Çin, kamplardaki Uygur Türklerini fabrikalara göndermeye hazırlanıyor

Çin, Doğu Türkistan'da "eğitim merkezi" adı altında faaliyet gösteren kamplardaki Uygur Türklerini çalıştırmak için ülkenin çeşitli yerlerindeki fabrikalara göndermeye hazırlanıyor.

Çin, kamplardaki Uygur Türklerini fabrikalara göndermeye hazırlanıyor
Çin, kamplardaki Uygur Türklerini fabrikalara göndermeye hazırlanıyor
GİRİŞ 12.05.2020 01:00 GÜNCELLEME 12.05.2020 01:55
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

South China Morning Post (SCMP) gazetesinde yer alan haberde, söz konusu adımın kamplarda eğitimlerini tamamlayan on binlerce Uygur Türküne yönelik planlanan işe yerleştirme programının bir parçası olduğu belirtildi.

Haberde, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ülke ekonomisi üzerindeki yıkıcı etkisine rağmen, Çin'in bu adımla tartışmalı kamplardaki politikasının başarısını göstermeyi amaçladığı kaydedildi.

Bu kapsamda, çalıştırılmak üzere Çin’in yüksek teknoloji üretim merkezi olan Shenzhen şehrine 50 bin, Shaoguan şehrine ise 30 binden fazla kişinin gönderileceği aktarıldı.

ÇİN, 80 BİNDEN FAZLA TÜRKÜ FABRİKALARA ZORLA GÖNDERDİ

Avustralya'da bulunan düşünce kuruluşu Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü'nün (ASPI) yayımladığı raporda, Çin'in 2017-2019 yıllarında da 80 binden fazla Uygur Türkünü fabrikalarda çalışmaları için zorla gönderdiği ortaya konuldu.

Raporda, işe yerleştirme programının “Çin’in azınlık vatandaşlarını hedef alan yeniden yapılandırma kampanyasının bir parçası” olduğu vurgulandı.

Kamplardan gelen Uygur Türklerinin mesai saatleri dışında da sürekli gözetim altında tutulduğunun belirtildiği raporda, zorunlu olarak kaldıkları yatakhanelerde "ortak dil" kabul edilen Mandarin (Putonghua) lehçesi dersleri ve ideolojik eğitim aldıklarına yer verildi.

Öte yandan, işe yerleştirilen Uygur Türklerinin ibadet etmelerinin yasak olduğu bilgisi de paylaşıldı.

DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ TARTIŞMALI KAMPLAR

Çin'de son yıllardaki Uygur Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller uluslararası kamuoyu tarafından eleştiriliyor.

Pekin'in "mesleki eğitim merkezleri" olarak adlandırdığı ancak uluslararası kamuoyunun "yeniden eğitim kampları" şeklinde tanımladığı yerlerde Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre en az 1 milyon Uygur Türkü kendi rızası dışında tutuluyor.

Pekin yönetimi, Doğu Türkistan'da kaç kamp bulunduğuna, buralarda kaç kişinin olduğuna ve söz konusu kişilerden ne kadarının sosyal hayata döndüğüne ilişkin bilgi vermiyor.

Çin'in, bölgede yaşayan Müslüman Uygurlara, Çince dil eğitimi ile mesleki ve kültürel kurslar verdiğini öne sürdüğü kampların durumu hakkında net verileri paylaşmaması, uluslararası kamuoyunda derin kaygılara yol açıyor.

BM İnsan Hakları Konseyine üye 22 ülke, Temmuz 2019'da, Çin'in Doğu Türkistan'da Uygur Türkleri ve diğer azınlıklara yönelik muamelesini eleştiren ve kitlesel gözaltıların durdurulması çağrısında bulunan mektubu imzalamıştı.

BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken, Çin şimdiye kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin verdi.

Çin makamları, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini ise geri çeviriyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 39
 • mgl122333444556778 3 yıl önce Şikayet Et
  çin mallari ülkeye alinmasin ..
  Cevapla
 • vatanim34 3 yıl önce Şikayet Et
  Cin ürünlerini kesinlikle almayınız.
  Cevapla
 • osmanoğlu2023 3 yıl önce Şikayet Et
  çin belasını arıyor! virüs mirüs vız geldi!
  Cevapla
 • Ercan 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah'ım bu çini kahrı perişan eyle yarabbi mazlumların ahını yanlarına bırakma en kısa sürede darma dağın et bu çini kurtar mazlumları
  Cevapla
 • Duyarlı Vatandaş. 3 yıl önce Şikayet Et
  Amin
  Cevapla
 • osmanoğlu2023 3 yıl önce Şikayet Et
  Mevlam dilerse bir zelzelede dizüstü kalakalırlar.
  Cevapla
 • Ersan 16 3 yıl önce Şikayet Et
  Adama sormazlar mı srn necisin diye her şeyi rabbimizden bekliyoruz yüzbinler profesto için hava alanlarına sığılsa böyle yapabimirlermi filistinde doğu türkistanda
  Cevapla
 • Aslan baba 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah'ım müslümanlara güç sabır ver.. Ezenlere fırsat verme inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tüm Türkiye Gazze için tek yürek: Meydanlar doldu taştı
17 gün sonra bir ilk! Ebu Ubeyde: 180 düşman zırhlısını imha ettik!