BAE'den Esed'e Türkiye karşıtı kirli teklif: 3 milyar dolar verelim...

Birleşik Arap Emirlikleri Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’in (MbZ), İdlib’de varılan ateşkesi bozarak dikkatleri Libya’daki çatışmalardan başka bir tarafa çekmesi için Esed rejimine 3 milyar dolar teklif ettiği öne sürüldü.

BAE'den Esed'e Türkiye karşıtı kirli teklif: 3 milyar dolar verelim...
BAE'den Esed'e Türkiye karşıtı kirli teklif: 3 milyar dolar verelim...
GİRİŞ 08.04.2020 23:55 GÜNCELLEME 09.04.2020 13:30
Bu Habere 96 Yorum Yapılmış

Akşam'ın Middle East Eye’dan aktardığı habere göre, Türkiye ile Rusya arasında varılan mutabakatın yürürlüğe girmemesi için elinden geleni yapan MbZ, ateşkesten birkaç gün önce Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ali el Şamsi’yi Şam’a göndererek Esed’le görüştürdü.

 

 

MbZ’nin planına vakıf olan kişilere dayandırılan haberde, söz konusu ateşkesin bozulması için Esed’e 3 milyar dolar ödemeyi vadedildiği, mart sonuna kadar 1 milyar dolarlık ödemenin yapılacağı, ateşkesin yürürlüğe girmesiyle birlikte 250 milyon doların ödendiği kaydedildi.

ABD’DEN SAKLANAN GİZLİ TOPLANTI

 

 

Şamsi ile Esed arasındaki görüşmenin son derece gizli bir şekilde gerçekleştirildiği ve özellikle ABD’nin 0PŞİbu görüşmeden haberdar olmamasının hedeflendiği belirtilen haberde, buna gerekçe olarak Whashington yönetiminin İdlib konusunda Ankara’nın arkasında olması ve BAE’nin İran’ın yurt dışındaki 700 milyon dolarlık dondurulmuş varlığını serbest bırakmasının ABD’yi sinirlendirmiş olması gösterildi.

İRAN VE RUSYA MUSLUKLARI KAPANAN ESED, 5 MİLYAR DOLAR İSTEDİ

Görüşmede Esed’in “finansal desteğe ihtiyaç duyduğunu” söylediği aktarılan haberde, konuya vakıf kaynağın ağzından şu sözler aktarıldı:

"Esed, İran’ın nakit sıkıntısından dolayı ödemeleri durdurduğunu, Rusya’nın da ödeme yapmaktan vazgeçtiğini söyledi. (Esed) doğrudan 5 milyar dolar istedi. 1 milyar doları mart ayı tamamlanmadan ödenmek üzere 3 milyar dolarlık ödeme konusunda anlaşmaya vardılar."

PLANI DUYAN PUTİN SİNİRDEN DELİYE DÖNDÜ

Suriye’deki tüm askeri hareketliliği anbean takip eden Rusya’nın söz konusu planın farkına varmasının üzerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sinirden deliye döndüğünü belirten kaynak, Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun hızla Şam’a gönderildiğini söyledi.

Şoygu’nun Esed’e taşıdığı mesajın çok açık ve net olduğunu belirten kaynak, şu şekilde konuştu:

"Şoygu, saldırıların tekrar başlatılmasını istemediklerini ve ateşkese riayet edilmesi konusunda son derece kararlı olduklarını aktardı. Öte yandan, MbZ Esed’e 250 milyon dolar göndermişti bile."

BAE’DEN 250 MİLYON DOALRLIK ÖDEMEYE GEREKÇE: KORONAVRİÜS SALGINI

Rusya Savunma Bakanı Şoygu’nun Şam ziyaretinin ardından planının basına sızacağından ve ABD’nin haberdar olacağından korkan MbZ, apar topar telefona sarılarak Esed’i aradı.

Hâlihazırda yapılmış olan 250 milyon dolarlık ödemeye bir gerekçe bulması gereken MbZ, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Suriye halkına yönelik desteğimiz sürecektir. İçinden geçtiğimiz bu zor koronavirüs sürecinde Suriyeli kardeşlerimiz kendilerini yalnız hissetmeyecektir.” dedi.

YORUMLAR 96
 • erol/antalya 1 ay önce Şikayet Et
  Su uyur düşman uyumaz. Kendini bir şey sanıyor galiba bu deve suratlı, Türkiyenin karşısına kendi çıkamıyor. Ama korkunun ecele faydası yok. Elbet bir gün sıra sana gelecek.
  Cevapla
 • Yusuf Yıldız 1 ay önce Şikayet Et
  Deveye hakarettir sözünüz bu ajan çok aşağılık çükür adam
  Cevapla
 • RECEP 1 ay önce Şikayet Et
  bu türler virüsbile az bunlar er yada geç akan mazlumun kanının hesabını hakkın mahkemasinde verecekler,yinede eyiki yularını tutanlar varyoksa bu hainler hertürlü fesatlığa açıklar.allah bunları helak etsin inşallah. cumhur başkanımızdanda allah razı olsun .herdaim bu hainlerin karşısında durmayı iyibiliyor.
  Cevapla
 • Ümit 1 ay önce Şikayet Et
  Putin 2 ye yapar o işi Rusya nın şerefini gördük maalesef sözüne güven olmaz
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlar şeytanın orduları.
  Cevapla
 • nimet 1 ay önce Şikayet Et
  Eyyy MbS ile MbZ.. Ümmet olarak sizden davacıyız.. Elbet ALLAH C.C bu Ümmete sizin layığınızı bulduğunuzu gösterecektir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Abdullah Ağar; Göktaşı iddiaları var, ama göktaşı neden gökte patlasın
Fahrettin Poyraz: Türkiye dünyada 7, Avrupa'da birinci sırada