Uzmanlar açıkladı: Denize ve havuza girmek isteyenler rahatladı

Yazın gelmesiyle birlikte Kuzey Yarım kürede yer alan ülkelerde tatil hazırlıkları baladı. Koronavirüs salgının her gün on binlerce can almasına rağmen insanların tatil için sordukları ''koronavirüs denizden bulaşır mı koronavirüs havuzdan bulaşır mi?'' soruları cevap buldu. Uzmanlar virüsün deniz ve havuz yoluyla bulaşma ihtimalinin düşük olduğunu ifade etti.

Uzmanlar açıkladı: Denize ve havuza girmek isteyenler rahatladı
Uzmanlar açıkladı: Denize ve havuza girmek isteyenler rahatladı
GİRİŞ 18.05.2020 00:06 GÜNCELLEME 18.05.2020 00:19
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Koronavirüs salgını (Kovid-19) salgını nedeniyle katı tedbirler alan ülkeler, vaka ve ölüm sayılarının düşmesiyle beraber normal hayata dönüş için alınan tedbirleri gevşetme kararı aldı. Türkiye'de, kademeli olarak koronavirüs tedbirlerini gevşetme kararı alan ülkelerden biri.

 

 

İÇ TURİZM 28 MAYIS'TA BAŞLAYACAK

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un iç turizmin 28 Mayıs'ta başlayacağını duyurmasının ardından vatandaşlar tatil planları yapmaya başladı. Normalleşme planı çerçevesinde açılacak olan oteller ve işletmeler koronavirüs tedbirlerine uygun bir şekilde düzenlenecek. Vatandaşlar ise "Denize ve havuza girmek ne kadar güvenli? Denize girilirse koronavirüs bulaşır mı?" sorularının yanıtlarını merak ediyor. Yapılan araştırmalar tüm bu soruların yanıtı oldu.

 

 

VİRÜSÜN DENİZ VE HAVUZ SUYUNDAN BULAŞMA İHTİMALİ ÇOK DÜŞÜK

Yapılan araştırmalara göre koronavirüsün deniz ve havuz suyundan bulaşma ihtimalinin çok düşük olduğu ortaya çıktı. Deniz suyundaki tuzun koronavirüsün bulaşması için elverişli ortamı sunmadığı ortaya çıktı. Havuzlar için ise başta klor ve dezenfektan özellikli maddeler virüsü etkisiz hale getirebilir.

Yine de koronavirüs salgınının tüm dünya üzerinde etkisini sürdürdüğü şu günlerde bilim insanları plaj ve havuz kenarı gibi kişilerin kullandığı ortak alanlarda sosyal mesafe kuralının asla ihlal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

CDC'DEN KORONAVİRÜS HAVUZ, SPA, HAMAM GİBİ YERLERDEN BULAŞIR MI SORUSUNA CEVAP

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) de, internet sitesinde yayımlanan bilgilere göre virüsün havuz, spa, hamam gibi ortamlardan bulaştığına dair herhangi bilgi ve kanıtın olmadığı söylendi.

Bilim insanları koronavirüsün parçacıklarının suyu kirletebileceğini ancak deniz ve okyanuz gibi su alanlarında bu miktarın önemsenmeyecek kadar düşük olduğunu dile getirdi

YORUMLAR 4
 • Angaralı 2 yıl önce Şikayet Et
  Denizden bulaşmaz derseniz millet denizleri hınca hınç doldurur sudan bulaşmasa da birbirlerinden bulaşır şimdiden akın akın gidiyorlar istanbul açılsın o zaman görün
  Cevapla
 • ümmetçi 2 yıl önce Şikayet Et
  açın tüm tatil engellerini başka dert yok zaten
  Cevapla
 • İsmail 2 yıl önce Şikayet Et
  Havuzdan kesinlikle bulaşır
  Cevapla
 • Can 2 yıl önce Şikayet Et
  Kasap et derdinde koyun can!
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Tramvay kazasında kulübe üzerine yıkıldı: Burnu bile kanamadı
CHP'nin yeni danışmanı Hacer Foggo'dan Mehmetçik'e katliam iftirası