Tahran'da hayat normalleşiyor

İran’da son bir haftadır koronavirüs vakası sayısında düşüş kaydedilmesi üzerine başkent Tahran’da kapalı olan bazı dükkan ve mağazalar açılmaya başlandı.

Tahran'da hayat normalleşiyor
Tahran'da hayat normalleşiyor
GİRİŞ 05.04.2020 16:24 GÜNCELLEME 05.04.2020 16:24

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani koronavirüs ile mücadele toplantısındaki konuşmasında bilinçli sosyal mesafe uygulamasına geçileceğini açıkladı. Ruhani, 11 Nisan tarihinden itibaren koronavirüs yayılımında düşük risk gösteren iş yerlerinin tekrar ekonomik faaliyetlerine başlayabileceklerini belirtirken, başkent Tahran’da şimdiden bazı dükkan ve mağazaların açıldığı görüldü. İran’da nevruz tatilinin sona ermesi ile birlikte devlet çalışanlarının mesaisi de tekrar başlamış oldu.

YETKİLİLER UYARDI

Tahran’da bilinçli sosyal mesafe uygulaması ile hayat normalleştirilmeye çalışılırken, toplu ulaşım araçları ve trafikteki yoğunluk koronavirüs riskini arttırıyor. İran Sağlık Bakan Yardımcısı İreç Herirçi, Tahran’da artan trafik yoğunluğu nedeniyle endişe duyduklarını söyleyerek, zaruri olmadıkça İranlılardan evde kalmalarını istedi. İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur da virüs tehdidinin ülke geneli için devam ettiğini söyleyerek, “Koronavirüs ciddi bir hastalıktır ve eğer ciddiye alınmaz ise önümüzdeki hafta virüs daha fazla yayılabilir” dedi.

Tahran Metrosu Genel Müdürü Fernuş Nobaht 4 Nisan tarihinde 288 bin kişinin metro yolculuğu yaptığını ve önümüzdeki günlerde de yolcu sayısındaki artışın devam etmesi durumunda sosyal mesafe önlemlerinin uygulanamayacağını söyledi.

İran’da son 24 saatte 151 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu ölü sayısı 3 bin 603’e yükseldi. Ülke genelinde yeni vaka sayısı ise 2 bin 483 olarak açıklanırken, toplam vaka sayısı 58 bin 226 olarak kaydedildi.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika: Bakan Akar'dan Yunanistan'a anlamlı mesaj: Donanma Komutanlığına gitti
ABD İran petrolünü taşıyan 4 gemiye el koydu