ilişkin Filistin yönetimi ve Dünya Sağlık Örgütü ile temasta olduklarını aktardı.

 

 

McGoldrick, Gazze'nin acil insani yardım ihtiyacı için 7 milyon dolar bütçeli bir proje üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Tıbbi ekipman ve yardım malzemesi sağlanması için kaynak arayışındayız." ifadesini kullandı.

Hafta içinde uluslararası bağışçılarla bir toplantı yaptığını kaydeden McGoldrick, "Önümüzdeki 6 gün içinde bu kaynağa ihtiyacımız var. Eğer vaka sayısı artarsa bu durum değişebilir." değerlendirmesinde bulundu.

GAZZE'DE İLK KORONAVİRÜS VAKASI

Bu arada, Filistin Sağlık Bakanı Yardımcısı Yusuf Eburriş, bugün düzenlediği basın toplantısında, 19 Mart'ta Pakistan'dan dönen iki kişiye Kovid-19 teşhisi konulduğunu duyurdu.

Söz konusu iki vakanın Refah Sınır Kapısı'ndan ilk girişlerinden itibaren karantina altında tutulduğunu belirten Eburriş, hastaların kente giriş yapmadığını da kaydetti.

Eburriş, Gazze'de daha önce vakaya rastlanmadığını, ilk kez Kovid-19 vakası tespit edildiğini de vurgulamıştı.

İsrail, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi'ni 2006'dan bu yana kara, deniz ve havadan abluka altında tutuyor.

YAZDIR
YORUMLAR 60
 • eren 2 ay önce Şikayet Et
  neden telaviv değilde gazze çünkü onlar bırakıyor hastalığı
  Cevapla
 • Ibrahim 2 ay önce Şikayet Et
  Büyük israil projesinin engellerinden en önemlisi kalan Filistinliler bu virus sayesinde onları şehit edecekler Allahım sen yardım et.
  Cevapla
 • nimet 2 ay önce Şikayet Et
  Ya RABB'i SEN koru.
  Cevapla
 • hemmet 2 ay önce Şikayet Et
  Endişeliymiş!!! Biz de inandık. Sizin ve İsrail'in de istediği budur zaten...
  Cevapla
 • Adanali 2 ay önce Şikayet Et
  Allahim bütün israili yak kavur korona virüsüyle sen Filistinli kardeslerimizi koru hicbirini hasta etme es gecsin virüs Filistinden sen istersen olur ol dede olsun YaRabbim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Koronavirüste büyük skandal!
Son anket sonuçları açıklandı! Hükümete büyük destek