İtalya'da koronavirüs salgınını başlatan ölümcül hata! İlk kez açıkladılar

İtalya'da koronavirüs vaka ve ölüm sayısının en yüksek olduğu şehir olan Bergamo'nun Belediye Başkanı Giorgio Gori, gerçek ölü sayısının resmi rakamlardan 4 kat fazla olabileceğini söyledi. Gori açıklamaların devamında, salgın ile mücadele kapsamında yaptıkları iki büyük hayatı da açıkladı.

İtalya'da koronavirüs salgınını başlatan ölümcül hata! İlk kez açıkladılar
İtalya'da koronavirüs salgınını başlatan ölümcül hata! İlk kez açıkladılar
GİRİŞ 25.03.2020 17:39 GÜNCELLEME 25.03.2020 17:45
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Bergamo Belediye Başkanı Giorgio Gori, bugün düzenlediği sanal basın toplantısında şehirde koronavirüs nedenli gerçek ölü sayısının çok daha yüksek olduğunu açıkladı. Gori, ilçe belediye başkanları ile telefonda görüşerek ölü sayılarını karşılaştırdıklarını ve sonuç olarak, her 1 resmi koronavirüs ölümü başına 4 kişinin daha tanı koyulmamış olsa da koronavirüsten öldüğünü tahmin ettiklerini söyledi.

 

İKİ BÜYÜK HATA

İtalya'nın Batı'da koronavirüs salgınının görüldüğü ilk ülke olması nedeniyle hazırlıksız yakalandığını söyleyen Gori, Lombardia bölgesinin de bir dizi nedenle bu krizi çok ağır yaşadığını belirtti. Bu sebepler arasında da 10 milyon kişinin yaşadığı bu bölgede kentleşme, sanayi, trafik ve hareketlilik seviyesinin yüksek olmasını, yaşlı nüfusun da fazla olmasını saydı.

 

Gori ayrıca, Bergamo'daki Alzano Lombardo Hastanesi'nde ilk vakanın zatürre sanılarak koronavirüs testine tabi tutulmamasının salgının yayılmasında "kıvılcım" görevi gördüğünü söyledi.

19 Şubat'ta Milano San Siro Stadyumu'nda oynanan Atalanta-Valencia maçına 40 binden fazla Bergamolu taraftarın gittiğini de hatırlatan Gori, "En az bir o kadar insan da evlerinde, barlarda gruplar halinde maçı izledi. O akşam muhtemelen salgının yayılmasında hızlandırıcı etki yaptı" dedi.

Gori, Bergamo'da ilk koronavirüs vakasının 23 Şubat'ta tespit edildiğini, maçın oynandığı 19 Şubat'ta henüz virüsün varlığından haberdar olmadıklarını da vurguladı.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
ETİKETLER
kornavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  tazminat istemek savaş çıkartır
  Cevapla
 • Suphi 1 yıl önce Şikayet Et
  Tramp Çine yaptırım da çok zorladı çinde senin yatırımın varsa benimde virüsüm var dedi ve Çin kazandı yine malını satacak Amerika ve tramp batacak..
  Cevapla
 • Türküngücü 1 yıl önce Şikayet Et
  çin vürüsü yaydı tüm vürüsten etkilenen ülkelere tazminat ödesin
  Cevapla
 • saf_mu 1 yıl önce Şikayet Et
  ücretini Sezar ' mı ödemiş
  Cevapla
 • HALİME 1 yıl önce Şikayet Et
  Süper yorum
  Cevapla
 • Sim 1 yıl önce Şikayet Et
  İtalya orada siz buradasınız hani bir reklam vardı... Neyse Allah ülkemizi korusun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Biden'dan geri adım: Filistin açıklaması!
Son dakika görüntüleri düştü! Zalim İsrail Cuma Namazı’nda saldırdı