Koronavirüs erkekleri neden daha fazla etkiliyor? Araştırmanın sonucu açıklandı

Erkeklerin yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) daha fazla etkilenmesinin nedeninin kanlarında daha yüksek seviyelerde bulunan bir enzim olabileceği bildirildi.

Koronavirüs erkekleri neden daha fazla etkiliyor? Araştırmanın sonucu açıklandı
Koronavirüs erkekleri neden daha fazla etkiliyor? Araştırmanın sonucu açıklandı
GİRİŞ 11.05.2020 13:25 GÜNCELLEME 11.05.2020 17:14
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Sonuçları "European Heart Journal" dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, renin-anjiyotensin aldosteron sisteminin baskılanmasını hedef alan bir grup kardiyovasküler ilacın, kanda anjiyotensin dönüştürücü enzim 2'ye (ACE2) etkisi incelendi. Araştırma, bu ilaçların ACE2 seviyelerinin artmasına yol açabileceğini, dolayısıyla bazı kalp hastalarını yeni tip koronavirüse karşı daha savunmasız hale getirebileceğini öneren yakın geçmişteki bir çalışmayı desteklemedi.

 

Hollanda'da Groningen Üniversitesi Tıp Merkezi'nde görevli Dr. Adriaan Voors liderliğinde yapılan araştırmada ayrıca salgından önce alınan kan örneklerinde erkeklerde Kovid-19'un sağlıklı hücreleri enfekte etmesini mümkün kılan ACE2 enzimine, kadınlardan daha yüksek seviyede rastlandı.

Uzmanlar, bulgularının, erkeklerin Kovid-19'a karşı neden daha dayanaksız olduğunu açıklayabileceğini belirtti.

 

ACE2 enziminin, akciğer, kalp, böbrek ve damarları kaplayan dokuların yanı sıra özellikle testislerde yüksek seviyelerde bulunduğuna işaret edildi.

Voors, "Kalp yetmezliğine karşı çok etkili bir tedavi mevcut ve viral bir enfeksiyona ilişkin varsayım niteliğindeki hükümler dikkatlice değerlendirilmelidir" ifadesini kullandı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • ümit*korku 10 ay önce Şikayet Et
    korona bile pozitif ayrımcılık yapıyor
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: 10 Nisan koronavirüs tablosu! Vaka, Hasta, ölü sayısı ve son durum açıklandı
Mehmetçik'e son teknoloji kamuflaj! İlk kez görüntülendi