Ruhani'den Trump, Kral Selman ve Prens Selman'a çok ağır sözler

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump'ın liderliğindeki hükümetin "ABD tarihinin en kötü hükümeti" olduğunu söyledi. ABD'nin her zaman "terörist" olduğunu ancak bu kadarını kendilerinin bile beklemediğini söyleyen Ruhani, Suudi Arabistan'dan "gerici rejim" diye bahsedip Kral Selman ve oğlu için "Böyle bir baba ve böyle bir oğlu çok az gördük. Allah bizi sınıyor" ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 13.05.2020 17:21 GÜNCELLEME 13.05.2020 20:16
Bu Habere 69 Yorum Yapılmış

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, başkent Tahran'da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

TRUMP YÖNETİMİNE YÜKLENDİ: BU KADAR İNSANLIK KARŞITI, BU KADAR ACIMASIZ, BU KADAR ACİZ BİR TOPLULUK

ABD yönetiminin nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından iki sene boyunca İran'a yönelik en ağır yaptırımları uyguladığına dikkati çeken Ruhani, "Bu iki yıl boyunca ABD tarihinin en kötü yönetimiyle karşı karşıya kaldık. ABD'de tarihin hiçbir döneminde Beyaz Saray'ın bu şekilde göründüğünü hatırlamıyorum. Bu kadar insanlık karşıtı, bu kadar acımasız, bu kadar aciz ve daha önce hiç görülmemiş bir topluluk. Bu rejimin Dışişleri Bakanı, sanki ömründe hiç siyaset alfabesi görmemiş ve okumamış gibi davranıyor" diye konuştu.

"ABD HER ZAMAN TERÖRİSTTİ AMA BU KARARINI GÖRMEMİŞTİK"

 

Ruhani, İranlı Komutan Kasım Süleymani'nin ABD tarafından düzenlenen bir hava saldırısında öldürüldüğünü hatırlatarak, "Hangi hükümet bizim üst düzey bir komutanımıza yabancı bir ülkede görevliyken suikast düzenlemiştir. ABD her zaman teröristti ancak bu kadarı görülmemişti" ifadelerini kullandı.

İSİM VERMEDEN KRAL SELMAN VE OĞLUNU ELEŞTİRDİ: ALLAH BİZİ SINIYOR

Dünyanın küresel salgınla mücadele ettiği bu dönemde ABD'nin tek taraflı yaptırımlarının İran'ın ihtiyaç duyduğu ilaçlara dahi erişmesine engel olduğunu ve bugünlerde ülke tarihinin en zorlu dönemini yaşadıklarını dile getiren Ruhani, şöyle devam etti: "İki yıl en ağır yaptırımlar, ardından bu virüs, bu kadar sorun ve ABD'de tarihte görülmemiş derecede zorba bir hükümet. Güneyimizdeki gerici rejimlerden özellikle biri de gerçekten benzersiz. Bugün karşılaştığımız gibi böyle bir baba ve böyle bir oğlu çok az gördük. Onlar da olağanüstü şekilde tuhaf. Anlaşılan Allah bizi böyle bir imtihanla sınıyor. Elbette Allah bize çok iyi komşular da nasip etti. Bir ikisi dışında çok şükür iyi komşulara sahibiz ve onların yanındayız."

İRAN DONANMASININ KENDİ GEMİSİNİ VURMASI

Ruhani ayrıca, Basra Körfezi yakınlarındaki deniz tatbikatı sırasında yaşanan kaza sonucu 19 askerin hayatını kaybettiği olaydan büyük üzüntü duyduğunu dile getirdi. İran Cumhurbaşkanı, "Bu hadisenin nedenleri ortaya çıkarıldıktan sonra halka açıklanmalıdır" ifadesini kullandı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 69
 • Soner 2 ay önce Şikayet Et
  Güzel konuşmuş sevmem ama doğruyada yalan demek günah bana göre
  Cevapla
 • kosovalı 3 ay önce Şikayet Et
  allah her iki ülke ile sınıyor bence en doğrusunu rabbim bilir . iran ve suud vahabilerle.. suudlar tam satılık zaten iranı çözmek matematik ister belirsiz ülke yazık suud halkına bu kadar tasmasına bağlı liderlerin olduğu ülkede yaşıyorlar rahatları yerindeki dünya umurlarında değil umurlarında olsa islamın doğuşu mekkede yaşayan adam bu yönetime saygı duymamaşı duyuyorsa bir muhasebe yapsın kendine.
  Cevapla
 • Qwx 3 ay önce Şikayet Et
  Kim derse desin doğru demiş vesselam
  Cevapla
 • YasinBaba 3 ay önce Şikayet Et
  İran 'dan ve yalancı palavaracı büyük söylemlerinden iğreniyorum iran la alakalı herşeyden tiksiniyorum
  Cevapla
 • tarık 3 ay önce Şikayet Et
  Çakal Sırtlandan yakınıyor Trajikomedi bu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
(14 Ağustos 2020 Günün Önemli Gelişmeleri)
Dünyanın en ayrıntılı fotoğrafı! 57,7 milyar piksel!