S-400'lere koronavirüs ayarı! Türkiye kararını duyurdu, ABD tehdit etti

Daha önce İngiliz haber ajansı Reuters'ın bir Türk yetkiliye dayandırarak duyurduğu haber, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından doğrulandı. Atlantik Konseyi tarafından düzenlenen toplantıya telekonferans yöntemiyle katılan Kalın, S-400 hava savunma sistemlerinin etkinleştirilmesinin yeni tip koronavirüs nedeniyle ötelendiğini ancak ileride planlandığı gibi aktive edileceğini açıkladı.

GİRİŞ 01.05.2020 14:12 GÜNCELLEME 02.05.2020 12:16
Bu Habere 140 Yorum Yapılmış

İngiliz haber ajansı Reuters, geçtiğimiz hafta görüştüğü bir Türk yetkilinin, ABD'nin yaptırım tehditlerine rağmen Türkiye'nin S-400'leri aktive etme planlarında değişiklik olmadığını ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle, Ankara'nın bu aktive sürecini ötelediğini söylediğini bildirmişti.

 

Reuters'tan dikkat çeken S-400 iddiası! İddia sonrası ABD'den Türkiye açıklaması

İBRAHİM KALIN: TÜRKİYE S-400'LERİ AKTİVE SÜRECİNİ ERTELEDİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Washington merkezli Atlantik Konseyi tarafından düzenlenen toplantıya dün akşam telekonferans yöntemiyle katıldı. Görüşmede Türkiye ile ABD arasındaki temel sorunları ele alan Kalın, sözü daha sonra Rus hava savunma sistemi S-400'lere getirdi. Sorunu yakından takip eden herkesin Türkiye'nin ciddiyetle ABD'den Patriot hava savunma sistemi almaya çalıştığını ancak bu talebin geri çevrildiğini anımsayacağını kaydeden Kalın, "Sonra Cumhurbaşkanımız bir alternatif aramaya başlayıp da Rus S-400 sistemlerine yönelince herkes blöf yaptığını sandı. Hayır, o hiçbir zaman blöf yapmaz, burada da blöf yapmadı" diye konuştu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Koronavirüs nedeniyle bir erteleme oldu ama (süreç) planlandığı gibi ilerleyecek" diyerek S-400 savunma sisteminin Nisan ayında aktive edilmeyeceğini kayda geçirmiş oldu. Ancak Kalın, bu ertelemenin ne kadarlık bir süre için düşünüldüğü konusunda ayrıntı vermedi.

 

ABD YAPTIRIM TEHDİDİNİ TEKRAR HATIRLATTI

Kalın ile birlikte aynı panele katılan ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, burada yaptığı konuşmada, S-400 hava savunma sistemi konusundaki düşüncelerinin Ankara tarafından gayet iyi bilindiğini, bu kapsamda Rus sistemleriyle F-35 savaş uçaklarının birlikte kullanılmasının olanaklı olmadığı yönündeki pozisyonlarının net olduğunu söyledi. "Biz pozisyonumuzu net bir şekilde ortaya koyduk" diyen Büyükelçi, sadece CAATSA değil diğer bazı yasaların da Rusya'dan savunma ekipmanı alınmasını cezalandırmayı amaçladığını kaydetti. Türkiye'nin Kovid-19 ile mücadele için ABD'ye yaptığı yardımlardan övgüyle söz eden Satterfield, "Gerçek hikaye şu: Zengin, komplike ve işbirliğini içeren bir ilişkimiz var. Farklılıklarımız var, S-400 gibi ilişkilerimizi geliştirmemiz için çözmemiz gereken konularımız da var" diye konuştu.

KAYNAK: HABER7, BBC TÜRKÇE
YORUMLAR 140
 • Ali haydar yemez 2 yıl önce Şikayet Et
  Ertele sende erteleme sende coni bize tehdit etmeye devam ediyor Yunanistanda S-300 var bulgaristanda,ve romanyada S-300 fal ama Türkiye'de olmasın.Bizde bundan sonraki 2.ci parti gelecek olanı S-500 olarak getirtelim uzaydaki uyduları dahi vurduğu söyleniyor, coni bizi uzaydan izlemesin.
  Cevapla
 • Sezgin Tabak 2 yıl önce Şikayet Et
  Üzülerek şunu belirtmeliyimki, deşifre olmadan, F 35, Patriot, S 500 vs alabilseydik Bu Teknolojilerden esinlenerek 10 - 20 Yıl gereken bazı Projeleri 6 ay - 2 Yıl içinde yapar koyardık. Zaten Rusya'da kendini düşünerek verdi bunları, hem önemli bir NATO üyesini ayartmak, hem F 35'i biraz çözümleme umudu, hemde Silahtan Para kazanmak. Yoksa kendine olası rakip olabilecek Türkiye'ye neden versin.
  Cevapla
 • TORUN 2 yıl önce Şikayet Et
  Dost - Düşman çıkarlara göre değişir bu bağlamda ekonomik-siyasi-askeri hususlarda ambargo uygulayarak düşmanını istediğin noktaya getirebilirsin. O sebeple atacağım adımları bin düşünüp bir yapmalıyız.
  Cevapla
 • TOPRAK 2 yıl önce Şikayet Et
  Ertelemeyi gerektiren bir durum yok. Samimi olun.
  Cevapla
 • farketmez 2 yıl önce Şikayet Et
  aslında tam zamanı ,avrupa ve amerıka kendı derdine düşmüşken.getırıp bağlantıları kuracaksın.
  Cevapla
 • kartal 2 yıl önce Şikayet Et
  merak etme yerli hailer hemen ucurur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
PEUGEOT'dan yeni bomba: Türkiye'ye geleceği tarih belli oldu!
Namaz sonrası bir araya geldiler: Umudumuz Türkiye