ABD'den koronavirise karşı yeni adım! 3 trilyon dolara onay

Yeni tip koronavirüsün salgınının merkez üssü ABD'de demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi, Kovid-19'a karşı 3 trilyon dolarlık yeni ekonomik destek paketini onayladı.

ABD'den koronavirise karşı yeni adım! 3 trilyon dolara onay
ABD'den koronavirise karşı yeni adım! 3 trilyon dolara onay
GİRİŞ 16.05.2020 09:56 GÜNCELLEME 16.05.2020 09:56
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronovirüs (Kovid-19) salgınından en çok etkilenen ABD'de ekonomik etkilerini azaltmayı amaçlayan bin 815 sayfalık tasarı, biri hariç tüm Cumhuriyetçi vekillerin karşıt oylarına rağmen Demokrat vekillerin desteğiyle kabul edildi. 208 "Evet" oyu alan tasarıya 199 vekil "Hayır" oyu verdi. ABD Kongresi'ndeki Cumhuriyetçilerle istişare yapılmadan hazırlanan tasarıyı savunan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, "Biz önerimizi masaya koyduk. Müzakerelere açığız" mesajını verdi.

"TASARI PLANSIZ GÜNDEME GELDİ"

Yeni bir ekonomik destek paketinin gerekli olduğu konusunda hemfikir olan Cumhuriyetçiler ise Demokratların tasarısının çok hızlı ve plansız gündeme getirildiğini savunuyor.Öte yandan Cumhuriyetçilerin Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, konuyla ilgili, "Hepimiz yeni bir destek paketinin gerekli olacağını düşünüyoruz fakat bunun ne zaman olması gerektiğini söylemeye bugün hazır değilim" değerlendirmesinde bulundu.

TASARI SENATODAN GEÇMEYEBİLİR

Amerikan medyasına yansıyan haberlerde, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senatoya gönderilen tasarının bu haliyle geçmeyebileceği görüşü öne çıktı. Demokratların paketinde tıbbi malzeme ve ekipman için milyarlarca dolar ayrılırken salgından zarar gören işletmelere de yeni destekler veriliyor. Önceki pakette olduğu gibi bu pakette de bireylere 1200'er dolarlık doğrudan destek sağlanması, ayrıca işsizlik sigorta desteklerinin kapsamının da genişletilmesi öngörülüyor. Pakette öğrenci borçlarından kira ve mortgage ödemelerine kadar birçok farklı kalemde destekler de yer alıyor. Paketin yaklaşık 1 trilyon dolarlık bölümünün ise salgın dolayısıyla ciddi acil harcamalar yapan ve vergi gelirlerinden mahrum kalan eyaletlere aktarılması öngörülüyor.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Diriliş 1 yıl önce Şikayet Et
    Her çıkışın bir inişi olacak gün gelecek o dolarlar kağıt olmaktan öteye geçmiyecek değeri bitecek İnşaAllah ondan sonra o paraları yakar ısınırsınız
    Cevapla
  • serkan 1 yıl önce Şikayet Et
    paranın kaynağı nedir diye soran yok ne de olsa, basın parayı gitsin, sonra çökersiniz bir garibin gırtlağına halledersiniz, olmuş dünya borcunuz bilmem kaç on trilyon dolar, ah ah ah.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Savunmada yeni dönem: Bor tozundan üretiliyor! Türkiye sayılı ülkeler arasında girdi
Eski CHP'li vekil Aykan Erdemir Biden'a açık açık yalvardı: Kabil Havalimanı’nı Erdoğan’a bırakmayın