ABD'li profesör sözde Ermeni Soykırımı iddialarına isyan etti

Amerikalı Profesör Michael Gunter, "Ermeni çeteleri, 1915 olaylarından çok önce katliama varan isyanlar düzenledi ancak Ermeniler, kendilerinin masum olduğu imajına zarar vermemek için yaptıkları kanlı saldırıları konuşmuyor. Yaşananlar Ermeni Soykırımı olarak nitelendirilemez. Süreç öncesinde birçok Türk, Ermeni çeteler tarafından katledildi" dedi.

ABD'li profesör sözde Ermeni Soykırımı iddialarına isyan etti
ABD'li profesör sözde Ermeni Soykırımı iddialarına isyan etti
GİRİŞ 25.04.2020 07:45 GÜNCELLEME 25.04.2020 08:08
Bu Habere 66 Yorum Yapılmış

Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) tarafından düzenlenen "Asırlık Ermeni Yalanı ve Siyasi Süreci" paneline video konferans yoluyla katılan Orta Doğu uzmanı Michael Gunter1915 olaylarının yıl dönümü olarak kabul edilen 24 Nisan'a ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

"TÜRKLER ERMENİ ÇETELER TARAFINDAN KATLEDİLDİ"

Gunter, 1915 olaylarının her iki taraf açısından da acılarla dolu olduğunu ve birçok Ermeninin bu süreçte hayatını kaybettiğini belirterek, "Buna rağmen yaşananlar Ermeni Soykırımı olarak nitelendirilemez. Süreç öncesinde birçok Türk, Ermeni çeteler tarafından katledildi" ifadelerini kullandı.

 

"ERMENİ ÇETELER OSMANLI'YA SALDIRDI"

Ermeni çetelerinin, savaşlardan yorgun düşen Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu zorlu durumu fırsat olarak gördüğünü ve Birinci Dünya Savaşı'ndan en az 50 yıl önce Osmanlı Devleti'ne karşı saldırılar düzenlediğini belirten Gunter, buna atfen Ermeni çeteler tarafından 21 Temmuz 1905 günü Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit'in hedef alındığı "Yıldız Suikastı" olarak da bilinen bombalı saldırıyı hatırlattı.

"HALİYLE OSMANLI DA ONLARI SÜRGÜN ETTİ"

Gunter, "Haliyle Ermeni çeteler, 1915 olaylarından çok daha önce katliama varan isyanlar düzenlemeye başladı ve bunun neticesinde Osmanlı Devleti tarafından sürgün edildi. Evet yaşananlar üzüntü verici ve Osmanlı yönetiminin tutumu tartışılabilir ancak Ermeniler, kendilerinin masum olduğu imajına zarar vermemek için yaptıkları kanlı saldırıları konuşmuyor" dedi.

"ERMENİLERE YA YÜZDE YÜZ KATILACAKSINIZ YA DA KONUŞMAYACAKSINIZ"

Öte yandan, günümüzde 1915 olaylarının birçok ülke tarafından siyasi bir araç olarak kullanıldığına dikkati çeken Gunter, Türk tarafının, olayların tarihçiler ve ilgili uzmanlar tarafından derin bir şekilde incelenmesi yönünde açıktan çağrılarda bulunduğunu ancak Ermeni tarafının bu çağrılara yanıt vermemesinin dikkat çekici olduğunu vurguladı.

"TÜRKLER KONUYU İNCELEYELİM DİYOR ERMENİLER ZIT TAVIR SERGİLİYORLAR"

Gunter, konuya dair yaptığı araştırmalar sırasında da Türk ve Ermeni taraflarla görüştüğünü ve Türklerin konunun incelenmesine açık olduğu kadar Ermenilerin zıt tavırlar sergilediğini belirtti.

Gunter, şu ifadeleri kullandı: "Türkler bu konunun incelenmesini istiyor ancak Ermeniler araştırmaya açık değil. Yani ya Ermenilerin söylemlerine yüzde yüz katılacaksınız ya da konuşmayacaksınız. Bunun bilimsel ve mantıklı bir tutum olduğunu düşünmüyorum. Olayların üzerinden 100 yıl geçmişken Birinci Dünya Savaşı'nda ölenlerin anısına, tehditlerle değil, akıllı bir bilimsel analizle bu konunun üstüne gidilmelidir."

ABD'DE SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI TARTIŞMALARI

ABD Başkanı Donald Trump, Ermeniler tarafından 1915 olaylarının yıl dönümü kabul edilen 24 Nisan'a ilişkin Ermenice "Büyük Felaket" anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesini kullanmıştı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise Trump'ın açıklamasına, "İç siyasi mülahazalarla yapılan bu açıklamanın bizim için hiçbir geçerliliği yoktur. Açıklamada serdedilen iddiaları reddediyoruz" ifadeleriyle tepki göstermişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 66
 • Ertuğrul 1 yıl önce Şikayet Et
  Hala Ermenilerin Türk ve Kürt katliamı devam ediyor. PKK oluşumu ve siyasi ayakları Ermeni dir.
  Cevapla
 • Diriliş 1 yıl önce Şikayet Et
  Niyahet bir doğru söyleyen çıktı
  Cevapla
 • yusuf 1 yıl önce Şikayet Et
  bence bu konuya tam bir NOKTA KOYMA ZAMANI GELDI bir ilan yapilarak tüm dünya ya servis edilmeli her kim bundan sonra ermeni katliami derse o ülke ile ILISKILERI ASKIYA ALICAZ cagirisi yapilmali ve illede bu konu konusulacaksa buyrun ARSIVLER KONUSSUN biz aciyoruz acmaya haziriz denilmeli ama yok karsi taraf bundn kaciyorsa hic kimsenin h´bu konuda havlamaya hakki yoktur ilani mutlaka yapilmali yetti ya her sene ayni sacmaliklar en azindan bu cagir yapilsin diline alan ülkeyle ilikiler kesilsin bakalim baska kim cesaret ediyor
  Cevapla
 • Neslihan 1 yıl önce Şikayet Et
  Şımarık saldırganlar,haddi aşanlar,kendilerini ve soylarını üstün görenler,menfaatleri için her haltı yiyenler var ya,işte onlar için yaşasın ölüm,yaşasın cehennem
  Cevapla
 • Yorumcu 1 yıl önce Şikayet Et
  Sonunda biri Turklere yapılan katliamı neden konuşmuyorsunuz dedi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin yeni zırhlı aracı Altuğ 8x8 göreve hazırlanıyor!
Okullar için yeni formül: Hafta sonuna kaydırılabilir