AP'den 'Türkiye' önerisine ret!

Avrupa Parlamentosu üyeleri, Hristiyan Demokrat grubunun Türkiye'ye yönelik Katılım Öncesi Yardım Aracı fonlarının koşullara bağlanması ve gerekli ilerleme kaydedilmezse askıya alınmasına ilişkin önerisini reddetti.

AP'den 'Türkiye' önerisine ret!
AP'den 'Türkiye' önerisine ret!
GİRİŞ 15.05.2020 00:36 GÜNCELLEME 15.05.2020 00:36
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Twitter hesabından bir mesaj paylaşan Avrupa Parlamentosu (APTürkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, "Bugün AP, Türkiye'ye yönelik Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) fonlarının askıya alınmasına büyük çoğunlukla karşı çıktı." açıklamasında bulundu. 

 

 

AP Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Başkanı Sergey Lagodinsky ise "İyi bir mücadele verdik. AP Türkiye Raportörü ile benzer düşünceye sahip parlamenterlerle birlikte Türkiye'ye yönelik IPA fonlarının askıya alınmasını savunan öneriyi reddetmeyi başardık. Türk sivil toplumunun mevcut ikili gerginliklerden etkilenmeyeceğini bilmek memnun edici." ifadesini kullandı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Hristiyan Demokrat (EPP), Brüksel'de düzenlenen AP Genel Kurulu'ndaki "2018 AB Genel Bütçe Uygulamalarının Onanması" oturumunda değişiklik önerisinde bulundu.

 

 

EPP, 2018 bütçesiyle ilgili oylamaya sunduğu değişiklik önerisinde Türkiye'ye IPA fon aktarımının hukukun üstünlüğü ve yönetişim alanlarında reform yapılması şartına bağlanmasını, gerekli ilerleme kaydedilmezse IPA fonlarının askıya alınmasını talep etti ancak Sanchez ve Lagodinsky'nin yanı sıra AP içindeki diğer siyasi gruplarda Türkiye'nin üyelik süreciyle bağlantılı olan IPA fonlarının devamını destekleyen AP üyelerinin karşı oy kullanmasıyla söz konusu değişiklik önerisi kabul edilmedi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
ret
YAZDIR
YORUMLAR 49
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye bir birlik kursun, balkan ülkelerini birliğe alalım.İtalya ve ispanya da bu birliğe yükümlülükleri yerine getirirlerse girsin.
  Cevapla
 • Biz bize yeteriz 1 yıl önce Şikayet Et
  Kokuşmuş Avrupa çökmüşsünüz de ayak mı yapıyorsunuz? Olmayan sözde birliğinizi başınıza çalın ,kendinize hayrınız yok
  Cevapla
 • Anadolu aslanı 1 yıl önce Şikayet Et
  Boș teneke gibi ses yapıyor lar. İçi boşalmış bir Avrupa Birliği
  Cevapla
 • Yusuf Simsek 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyenin öncelikleri arasinda degilsiniz.
  Cevapla
 • Ali dede 1 yıl önce Şikayet Et
  ölüyorlar ağlayanlarıda yok halagurur peşindelerbitti artık .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Kasapoğlu'ndan son dakika yurt açıklaması
Egeli balıkçılar gözlerine inanamadı! 16 kilogram ağırlığında...