ABD'de hastanelerden, sağlık çalışanlarına "kovulma" tehdidi

ABD'deki bazı hastanelerin yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zorlaşan çalışma şartlarını ve tıbbi ekipman eksikliğini dile getiren sağlık çalışanlarını işten çıkartmakla tehdit ettiği belirtildi.

ABD'de hastanelerden, sağlık çalışanlarına "kovulma" tehdidi
ABD'de hastanelerden, sağlık çalışanlarına "kovulma" tehdidi
GİRİŞ 01.04.2020 03:17 GÜNCELLEME 01.04.2020 03:25
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Hastane yönetimleri durumu "hasta mahremiyeti" ile açıklarken, çeşitli sağlık ve medya dernekleri ise tehdit ve işten çıkarma olaylarına sert tepki gösterdi.

 

 

ABD medyasında yer alan haberlere göre, salgın sebebiyle kötüleşen çalışma şartlarına yönelik medyaya röportaj veren birçok doktor ve hemşire işten atılmakla tehdit edilirken, çeşitli eyaletlerde benzer vakaların yaşandığı kaydedildi.

''HASTANELER İMAJLARINI KORUMAK İÇİN HEMŞİRELERİ SUSTURUYOR''

 

 

Washington Eyaleti Hemşireler Derneği Sözcüsü Ruth Schubert, yaptığı yazılı açıklamada, yaşanan olaylara tepki göstererek, "Hastaneler imajlarını korumak için hemşireleri ve diğer sağlık çalışanlarını susturuyorlar. Bu kabul edilemez." ifadesini kullandı.

Schubert, sağlık çalışanlarının hayatlarını riske atarak salgın ile mücadele ettiğini hatırlatarak, basın konusundaki geleneksel kurumsal kararların şu süreçte uygulanmaması gerektiğine dikkati çekti.

Harvard Hukuk Fakültesi Biyoetik Merkezi Direktörü Glenn Cohen ise sağlık çalışanlarının ihtiyaç duydukları koruyucu tıbbi ekipmanları tedarik edebilmek için konuştuğunu, hastanelerin ise itibarlarının bozulacağı ve toplumun tepkisini çekeceği gerekçesiyle buna karşı çıktıklarını ifade etti.

İŞTEN ÇIKARTMALAR BAŞLADI

Bununla beraber, salgının yoğun görüldüğü New York, Washington State ve Illinois eyaletinin Chicago kentinde işten çıkartmaların yaşandığı belirtildi.

Bunun en son örneği olarak, çalıştığı hastanelerdeki ekipman eksikliği hakkında medyaya röportaj veren Ming Lin adındaki acil tıp teknisyeninin ertesi gün hastane ile ilişiğinin kesildiği, Chicago'da ise iş arkadaşlarına yönetimden maske isteme konusunda e-mail atan bir hemşirenin kovulduğu belirtildi.

Öte yandan New York'taki bazı hastane yönetimlerinin ise çalışanlarına "izin almadan basın kuruluşlarına konuşmaları durumunda sözleşmelerine son verileceği" uyarısı yaptığı bildirildi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
kopronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Dünyanın en büyük terör devleti ABD... Bakalım dünya size kalacakmı
  Cevapla
 • Murat 3 ay önce Şikayet Et
  Süpermen Terminatör ile birlikte gelip sizi ve dünyayı kurtaracak az bekleyin...
  Cevapla
 • mert 3 ay önce Şikayet Et
  aynen öyle cöp plastik torbalari koruyucu elbise olarak giyiorlar o katiller katliamcilar IRKCILAT yalniz mahsum insanlari öldürmekde basarilidirlar haa inasana yardim konsunda son SIRADA olduklarini dünya görüyor
  Cevapla
 • Tarantula 3 ay önce Şikayet Et
  Adı özgürlükler ülkesi.Ama insanların gerçekleri dile getirmesine dahi tahammül gösteremiyorlar.Bu nasıl özgürlükler ülkesi böyle.
  Cevapla
 • E dadaş 3 ay önce Şikayet Et
  Terör devleti hangi üzgurluk
  Cevapla
 • Gurbetci AK-BOZ KURT 3 ay önce Şikayet Et
  Amaclari iyilestirmwk degil. Korona ciktiktan sonra kendi zehirlerinide piyasaya surup nufusu azaltip gudmek iatiyorlar. Cunku oturmus bir sistemleri var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
En dindar ülkeler arasında Türkiye bakın kaçıncı sırada?
DSÖ'den ürküten haber! Son dakika korona çıkışı