Hindistan'da Kovid-19'un yayılmasında Müslümanlar hedef haline getirildi

Hindistan'da Müslüman bir cemaatin düzenlediği etkinliğe katılanlarda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesi ve virüsün başka eyaletlere yayılması, ülkede Müslümanlara yönelik nefret söylemlerine yol açtı.

Hindistan'da Kovid-19'un yayılmasında Müslümanlar hedef haline getirildi
Hindistan'da Kovid-19'un yayılmasında Müslümanlar hedef haline getirildi
GİRİŞ 02.04.2020 19:01 GÜNCELLEME 02.04.2020 19:01
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Hint basınındaki haberlere göre, mart ayının başlarında Tebliğ Cemaati tarafından başkent Yeni Delhi'de düzenlenen etkinliğe katılan kişilerde Kovid-19 tespit edilmesi ve virüsün farklı bölgelere yayılması, Müslümanları nefret söylemleriyle karşı karşıya bıraktı. 

Hükümet yanlısı televizyon kanalları, sosyal medya kullanıcıları, yazarlar ve gazetecilerin aralarında bulunduğu kişi ve kurumlar Müslümanları adeta hedef tahtası haline getirdi. 

Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, "coronajihad" etiketi altında Müslümanlara yönelik, "cahil", "Kovid-19 salgınının taşıyıcısı", "Hindistan'ı Müslümanlardan temizleyin" şeklinde ifadeler kullandı.

Bollywood aktörü Anupam Kher, devlet yanlısı bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, etkinliğin bir suç olduğunu ve cemaate karşı sert bir eylemde bulunulması gerektiğini ifade etti.

Bazı kullanıcılar ise cemaatin etkinlik düzenlediği günlerde hükümetin ülkede acil bir durum ilan edilmesine gerek olmadığını duyurduğunu ve parlamentonun 24 Mart'a dek çalışmalarına devam ettiğini belirterek Müslümanlara yönelik ifadelere tepki gösterdi. 

Delhi Azınlıklar Komisyonu (DMC) Başkanı Zafarul İslam Han, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cemaatin bu şekilde kalabalık bir etkinlik düzenlemesi sorumsuzca olsa da virüsün o dönemde ülkede zaten var olduğunu anımsattı. 

Han, bu durumu yetkililerin başarısızlığı olarak gördüğünü ifade ederek Başbakan Narendra Modi hükümetinin 2014'te iktidara geldiğinden bu yana ülkedeki Müslümanlara yönelik nefret saldırılarının arttığına işaret etti.

Siyaset Bilimci Ajay Gudavarthy, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sosyal medyadaki Müslüman karşıtı içeriklerin aşırı sağcı Hindu örgütler tarafından Müslümanları kötülemek için üretildiğini kaydetti. 

Kovid-19 ile ilgili çok sayıda sorunun hala cevapsız olduğunu belirten Gudavarthy, Müslümanları virüsün taşıyıcısı olarak göstermenin "Hindistan'da basit, kolay ve kabul edilebilir" olduğunu ifade etti.

ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Ali 3 ay önce Şikayet Et
  Allah Allah Allahım her şeyi gören sensin en iyi vekilimiz sensin yarabbim sana havale ediyoruz
  Cevapla
 • Coşkun 3 ay önce Şikayet Et
  Irkçılığa karşı topyekun mücadele etmek gerekir her milletin iyisi iyi iyileri ayırmak lazımkı içlerindeki iyiler irkcilarla mücadele etsinler
  Cevapla
 • nail 3 ay önce Şikayet Et
  ABD DE EN FAZLA ÖLÜM VAR ORAYADA MI MÜSLÜMANLAR yaydı.Müslümanlar gibi yaşasaydınız islama göre helal şeyler yeseydiniz ya ineğe tapıyorsunuz inek eti yemiyorsunuz. Bugün dünya varlığını müslümanların duasına borçlu.Vtanımızı milletimizi islam alemini mevlam her tür afetden şerden fitneden korusun.Amin
  Cevapla
 • Tek nefeste.. 3 ay önce Şikayet Et
  Siz ve sizin gibi zalimleri başta hindular olmak üzere Yüce Rabbim sizi bu virüsle bitirsin amin amin amin
  Cevapla
 • Faruk 3 ay önce Şikayet Et
  Şifa diye İnek dışkısı ile duş alan adamlar kalkmış müslümanlara laf ediyor!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: 14 Temmuz koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı
Metin Feyzioğlu'ndan istifa çağrılarına sert cevap: O fotoğraf gurur fotoğrafıdır