New York Valisinden Trump'a sert tepki

ABD'de salgının merkezi New York'un valisi Cuomo, Başkan Trump'a "destek gelmiyor" diyerek sert tepki gösterdi. Trump'ın 'eyaletlere milyonlarca maske gönderileceği' sözlerini de hatırlatan Cuomo, "Söze değil eyleme bakarım. Hani nerede suni solunum cihazları" ifadelerini kullandı. Cuomo ayrıca suni solunum cihazı eksikliğiyle, "Ölecek 26 bin kişiyi siz belirleyin" diye tepki gösterdi.

New York Valisinden Trump'a sert tepki
New York Valisinden Trump'a sert tepki
GİRİŞ 24.03.2020 21:17 GÜNCELLEME 24.03.2020 21:27
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

ABD'de New York Valisi Andrew Cuomo, Trump yönetimini yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede, salgının merkezi haline gelen New York için yeterli desteği vermemekle eleştirerek, "Federal Acil Yönetim Ajansı, 400 suni solunum cihazı gönderiyor. 30 bine ihtiyacım varken 400 tane ile ne yapabilirim? Bu durumda ölecek 26 bin kişiyi siz belirleyin çünkü sadece 400 suni solunum cihazı gönderiyorsunuz.'' dedi. 

 

 

Cuomo, düzenlediği basın toplantısında, vaka sayısının hızla arttığı ve ABD'de salgının merkezi haline gelen New York'ta, tıbbi malzemelerin tükenmek üzere olduğu uyarısında bulundu. 

Koronavirüsten etkilenenlerin sayısının her üç günde iki kat arttığını ve salgının yavaşlatılamadığını belirten Cuomo, ''New York'un yardıma ihtiyacı var.'' dedi.

 

 

Trump yönetimine, New York'a yeteri kadar destek vermediği için sert eleştiriler yönelten Cuomo, ''Federal Acil Yönetim Ajansı, 400 suni solunum cihazı gönderiyor. 30 bine ihtiyacım varken 400 tane ile ne yapabilirim? Bu durumda ölecek 26 bin kişiyi siz belirleyin çünkü sadece 400 suni solunum cihazı gönderiyorsunuz.'' ifadesini kullandı.

Salgının daha önceki 45 gün tahminlerinin aksine 2-3 hafta içinde zirveye çıkacağını aktaran Cuomo, eyalette 140 bin yatağa ihtiyaç duyulduğunu söyledi. 

2SÖZE DEĞİL EYLEME BAKARIM"

ABD Başkanı Donald Trump'ın "eyaletlere milyonlarca maske gönderileceği" açıklamasına değinen Cuomo, ''Ben söze değil eyleme bakarım. Hani nerede suni solunum cihazları, laboratuvar önlükleri ve eldivenler?'' diye  sordu. 

Koronavirüs vaka sayısının 25 bini geçtiği New York'ta, 210 kişi de hayatını kaybetti. 

John Hopkins Üniversitesinin verilerine göre ise ABD genelinde vaka sayısı 46 bin 805'e ulaştı, virüs nedeniyle ise 593 kişi öldü.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Ali Er 2 ay önce Şikayet Et
  İSLAMSIZ Dünyanın vicdanı bu kadar olur, ansanlığı da
  Cevapla
 • 66 fırtına 2 ay önce Şikayet Et
  Terörüstlere binlerce tırlarla silah mühümat gönderiyordun neoldu tıpbi malzeme bulamazoldun neoldu silah ürecene birada tıpbimalzeme üretseydin zavalısınız sizler busunuz işte
  Cevapla
 • Mccc 2 ay önce Şikayet Et
  Bu sıkıntılar rahata bolluğa alışmış ülkelerde büyük problemler yaratabilir.
  Cevapla
 • guney 2 ay önce Şikayet Et
  30000-400_=29600 yapar sayın amerikanın büyük valisi 26000 değil...
  Cevapla
 • çin halletti 2 ay önce Şikayet Et
  çinden yardım isteyin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye bu görüntüleri konuşuyor! Acemi askere yapılan eziyet sonrası Bakan Akar devreye girdi
Vekilliği düşürülen HDP ve CHP'li isimler tutuklandı