ABD, DSÖ'ye sağladığı fonu kesti

Son Dakika Haberi; ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs salgını dolayısıyla suçladığı Dünya Sağlık Örgütüne sağladıkları fonu durdurduğunu açıkladı.

ABD, DSÖ'ye sağladığı fonu kesti
ABD, DSÖ'ye sağladığı fonu kesti
GİRİŞ 15.04.2020 01:46 GÜNCELLEME 15.04.2020 03:17
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla suçladığı Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) sağladıkları fonu durdurduğunu açıkladı.

Trump, Beyaz Saray'da düzenlenen Koronavirüsle Mücadele Görev Gücü basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Trump, DSÖ'nün salgının dünya geneline yayılmasında ciddi sorumluluğunu olduğunu ve bu konuda en başta örgütün dünyayı yanılttığını savundu.

Örgütün adeta Çin için çalıştığını ileri süren Trump, "Bugün yönetimime, Dünya Sağlık Örgütüne sağladığımız fonu durdurma talimatı veriyorum. Herkes orada neler döndüğünü biliyor." ifadesini kullandı.

Trump bu kararı alırken yönetiminin, "DSÖ'nün salgın konusundaki ihmal ve örtbaslarını değerlendirdiğini" de sözlerine ekledi.

YILLIK 500 MİLYON DOLARLIK KESİNTİ

ABD'nin DSÖ'ye yıllık 400 ila 500 milyon dolar arasında bir fon sağladığını ifade eden Trump, "Buna karşı Çin sadece 40 milyon dolar sağlıyor." dedi.

DSÖ'nün "Çin'den yapılan seyahatlerin durdurulması" çağrılarına kulak tıkadığını ve bunun büyük bir hata olduğunu savunan Trump, kendisinin bunlara bakmadan Çin'den ABD'ye yapılan seyahatleri en başta durdurduğunu yineledi. 

TRUMP: DSÖ ÇİN ODAKLI ÇALIŞIYOR

Trump ayrıca, "Çin'in tezlerini savunmakla" ve "Vuhan'da salgının nasıl yayıldığına ilişkin güvenilir bir soruşturma yapmamakla" suçladığı DSÖ için, "Onca yılın ardından artık en temel görevini yerine getiremeyen Dünya Sağlık Örgütü sorumlu tutulmalıdır." dedi.

DSÖ'nün salgına ilişkin geç adım atmasının tüm dünyaya çok zaman kaybettirdiğini de ifade eden Trump, salgınla ilgili ilk uyarıları yapan Çinli doktorların ortadan kaybolması konusunda da örgütün sessiz kaldığını dile getirdi.

ABD Başkanı Trump, daha önceki açıklamalarında da Dünya Sağlık Örgütünü sert ifadelerle eleştirmiş ve örgütü Çin tarafında yer almakla suçlamıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • serkan 10 ay önce Şikayet Et
  bence haklı, herkes yapmalı bunu, ne işe yaradı ki, virüs dünyayı sarana kadar Çin i durdurabilir en azından diğer ülkeleri ciddi anlamda uyarabilirlerdi, bir çok kurum gibi ne kadar boş beleş olduğu ortaya çıktı, dertleri sadece para yutmak.
  Cevapla
 • ahmet 10 ay önce Şikayet Et
  ancak teröristlere yaparsiniz siz yardimi sanki babanizin parasini veriyonuz çaldiginiz paralari veriyonuz zaten
  Cevapla
 • Karslı 10 ay önce Şikayet Et
  Dsö beş yıllik masrafı çin karşı lasın dünyanın başına bela oldu
  Cevapla
 • Avşar 10 ay önce Şikayet Et
  Siz gidin teröre destek olun. Kan emici vampirler...
  Cevapla
 • Ergün 10 ay önce Şikayet Et
  Ya birleşmiş milletler e ne olacak...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de üretildiğini bilmeden paylaştı: Dünyanın en büyüğü, gelecek burada
Kılıçdaroğlu’nun aymazlığı, Türkiye’nin aşı tedarik programını nasıl tehlikeye sokuyor?