BM'den korona açıklaması: Dünya genelinde yasaklanmalı

Birleşmiş Milletler (BM) Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi Başkanı Elizabeth Maruma Mrema, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının ilk çıktığı yer olarak tahmin edilen vahşi hayvan pazarlarının dünya genelinde yasaklanması çağrısında bulundu.

BM'den korona açıklaması: Dünya genelinde yasaklanmalı
BM'den korona açıklaması: Dünya genelinde yasaklanmalı
GİRİŞ 06.04.2020 23:54 GÜNCELLEME 06.04.2020 23:54
Bu Habere 69 Yorum Yapılmış

Mrema, Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, gelecekteki salgınların önlenmesi için "canlı ve ölü vahşi hayvanların satıldığı pazarların yasaklanması" gerektiğini vurguladı.

Afrika'da ortaya çıkan Ebola ve Doğu Asya'da yarasalardan insanlara bulaştığı bilinen nipah virüsünün kaynağının da vahşi hayvanlar olduğunu hatırlatan Mrema, özellikle Afrika'da düşük gelirli ve geçimlerini vahşi hayvanlardan sağlayan toplumlar için alternatifler üretilmesi gerektiğini söyledi. 

Mrema, bu toplumlar için alternatifler yaratılmadığı takdirde yasa dışı vahşi hayvan ticaretinin artabileceği ve bazı türlerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceği uyarısında da bulundu.

Dünya çapında salgına yol açan Kovid-19, ilk kez Çin'in Hubey eyaletinin Vuhan kentinde vahşi hayvanların ve hayvansal ürünlerin de satıldığı gıda pazarını ziyaret edenlerde görülmüştü.

Yarasalarda bulunan bir betakoronavirüsün mutasyona uğramış hali olan virüsün, yarasalardan pangolin veya yılan gibi bir sürüngen aracılığıyla insanlara bulaştığı tahmin ediliyor.

YORUMLAR 69
 • gelecek 4 ay önce Şikayet Et
  geleceğin silahı virüs kolay ama çok tehilkeli
  Cevapla
 • Ayten 4 ay önce Şikayet Et
  Yarasa eyni yarasa , Çinli eyni Çinli.ALLAH bela verdi hepimize.dua edin
  Cevapla
 • gresunlu 4 ay önce Şikayet Et
  yecüc mecücler piyasayea virüs olarak çıktı
  Cevapla
 • Erdalsilo 4 ay önce Şikayet Et
  Vahşi hayvan tamam vahşi insanı ne yapacağız
  Cevapla
 • Mkrnacısülo 4 ay önce Şikayet Et
  Bu çin yüzünden domuz sevimli gelmeye başladı, laan köpek, kedi, fare, yılan, yarasa yemeyin DOMUZ yiyin peehh bana da bunu anca bir çinliler söylettir ya nasıl bir zaman da yaşıyoruz !
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mesut Özil transferinde heyecanlandıran gelişme!
12 Ağustos gazete manşetleri