Reuters duyurdu: Çin harekete geçti! Kim Jong-un ile ilgili yeni gelişme

İngiliz Reuters haber ajansı, Çin hükümetinin, daha önce CNN ve diğer ABD'li medya kuruluşları tarafından durumunun kritik olduğu öne sürülen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un için ülkeye sağlık uzmanları gönderdiğini iddia etti.

Reuters duyurdu: Çin harekete geçti! Kim Jong-un ile ilgili yeni gelişme
Reuters duyurdu: Çin harekete geçti! Kim Jong-un ile ilgili yeni gelişme
GİRİŞ 25.04.2020 07:55 GÜNCELLEME 25.04.2020 08:05
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

İngiliz haber ajansı Reuters, "konuya aşina üç kaynağa" dayandırdığı haberinde, Çinli sağlık uzmanlarının yer aldığı bir heyetin, sağlık durumunun kötü olduğu iddia edilen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un hakkında tavsiyelerde bulunmak üzere Kuzey Kore'ye gittiğini duyurdu.

 

İddia, Kim'in sağlık durumu hakkında ABD merkezli basın kuruluşları tarafından servis edilen haberlerin ardından geldi.

Ajansa konuşan iki kaynak, Pekin'den Kuzey Kore'ye seyahat eden heyete, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) Uluslararası İrtibat Dairesi'ne bağlı kıdemli bir üyenin başkanlık ettiğini söyledi.

 

Haberde, kaynakların "konunun hassasiyeti" nedeniyle kimliklerinin açıklanmamasını talep ettiği belirtti.

Diğer yandan ajans, söz konusu departman ve Çin Dışişleri Bakanlığı'nın, konuya ilişkin yorum talebine yanıt vermediğini ileri sürdü.

Seul merkezli haber portalı Daily NK ise Kuzey Kore liderinin, 12 Nisan'da  kardiyovasküler bir cerrahi prosedür uygulandıktan sonra iyileştiğini kaydetti.

Reuters'a konuşan ve ABD istihbaratına yakın olduğu belirtilen bir kaynak da Kim Jong-un'un sağlık sorunlarının olduğunun bilindiğini ancak ciddi biçimde hasta olduğu veya nihayetinde halkın karşısına çıkamayacağı sonucuna varmak için hiçbir nedenlerinin olmadığını ifade etti.

CNN kanalı, Kim Jong-un'un ameliyat geçirdiği ve durumunun 'ciddi' olduğunu iddia etmiş, Kuzey Kore liderinin kalp ameliyatı geçirdiğini ve 'ciddi bir tehlike altında olduğunu' öne sürmüştü.

Güney Kore ise, "Kuzey Kore'de özel bir hareket tespit edilmediğini" söyleyerek Kim'in sağlığı üzerindeki korkuları azaltmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump da geçtiğimiz günlerde iddialar hakkında yorumda bulunmuş, "İyi olmasını diliyorum" diyerek, Kim ile iyi bir ilişkilerinin olduğunu söylemişti.

YORUMLAR 21
 • Gözgöz 2 yıl önce Şikayet Et
  Trump ve Kim tencere ve tava gibiler. İkisinin de insanlığa ne faydası var? Sorgulamak lazım.
  Cevapla
 • Adnankalayci 2 yıl önce Şikayet Et
  Kim sakin böyle sürpriz yapma..?
  Cevapla
 • keleş 34 2 yıl önce Şikayet Et
  tomiş ortadan kayıp olunca tramp meydanı boş buldu bu tombişi hemen iyleştirin sarı coni ile iyi takışıyordu
  Cevapla
 • Eski Gurbetci 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne olmus tombilliye?
  Cevapla
 • ALİ RIZA 2 yıl önce Şikayet Et
  Haydi Eğitim öğretim görevlisi öğretmen arkadaşlar sosyal duyarlılık gösterelim bu zorlu dönemde 1 maaşımızı devletimize yardım olarak almayalım zaten eğitim ve öğretim kurumları bunca zamandır kapalıydı uygun olan budur.
  Cevapla
 • hayrettin 2 yıl önce Şikayet Et
  bu yorumu görmeleri imkansız ALİ RIZA çünkü yazdığın yorum türkçe anlamaları için senin yorumu fransızca yazman lazımdı emin ol hiçbirin umurunda bile olmamış yorumun fakat yorumlara sokağa çıkma yasağı olsun 20 gün kimse cıkmasın diye yorum yazmasını cok iyi bililer
  Cevapla
 • Devlet Erkan'ı 2 yıl önce Şikayet Et
  Kesinlikle katılıyorum
  Cevapla
 • Yusuf Şahin 2 yıl önce Şikayet Et
  Ali Rıza kardeşim sen ver başkalarının adına konuşma! Boşta duruyoruz yaklaşık iki aydır doğrudur ama istanbulda yaşıyorum kira durmuyor 1450 tl elektrik su aidat doğalgaz 2 bini geçiyor ben ve 3 nüfus daha geriye kalan 2500 evdesin herşey artmış para eriyor eriyor. Bazi arkadaslar ev almis borc ödüyor bazilari araba borclu yani vs vs...Sen merak etme artan paramızdan bağışımızı yapıyoruz. Sen başkalarının adına konuşma eğitim camiası gereken duyarlılıkta herkes gücüne göre bağışını yapıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Öztürk Yılmaz’ı bıçaklayan saldırganın ifadesi ortaya çıktı
TPAO yeni bir kuyu daha açıyor: Siirt’te petrol arayacak