AB Yüksek Temsilcisi Borrell: Bugün artık Türkiye’nin beklentilerine cevap vermeliyiz

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komisyonu üyelerine koronavirüs salgını hakkında bilgilendirme yaptı. Borrel, Türkiye ile ilişkilerde son durumla ilgili, "Türkiye anlaşma kapsamında çok çalıştı ve bugün artık Türkiye’nin beklentilerine cevap vermeliyiz” dedi.

AB Yüksek Temsilcisi Borrell: Bugün artık Türkiye’nin beklentilerine cevap vermeliyiz
AB Yüksek Temsilcisi Borrell: Bugün artık Türkiye’nin beklentilerine cevap vermeliyiz
GİRİŞ 20.04.2020 23:32 GÜNCELLEME 20.04.2020 23:43
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

AP Dışişleri Komisyonu Başkanı David McAllister’in başkanlığında AP Dışişleri Komisyonu tarafından video konferans yolu ile ilk kez düzenlenen komisyon toplantısına katılan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, AP üyelerine korona virüs salgınına karşı AB’nin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı. 

"YARIN ÇAVUŞOĞLU İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİM"

Borrell, video konferans sırasında kendisine yöneltilen soruları da yanıtlarken, McAllister’in AB-Türkiye Sığınmacı Mutabakatı konusunda son durumu sorması üzerine Borrell, “Sayın Erdoğan’la Mart ayında görüştükten sonra, AB Konseyi ve Komisyonu, beni Türkiye ile sığınmacı anlaşmasının gözden geçirilmesi konusunda görevlendirdi. Bazı konuları şu ana kadar ele aldık ancak süreç devam ediyor. Yarın Çavuşoğlu ile telefon görüşmesi gerçekleştireceğim, çalışmaların bir bölümünü yakın zamanda tamamlamayı hedefliyoruz. Türkiye ile aramızdaki konular sadece sığınmacılar konusu ile sınırlı bir ilişki değil, bu anlaşmanın ele alınması gereken başka boyutları da var” ifadelerini kullandı.

"BUGÜN ARTIK TÜRKİYE’NİN BEKLENTİLERİNE CEVAP VERMELİYİZ"

Borrell, konuşmasının devamında, "Türkiye ile yapılan anlaşma sadece sığınmacıların Türkiye tarafından tutulmasını içermiyor, başka konuları da içeriyor. Türkiye’nin vize serbestisi ve Gümrük Birliği’nin modernizasyonu, genişleme gibi konuları da kapsıyor. Türkiye’nin bu gibi konularda beklentileri var. Türkiye anlaşma kapsamında çok çalıştı ve bugün artık Türkiye’nin beklentilerine cevap vermeliyiz” dedi.

"YARDIMLARIMIZ YETERİNCE DUYURULMUYOR"

Yüksel Temsilci, toplantıda ayrıca AB’nin korona virüs salgını ile mücadele kapsamında birlik içinde hareket etmek için çok çaba harcadığını ancak yapılan yardımların yeterince duyurulamadığını ifade ederek, “AB olarak hem üyelerimize, hem komşularımıza hem de Afrika başta olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde mağdur ülkelere yardım etmeye gayret ediyoruz’’ dedi.

 

 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 6
 • Göktürk 2 ay önce Şikayet Et
  son olaylardan sonra ab'ye girmeye çalışan ülke bilerek intihar ediyor demektir
  Cevapla
 • TuncTunc 2 ay önce Şikayet Et
  Avrupanin tanimadigimiz tek yüzü yok..Artik bbiliyoruz gec anladik ama anladik ya.Avrupanin Türkiyeye yapacaga hic bir$ey yok.Siyasilerimiz neden bu kadar Ab´yi istiyor ben anlamiyorum.Avrupa Türkiyeye asla asla asla ayni göz hizasinda bakmaz.Adama bak ya ne diyor.! Biri cikip elinin tersiyle $unun agzina patlatsa.Türkiye avrupanin genel evi olmiycak.
  Cevapla
 • Süleyman 2 ay önce Şikayet Et
  Birliğin salgın süresince İtalya'ya nasıl davrandığını görüyoruz.
  Cevapla
 • ab finish 2 ay önce Şikayet Et
  salgın geçer gibi olmaya başlayınca lafı anında kıvırtırsınız. türk milleti artık sizi iyi tanıyor. kaybettiniz bay borrell. geleceğiniz bugünden daha iyi olmayacak.
  Cevapla
 • samet 2 ay önce Şikayet Et
  vay be avrupaya bak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hepsi bir araya geldi, Ayasofya Camii'ne karşı çıktılar!
Ayasofya'nın cami olduğu 1904'lü yıllar...