İkinci dalga paniği! Güney Kore'de yeni vakalar ortaya çıkmaya başladı

Çin’in Şulan kenti 11 yeni vaka görülünce karantinaya alındı. Güney Kore’nin başkenti Seul’de yeni vakalar ortaya çıkıyor. Japonya’nın başkenti Tokyo’da salgın için ayrılan 2 bin yataklı hastanenin kapasitesinin yüzde 90’ı doldu. Bu ülkelerde tedbirlerin erken kaldırılmasının salgını tetiklediğine dikkat çekiliyor.

GİRİŞ 12.05.2020 07:13 GÜNCELLEME 12.05.2020 09:33
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Koronavirüs salgınında birçok ülkede sosyal mesafe ve karantina önlemleri hafifletilirken, Asya’da ikinci dalga endişesi yaşanıyor. Salgının büyük ölçüde kontrol altına alındığı Güney Kore’nin başkenti Seul’de yeni vakalar ortaya çıkarken, Çin’de Rusya ve Kuzey Kore’yle sınır komşusu olan Jilin eyaletindeki Şulan kenti, 11 yeni vakanın ortaya çıkması üzerine karantinaya alındı. Giriş çıkışların Cumartesi gününden beri kontrol altında tutulduğu Şulan’da, günlük ihtiyaçları karşılamaları için her aileden sadece bir kişinin dışarı çıkmasına izin veriliyor. Son vakalardan önce Çin ve Güney Kore’de hastalığa yeni yakalananların sayısının durma noktasına geldiği belirtiliyordu.

 

 

VUHAN’DA 5 YENİ VAKA

Dünya genelinde karantinaya alınan ilk şehir olan Vuhan’da hiçbiri ülke dışı kaynaklı olmadığı belirtilen beş vaka görüldü. Salgının başladığı yer olan Vuhan’da 76 gün süren karantina 8 Nisan’da kaldırılmıştı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Sözcüsü Mi Feng, halkı virüse karşı tedbiri elden bırakmamaları konusunda uyardı ve yeni vakaların sosyal mesafe önlemlerinin önemini ortaya koyduğunu söyledi. Mi, hastalık belirtileri gösterenlerin tıbbi yardım almaları ve test yaptırmaları çağrısında bulundu.

 

 

GÜNEY KORE ŞAŞIRTTI

CNN’in konuyla ilgili analizinde, salgında önlemlerin erken kaldırılmasının risklerine dikkat çekilerek “Çin’in verileri şüpheli buunabilir ya da bu kadar büyük bir ülkede tüm vakaların tespit edilmesi zor olabilir. Fakat görece küçük ve sınırlarını daha rahat denetim altına alabilen bir ülke olan Güney Kore’nin salgınla mücadele politikası tüm dünyada örnek gösterilmişti” denildi.

SİNGAPUR’DA VAKA SAYISI FIRLADI

Değerlendirmede, “Önlemlerin erken kaldırılmasının yaratabileceği riskleri ve kazanıldığı sanılan bir savaşın belki de yeni başlamış olabileceğini görmek için Singapur’a bakmak yeterli” uyarısı yapılırken, Nisan başında ülkedeki vaka sayısı 2000’den az olduğuna şimdi bu sayının 23 binden fazlaya yükseldiğine dikkat çekildi.

JAPONYA ALARM VERİYOR

Öte yandan Japonya’nın başkenti Tokyo’da salgın için ayrılan 2 bin yataklık hastane kapasitesinin yüzde 90’ının dolduğu açıklandı. Vaka sayısındaki olası artışa karşı Sağlık Bakanlığı, Covid-19 vakaları için ayrılan yataklı hasta kapasitesini 4 bine çıkarmayı hedefliyor. Hastalığı hafif atlatan kişiler ise sağlık sistemindeki tıkanmanın önüne geçmek için hükümetin tahsis ettiği otel odalarında izole ediliyor.

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Kayserili 1 yıl önce Şikayet Et
  Eee biz niye erken gevşiyoruz ,avm futbol bilmem haziranda tatil fln,bizedemi ikinci dalga gelsin,,oturun bu sene evinizde canınımızdan ilerimi
  Cevapla
 • gökhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Virüs bahane. Dünyada robotların çalıştığı ekonomik bir sistem kurnaya çalışıyorlar.
  Cevapla
 • TürkMücahid 1 yıl önce Şikayet Et
  2. dalga geliyor...HEM DE BAĞIRA BAĞIRA..! Sayın bakanım, duyun ve izleyin !!!
  Cevapla
 • Bahadır 1 yıl önce Şikayet Et
  Zaten hızlı yayılan bir virüsten bahsediyorsunuz. 1 kişi 14 kişiye diyordunuz. Halkımız da malum, eve sokamıyoruz, en ufak ışıkta herkes normale dönüyor. 1 kişi pozitif kalsa 1 ay sonra yine git nlük vaka sayısı tutacaz Allah korusun. Saçmalıyoruz bakalım
  Cevapla
 • Kandirdilar 1 yıl önce Şikayet Et
  Tanımsız, Hiper Aktif ,Tedavisiz bir virüs var, ama sanki Keyfince Duragana geçiyor Keyfince Aktivasyona geçiyor, Yada hiç durmadı, hızla yayıldı ama Dünyanın Gözünden Kaçırdılar, Ekonomik etkiler yüzünden Virüs Durmuş Havası Verdiler, değilse.Durmasi İmkansiz,belki sert tedbirlerle yavaşlatabilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'da motokuryelerin yasağı yarın sona eriyor
Bakan Çavuşoğlu: Orta Afrika Cumhuriyeti ile ilişkilerimizde yeni bir sayfa açtık