OHAL ilan eden Japonya'dan 'halka maske dağıtma' kararı

Geçtiğimiz günlerde ülkede OHAL ilan eden Japon hükümeti, önümüzdeki haftadan itibaren koronavirüse (Kovid-19) karşı ülkedeki her haneye bez maske dağıtma kararı aldı.

OHAL ilan eden Japonya'dan 'halka maske dağıtma' kararı
OHAL ilan eden Japonya'dan 'halka maske dağıtma' kararı
GİRİŞ 09.04.2020 16:45 GÜNCELLEME 09.04.2020 16:47
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Koronavirüs vakalarının giderek arttığı Japonya'da, hükümetin daha önce kamuoyuna açıkladığı "her eve maske" projesi önümüzdeki haftadan itibaren hayata geçiyor. Piyasada devam eden maske temini zorluğuna karşı ülkedeki 58.5 milyon haneye iki adet yeniden kullanılabilir bez maske gönderecek hükümet, gönderimi ise posta yoluyla yapacak.

 

ÖNCE TOKYO'YA

Tokyo başta olmak üzere Kovid-19 vakalarının en yoğun görüldüğü büyük kentlerin sakinlerinin maskeleri ilk alacak kişiler olması beklenirken, sağlık bakanlığı maskelerin nasıl yıkanması gerektiğini anlatan bir broşürü de hanelere ulaştıracak.

 

430 MİLYON DOLAR BÜTÇE

Tüm ülkeye maske gönderiminin toplam maliyetinin 430 milyon doları bulacağı ifade edilirken, söz konusu meblağın yarısı rezerv fonlardan yarısı ise mevcut mali yıl için çıkarılacak ek bütçeden karşılanacak. Hükümet, hanelerin ardından bakım tesislerindeki yaşlılara ve hamile kadınlara da 130 milyon bez maske dağıtmayı hedefliyor.

"ABENOMASK" FIRTINASI

Geçtiğimiz hafta kamuoyuna yansıyan maske dağıtım planının ardından hükümet eleştirilerin hedefi olmuş, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin ekonomi politikalarını özetleyen "Abenomics" kelimesi, sosyal medyada "Abenomask" şeklinde kullanılmaya başlanmıştı. Hükümeti halka yeterince destek olmamakla eleştiren bazı kesimler ise, maske fikrini 1 Nisan şakası olarak tanımlamıştı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • Murti 4 yıl önce Şikayet Et
    Tek gerçek, TÜRKİYE! Taklitlerinden sakının...
    Cevapla
  • hesna 4 yıl önce Şikayet Et
    Bizimkiler de sonraki aşamada bez maske gönderse daha iyi. Medikal maskenin çöplerini toplamakla uğraşmak zorunda kalmaz. Bez maskeyi yıka yıka kullan.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Fatih'te Filistin'e destek yürüyüşü düzenlendi
Hindistan'da krematoryum duvarının çökmesi sonucu beş kişi öldü