Körfez’de ırkçılık hortladı

Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, Körfez ülkelerinde çalışan göçmenlere büyük darbe vurdu. "Koronavirüs tedavisi için denemelerin yabancı mahkumlar üzerinde yapılmasın’ talebi bölgede gündem konusu oldu

Körfez’de ırkçılık hortladı
Körfez’de ırkçılık hortladı
GİRİŞ 17.04.2020 07:04 GÜNCELLEME 17.04.2020 07:06
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

İnşaat, konaklama, perakende, ulaşım ve hizmet sektörlerinde çalışan milyonlarca işçi, Körfez ekonomilerinin temelinde yer alıyor. Salgın nedeniyle üretimin ve hizmetin durduğu sektörlerde ortada kalan işçiler istismara açık hale geldi. Körfez ülkelerinin koranavirüs önlem paketlerinde yabancı işçileri kapsayan maddelerin çoğunda işçi hakları gasp ediliyor. Bazı ülkeler virüs yaydıkları iddiasıyla göçmenlerin olduğu bölgeleri karantinaya alırken, sağlık koşullarını da hiçe sayıyorlar. Belgeleri eksik olan işçiler sınır dışı edilmek üzere gözaltı merkezlerine gönderiliyor. Ancak sınırların kapalı olması nedeniyle ülkelerine dönemeyen binlerce işçi, toplu halde sağlıksız koşullarda bekletiliyor. İnsan Hakları Örgütü, Körfez ülkelerini gözaltı merkezlerindeki uygulamalara son verme çağrısında bulundu.

 

 

EVLERİNE DÖNSÜNLER

BAE, ücretli izin veya geçici olarak ücret azaltımı da dahil olmak üzere yabancı çalışanların suistimaline izin veren bir yasa çıkardı. Ayrıca BAE sınırdışı edilen vatandaşlarını almayı reddeden ülkelere kısıtlamalar getireceğini duyurdu. Suudi Arabistan 2 bin Etiyopyalı göçmeni ülkesine gönderdi. Bu sayının önümüzdeki günlerde 4 bine çıkması bekleniyor. Kuveyt’te eğitimden inşaat sektörüne çok farklı alanlarda çalışan Mısır vatandaşlarının sınır dışı edilmek istenmesi de iki ülke arasında krize neden oldu. Kuveyt hükümeti Mısırlılar için ‘ülkeye giriş yasağı’ bile çıkardı.

 

 

‘Yabancıları kobay yapın’

Körfez medyasındaki ayrımcı söylemler sosyal medyada gündemden düşmüyor. Geçtiğimiz günlerde Kuveytli ünlü aktris Hayat el-Fahad canlı yayında, “Göçmenlerin hepsi derhal sınır dışı edilsin. Kuveyt halkının sağlığı her şeyden önemli” dedi. Bu ifadeler Arap medyasında geniş yer buldu. Tepkiler üzerine geri adım atan aktris yanlış anlaşıldığını iddia etti. Sosyal medya fenomeni aktivist Tarık el-Muhyas’ın ise göçmenlerden bahsederken “Mısırlılar’ı değil Asyalıları kast ediyoruz” şeklindeki mesajı ise tartışmaları başka bir boyuta taşıdı. Suudi aktris Meryem Abdulaziz ise ‘koronavirüs tedavisi için denemelerin yabancı mahkumlar üzerinde yapılmasını’ istedi.

Yenişafak

YAZDIR
YORUMLAR 17
 • MERT 2 ay önce Şikayet Et
  Vatan hainlerine ,tecavuz edenlere ,terorden hukum yiyenlere,cinayet isleyenler.masum kadinlarimizi olduren alcaklara bu suclari isleyenleri kobay faresi gibi deneyecen ondan sonra idam edecen.
  Cevapla
 • Dadas.25 2 ay önce Şikayet Et
  seytanin ikizi bunlar birde müslümaniz der utanmazlar islamda din dil irk ten rengi ayrimi yasak tir ve yapanlar naletlenir.
  Cevapla
 • aaa 2 ay önce Şikayet Et
  siz kimsiniz insanlık sucudur bu dil din ırk biz müslüman olarak her canlı aynı degerdedir diyoruz size gelince allah herseyi gören en iyi bilendir diyorum
  Cevapla
 • ABDULLAH 2 ay önce Şikayet Et
  Petrol ve para arapları dümensiz gemiye çevirdi şeytanın dümenine girmeleri kolay oldu
  Cevapla
 • petrolcu 2 ay önce Şikayet Et
  Rabbim her kulunun niyetinin ne olduğunu en iyi bilendir. her kim ne yapıyorsa kendine yapıyor der, Allah -c.c.- bu belayı kime niçin ne zaman verir, nasıl verir yalnız O bilir. Adâletin tecelli ettiği ilâhî huzurda herkes hakkını alacaktır...
  Cevapla
 • zekeriya 2 ay önce Şikayet Et
  Allah gercek anlamda inanan bir insan ayrimcilik yapamaz. Ne demek yabanci mahkümlarda yapilsin? Bu ne bicim zihniyet?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ayasofya için ilk kıvılcım böyle atıldı
Son dakika: Ayasofya kararı dünya basınında gündeme oturdu!