Erdoğan'dan Trump'a mektup! Kongre ve ABD basınına açık mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tıbbi malzeme yardımıyla birlikte bir de mektup gönderdi. Kongre ve ABD basınına mesaj veren Erdoğan, "Umuyorum ki önümüzdeki dönemde, Kongre ve ABD basını da salgın sırasında sergilediğimiz bu dayanışmanın da etkisiyle, ilişkilerimizin stratejik önemini daha iyi kavrayacak ve ortak sorunlarımızla ortak mücadelemizin gerektirdiği anlayış içinde hareket edecektir" dedi.

GİRİŞ 29.04.2020 09:33 GÜNCELLEME 29.04.2020 16:51
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump'a Türkiye'nin ABD'ye tıbbi malzeme yardımıyla birlikte gönderdiği mektup şu şekildedir:

 

"Sayın Başkan, Değerli Dostum,

Küresel ölçekte bir kriz yaratmış olan Kovid-19 salgınının ülkelerimizde ve dünyamızda yol açtığı sınamalara karşı sizinle sürdürmekte olduğumuz iş birliğine büyük önem atfettiğimi biliyorsunuz. Kovid-19'u müşterek çabalarımızla yeneceğimize güveniyor, bu krizle mücadeleden edindiğimiz dersler ve geliştirdiğimiz yeni imkanlarla kamu sağlığı alanında geleceğe çok daha güçlü ilerleyeceğimize inanıyorum.

 

"AMERİKAN HALKININ BU SALGINI EN KISA SÜREDE ATLATACAĞINDAN ŞÜPHE DUYMUYORUM"

Bu çerçevede ABD'deki salgını kontrol altına almak amacıyla verdiğiniz kararlı mücadeleyi takdirle izliyor, aldığınız tedbirler sayesinde vaka sayılarında aşağı yönlü bir eğilim elde ederek normalleşme yönünde ilk adımları atmaya başlamanızdan büyük memnuniyet duyuyorum. Amerikan halkının bu dönemde de gerekli dirayeti sergileyerek, hepimizi derinden sınayan bu krizi en kısa sürede geride bırakacağından şüphe duymuyoruz.

"GÖNDERDİĞİMİZ MÜTEVAZİ YARDIMIN SALGIN İLE MÜCADELENİZE KATKI SAĞLAMASINI DİLİYORUM"

Bu süreçte, gerek salgınla mücadelenin gerektirdiği temel ihtiyaçların karşılanmasında gerek normalleşme sürecinde, ülkemin, ABD'nin güvenilir ve güçlü bir ortağı olarak, her türlü dayanışmayı sergilemeye devam edeceğine emin olabilirsiniz. Nitekim, daha önce ihracatına izin verdiğimiz malzemelere ilaveten, bu defa da Hava Kuvvetlerimize ait bir uçakla, Amerikan halkının acil ihtiyaç duyduğu tıbbi malzemelerden oluşan bir yardımı bugün ABD'ye gönderiyoruz. Gönderdiğimiz bu mütevazi yardımın salgınla mücadelenize destek olmasını ve hastalığa yakalanan vatandaşlarınızın en kısa sürede sağlığına kavuşmasına katkı sağlamasını diliyorum.

ORTAK HAREKET ETME ÇAĞRISI

Değerli Dostum,

Salgın sonrası süreçte de bu iş birliğimizin devam etmesinin ve başta uluslararası ekonominin yeniden sağlığına kavuşturulması olmak üzere, küresel düzenin gerektirdiği reform ve düzenlemelerin hayata geçirilmesinde de yakın eşgüdüm ve ortaklık içinde hareket etmemizin son derece önemli ve yararlı olacağına inanıyorum. Bu konudaki fikir ve önerilerimizi en kısa sürede karşılıklı olarak paylaşabilmeyi ümit ediyorum.

KONGRE VE ABD BASININA MESAJ

Aynı şekilde, salgın vesilesiyle daha da güçlenen ve çeşitlenen iş birliğimizin yarattığı olumlu ortamdan, Türk-Amerikan ikili ilişkilerini her alanda ilerletmek ve başta 100 milyar dolar ticaret hedefimiz olmak üzere, ülkelerimizin sahip olduğu potansiyeli en etkin şekilde hayata geçirmek için de istifade etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Nitekim, Suriye ve Libya başta olmak üzere, bölgemizdeki son gelişmeler, Türk-ABD ittifakının ve iş birliğinin en güçlü şekilde sürdürülmesinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Umuyorum ki, önümüzdeki dönemde, Kongre ve ABD basını da, salgın sırasında sergilediğimiz bu dayanışmanın da etkisiyle, ilişkilerimizin stratejik önemini daha iyi kavrayacak ve ortak sorunlarımızla ortak mücadelemizin gerektirdiği anlayış içinde hareket edecektir.

Bu vesileyle, ABD'de Kovid-19'dan ötürü hayatını kaybeden vatandaşlarınız için başta onların yakınları olmak üzere, dost ve müttefik Amerikan halkına, ülkem ve Milletim adına taziyelerimi yineliyor; birlikte başarıyla sonlandıracağımız bu mücadelede yakın iş birliğimizin devamı dileğiyle içten sevgi ve selamlarımı iletiyorum."

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 43
 • Naim 2 yıl önce Şikayet Et
  Utan Amerika Utanın Coniler bari adam gibi Reisin önünde diz çökün elini öpün
  Cevapla
 • Bozkurt 2 yıl önce Şikayet Et
  Rabbim bu belayı Amerika'dan esirgeme ölülerini gömecek fırsat bulamasinlar.rahmeton bize azabın kafirlere olsun.
  Cevapla
 • slh 2 yıl önce Şikayet Et
  İsrail olduktan sonra !!! ABD israilin kuklası olduğu için asla dsotluk olmayacaktır ABD ile
  Cevapla
 • yusuf 2 yıl önce Şikayet Et
  erdogan in temennisi insani lakin karsisinda bir insan olmadigina göre bos yere kurulan bir hayal abd salgin sonrasi demicem ertesi gün pkk ypg ve haftere destegiyle bizi sasirtmaya devam edicektir bunlarin derdi islam ümmeti dir öyle olunca da en büyük hedef yine türkiye zira TÜRKIYE islam ülkelerinin halklari gözünde LIDER bir ülke o sebeple dir ki türkiye asla güclenmemeli abd ve itrail in beyinlerinde kazili olan fikir bu nasil bir dost olabilir ki bu it sürüsü biz türk birligini kurmada daha ciddi adimlar atmaliyz lakin atilan adimlar ciliz ve yetersiz
  Cevapla
 • İBRAHİM AKYOL 2 yıl önce Şikayet Et
  Bosna savaşında müslüman askerler Sırplı kadınları yakalayınca, merhum Aliya İzzet Begoviç'e ne yapmaları gerektiğini sorarlar. O da; kadınlara ve çocuklara ilişilmemesini söyler. Ama onlar, bizim kadınlarımıza, kızlarımıza tecavüz edip öldürdüler, deyince merhum Bilge Lider şu tarihi cevabı verir: Sırplar asla bizim öğretmenimiz olamaz. Onun için diyoruz ki, Amerikalılar, Yahudiler, Batılılar bizim öğretmenimiz değildirler. Biz onlar gibi davranamayız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Yanık'dan çocuk istismarı iddiasına sert tepki: Takipçisi olacağız!
ASELSAN ve MÜSİAD üyeleri savunma sanayii için güçlerini birleştiriyor