DSÖ önce itiraf etti sonra 'bu fırsatı kaçırmayın' deyip uyardı!

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) başı, koronavirüse karşı harekete geçme zamanının "aslında bir aydan uzun zaman önce" olduğunu söylerken ülkelerin, hastalığa set çekmek için ikinci fırsatı kaçırmamasını tavsiye etti.

GİRİŞ 27.03.2020 06:10 GÜNCELLEME 07.05.2020 22:18
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

DSÖ'nün Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus gazetecilere, bazı ülkelerin kaynaklarını yeterince hızlı organize etmediğini söyledi. 

 


"İLK FIRSAT PENCERESİNİ BOŞA HARCADIK"

Ghebreyesus şunları söyledi:

Dünyaya fırsat penceresinin daraldığını ve aslında harekete geçme zamanının bir ay, iki ay önce olduğunu söylüyoruz. Fakat hala, bir fırsat olduğuna inanıyoruz. Bence ilk fırsat penceresini boşa harcadık. Bu, boşa harcamamamız ve virüsü bastırarak kontrol altına almak için her şeyi yapmamız gereken ikinci fırsat.

 

 

DSÖ Başkanı, salgını ele almak ve fonlama gibi konuları gündeme getirmek için perşembe günü G20 liderlerinin zirvesine katılacak.

Çarşamba günü DSÖ ayrıca, tecriti zorunlu hale getiren ülkelerin yeni vakaları tanımlaması ve virüsü "zaptetmek ve kontrol altına almak" için elinden gelen her şeyi yapması gerektiğini söyledi. 

Dünyanın en büyük tecridi, yerel saatle salı gece yarısı Hindistan'da başladı. 

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, 1,3 milyar yurttaştan en az 21 gün boyunca kısıtlamalara uymasını istedi. 

Reuters'e göre, 470 bin 800 kişi hastalık için yapılan testlerde pozitif çıktı ve sonucunda 21 bin 221 kişi hayatını kaybetti.

YORUMLAR 9
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Daha çok daha çok diye diye doğanın ilâhî nizamını bozduk. Şimdi çoook parası olanlar bozulmamış doğada yaşamak istiyor.
  Cevapla
 • Yazıklar olsun 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünya Sağlık örgütü yeni düzeni isteyenleri halletsin.Sayıları 1 milyarmış 3 MİLYAR insan onları halledemiyor mu
  Cevapla
 • alp 1 yıl önce Şikayet Et
  hastalığı...dünyaya yayma örgütü...DYÖ...çok geç davrandınız...
  Cevapla
 • mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  DSÖ bu virüsü çıkaranların maşasıdır tabiki tum dünyaya yayılmasını beklediler 2 yada 3 ay içinde icinde aşıyı bulduklarını söyleyip dünyayı istediklerini yapmaya zorlayacaklar bana göre su anda aşı hazır
  Cevapla
 • taner 1 yıl önce Şikayet Et
  bu dsö' nün de batının abdnin avrupanın bir havucu olduğu ortaya çıkmıştır. ne yaptılar dünya için bu ana kadar ? ne yaptılar ? bu yaşananlar batıya karşı bir değişmin işareti olmalı ve doğu ile müslümanlar kendine gelmeli.. dünyayı yönetecek blok; doğudur. batı ve enstürmanları çökmüştür..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türk devleri düğmeye bastı! Geleceğin enerjisi 'lityum batarya' ilk kez denendi
Karadeniz gazı müjdesi! Türkiye'nin devleri eş zamanlı harekete geçiyor