İtalya'da bir günde 889 can kaybı!

Son Dakika Haberi; İtalya'da, yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) ölenlerin sayısı bugün 889 kişi artarak, 10 bin 23'e yükseldi.

İtalya'da bir günde 889 can kaybı!
İtalya'da bir günde 889 can kaybı!
GİRİŞ 28.03.2020 20:15 GÜNCELLEME 28.03.2020 21:29
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Ülkede 5 hafta önce görülen Kovid-19 salgınına ilişkin günlük veriler, başkentteki Sivil Savunma Genel Müdürlüğünde, Genel Müdür Angelo Borrelli tarafından paylaşıldı.

Borrelli, ülkede mevcut koronavirüs vaka sayısının 70 bin 65'e ulaştığını, bu sayıya ölenler ve iyileşenler dahil edildiğinde Kovid-19 bulaşanların toplamının ise 92 bin 472'ye çıktığını duyurdu.

Angelo Borrelli, dün 10 bin 950 olarak açıklanan iyileşenlerin sayısının bugün 1434 artışla 12 bin 384'e ulaştığını kaydetti.

Borrelli, ölü sayısının son 24 saatte 889 kişi artarak 10 bin 23'e yükseldiğini belirtti. İtalya'da bugünkü ölü sayısı, dün kaydedilen ve dünya genelinde de en yüksek sayı olan 969'un ardından bir günde kayıtlara geçen en yüksek 2'nci ölü sayısı oldu.

Angelo Borrelli, "Şu ana kadar alınmış önlemler olmasa, bugün hastanelerde çok daha büyük güçlükler yaşıyor olurduk." ifadeleriyle ülke genelinde uygulanan karantina tedbirlerinin önemine de değindi.

Bugün açıklanan ölü sayısında Lombardiya, 542'yle en yüksek ölümün kaydedildiği bölge oldu.

Ülkede, Kovid-19 kaynaklı en çok ölümün ve vakaların görüldüğü Lombardiya'da bölge yönetiminin sağlık işlerinden sorumlu üyesi Giulio Gallera da bölgelerindeki ölü ve vaka sayısındaki artışı "çılgın bir tsunami" olarak nitelerken, bunun herkesi ilgilendiren bir sorun olduğunu kaydetti.

- KARANTİNA TEDBİRLERİNİN UZATILMASI GÜNDEMDE

İtalyan basınında çıkan haberlere göre, ülkedeki sıkı karantina tedbirlerinin süresi uzatılacak.

10 Mart'tan beri okulların kapalı olduğu, ülke içi serbest dolaşımın yasaklanıp, tüm ticari faaliyetlerin durdurularak sıkı karantina tedbirlerinin uygulandığı ülkede, 3 Nisan olarak belirlenen karantina bitiş tarihinin uzatılmasının hükümetin gündeminde olduğu belirtildi.

Bu arada, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının ortak talimatıyla İtalya'ya kara, hava ve deniz yoluyla giriş yapacaklara da bazı kısıtlamalar getirildi.

Buna göre, kişilere seyahatlerini gerekçelendiren izin belgesi ve maske taşıma zorunluluğu getirilirken, gümrük kapılarında da giriş yapacakların ateşinin ölçüleceği kaydedildi.

Öte yandan, La Repubblica gazetesinin İçişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, özellikle güney bölgelerde toplu protesto veya münferit birtakım sosyal olayların yaşanmasından çekinilmesi nedeniyle bazı süpermarketlerin önünde güvenlik önlemleri artırıldı.

 

 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
koronaturkiye
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • metin 3 ay önce Şikayet Et
  İmkanımız yok neden halka maske eldiven dagıtmıyorsunuz ve kullanımıyla ilgili doğru bilgiyi göstermiyorsunuz
  Cevapla
 • Zühtü 3 ay önce Şikayet Et
  Avrupa hayranları gitsin kurtarsın Avrupasını. Sömürgeciler birliği Titanic gibi batıyor, malup oldukları düşman ise bir virus. Sahip oldukları onca teknoloji, silah ve para bir virusa yenildi. Tarih kitapları böyle yazacaktır, sonucta Nemrut un hikayesinden bir farkı yok.
  Cevapla
 • Cancağızım 3 ay önce Şikayet Et
  Virüs dünya da en çok Papa'nın olduğu hristiyan dininin merkezini İtalya yı vurdu ibret alınması gereken bi durum olsa gerek.
  Cevapla
 • Mert 3 ay önce Şikayet Et
  Biz aynı güne göre İtalyadan hızlı gidiyoruz.O zaman on binin çok üstüne çıkacağız görünüyor.Hemen sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli.
  Cevapla
 • vatandas ahmet 3 ay önce Şikayet Et
  biz kendimize bakalım daha 10 gün önce biz çok iyi tedbir aldık vaka bizde yok derken bu gün bir gün de 1700 vaka tesbit edilmiş bu çok yüksek bir rakam belki tesbit egldilemeyen de vardır.çinde ilk duyulduğunda sınırlar kapatılmalı idi. yine de sayın bakanımız çok özverili calışıyor kendisini tebrik ediyoruz.sanayi bakanımızdan da acilen doğrudan devlet imkanları ile hemen solunum cihazı üretimi bekliyoruz ,maske üretimi,alkol dezenfektan üretimi bekliyoruz.şimdiye kadar direk devlet olarak üretim için çalışmamız lazım idi.bir sürü boş devlet binası depolar hangarlar boş fabrikalar var acil üretmeliyiz zaman daralıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yer: İstanbul! Yıl: 2020... Tepkiler çığ gibi büyüyor
Eski Masondan ürperten açıklama: Masonlar onlara kalkan oluyor