IKBY Başkanı Neçirvan Barzani'den PKK'ya: Bölgeyi terk edin

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, terör örgütü PKK'nın IKBY'deki varlığının meşru olmadığını ve gelecekte de olmayacağını belirterek, Türkiye'nin yüksek teknolojiye sahip silahlı insasız hava araçlarıyla (SİHA) terör hedeflerini kolaylıkla tespit edebildiğini söyledi.

IKBY Başkanı Neçirvan Barzani'den PKK'ya: Bölgeyi terk edin
IKBY Başkanı Neçirvan Barzani'den PKK'ya: Bölgeyi terk edin
GİRİŞ 20.04.2020 21:29 GÜNCELLEME 20.04.2020 22:24
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Neçirvan Barzani, PKK'nın bölgedeki varlığı, IKBY'deki hakim 2 parti Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasında son dönemde yaşanan gerginlik ve terör örgütü DEAŞ'ın artan saldırılarına ilişkin Erbil'de gazetecilere açıklamalarda bulundu.

PKK'nın IKBY'deki varlığının meşru olmadığını ve örgütün Erbil yönetimine sorunlar yaratmaktan uzak durması gerektiğini belirten Barzani, "Kürdistan Bölgesi PKK'nın faaliyet alanı değildir, olmayacaktır ve olmamalıdır. PKK bölgemize iyilikte bulunmak istiyorsa Kürdistan Bölgesi'ni terk etsin." ifadelerini kullandı.

PKK'nın Erbil ve Süleymaniye vilayetleri arasında Kandil'e yakın Zini Verte bölgesinde kontrol noktaları kurmak istediğini ve bunun sonucunda Türkiye'nin bu hedefleri vurduğunu söyleyen Barzani, "PKK'ya o bölgeleri terk etmelerini aksi takdirde kendilerini koruyamayacağımızı ilettik. Türkiye'nin teknolojisi, Kürdistan hükümeti, KDP ve KYB'nin bilgi göndermesine gereksinim duymuyor. (Türkiye'nin) Teknolojisi oldukça gelişmiş ve hedefleri çok kolay bir şekilde tespit edebiliyorlar." dedi.

Örgütün askeri üs olarak kullandığı Mahmur Kampı meselesine de değinen Barzani, "Mahmur Kampı ile ilgili birbirinden bağımsız iki konu var. PKK, kampı bazı askeri amaçları için kullanıyor. Bizim onlardan talebimiz mülteci meselesinin askeri faaliyetler, eğitim gibi konularla karıştırılmamasıdır." diye konuştu.

- KDP VE KYB ARASINDAKİ GERGİNLİK

Barzani, IKBY Başbakanı Mesrur Barzani'nin talimatıyla 18 Mart'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında Peşmerge Bakanlığına bağlı bir bölüğün Zini Verte bölgesine konuşlandırılması ve ardından KYB'nin buna tepki göstermesi üzerine artan gerginliğe de değindi.

KDP ve KYB arasında çözülemeyecek bir sorun olmadığına işaret eden Barzani, şunları ifade etti:

"Meydana gelen çekişmeler nedeniyle çözüme doğru gidiyoruz. Kürdistan Bölgesi'ndeki siyasi partilerin birliğini koruması ve bölgeye sorunlar çıkarmaması gerekiyor. KYB Politbürosu ile yakında bir araya geleceğiz. KYB, KDP'nin en önemli hükümet ortağıdır. Zini Verte'ye giden güçler Peşmerge Bakanlığına bağlıdır. Bunun dışında herhangi bir yabancı güç orada bulunmuyor."

Olayın sosyal medyada büyütüldüğüne dikkati çeken Barzani, "Zini Verte olayı çok da büyütülecek bir durum değildir. Güçlerin orada konuşlandırılmasının tek sebebi koronavirüsle mücadeledir. Salgının bitmesi halinde o güç de orada kalmayacaktır." diye konuştu.

- DEAŞ'IN ARTAN SALDIRILARI

Neçirvan Barzani, terör örgütü DEAŞ'ın IKBY ve Irak merkezi hükümeti arasındaki bölgelerdeki askeri faaliyetlerinin ciddi bir şekilde arttığı uyarısında bulundu.

"DEAŞ, hem Irak Kürdistan'ı hem tüm Irak için büyük bir tehlikedir. DEAŞ'ın Diyala'dan Musul-Mahmur bölgesine kadar her geçen gün askeri faaliyetlerini artırdığını gözlemliyoruz. Tüm sınırlarımızda DEAŞ'a karşı tedbir alınması için birkaç askeri planı masaya yatırdık ve bunları uygulamaya geçireceğiz." diyen Barzani, DEAŞ'la mücadele konusunda Bağdat'tan tam bir dayanışma göremediklerini ifade etti.

PKK/YPG'YE TIBBİ YARDIM

IKBY'nin Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütü PKK/YPG'ye koronavirüsle mücadele kapsamında tıbbi yardım gönderdiğini doğrulayan Barzani, bunun tamamen insani bir yardım olduğunu, siyasetle ilgisinin bulunmadığını söyledi.

Terör örgütü YPG/PKK elebaşılarından Mazlum Abdi kod adlı Ferhat Abdi Şahin, 14 Nisan'da, IKBY'nin Kovid-19 salgınına karşı kendilerine tıbbi ekipman gönderdiğini duyurmuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 34
 • Süleyman 2 yıl önce Şikayet Et
  İngiltereye gönderilen yardımın peşmergeye gönderilmeyeceğini kim garanti edebilir.
  Cevapla
 • yorumcu baba 2 yıl önce Şikayet Et
  sizede sıra gelecek abd köpekleri
  Cevapla
 • Hakan 2 yıl önce Şikayet Et
  bu droneler bulutlu ve yağmurlu havalarda nekadar verimli çalışıyor? Avrupada biz Türkleri bu aralar dronelerle takib ediyorlar. Fakat yağmurlu ve bulutlu havalarda gözükmüyorlar.
  Cevapla
 • Fatih 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunkar drone değil, insansız uçak uçak. Ne yağmuru
  Cevapla
 • gurbetci 2 yıl önce Şikayet Et
  savasda bir kanun vardir vurmasan vurulursun
  Cevapla
 • yandım ali 2 yıl önce Şikayet Et
  bu iki yüzlüler emin olun ülkemiz güçsüz olsaydı pkk ile kol kola türkiyeye saldrırlardı ülkemiz bu gün güçlü olduğu için pkk yı dışlıyorlar biz bunların ihanetlerine ilk defa şahit olmuyoruz sürekli bir ihanet içindeler ağa babaları bunlara her türlü desteği veriyor bağımsızlık için cesaretlendiriyor lakin türkiyenin büyüyen coğrafyasına sığmayan rolünü engelleyemiyorlar...
  Cevapla
 • halil ibrahim 2 yıl önce Şikayet Et
  tam da doğru söyledin kardeşim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Kurum: Depremden 13,5 milyon vatandaşımız doğrudan etkilendi
Charlie Hebdo, Türkiye'deki depremlerle alay etti