Türkiye'nin desteklediği Libya Ordusu, Hafter'in kalesi Vatiyye Üssü'nü ele geçirdi

Anadolu Ajansı'nın (AA) geçtiği son dakika haberine göre; Libya Ordusu Batı Harekat Dairesi Komutanı Usame Cuveyli, Hafter güçlerinin işgalindeki Vatiyye Askeri Üssü'nde kontrolü sağladıklarını açıkladı. Üssün içinde ise çarpıcı görüntüler geldi. BM nezdindeki meşru hükümet, Türkiye tarafından destekleniyor.

GİRİŞ 18.05.2020 11:43 GÜNCELLEME 19.05.2020 09:56
Bu Habere 130 Yorum Yapılmış

Son Dakika Haberi: Libya ordusunun yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu basın biriminden yapılan yazılı açıklamaya göre, Libya Ordusu Batı Harekat Dairesi Komutanı Usame Cuveyli, Hafter kuvvetleri işgalindeki Vatiyye Askeri Üssü'nde kontrolü sağladıklarını bildirdi.

 

Libya ordusu hava unsurları, son 48 saat içinde Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Hafter milislerine temin ettiği 2'si Vatiyye Üssü'nde olmak üzere toplam 3 Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemini imha etmişti.

 

RUS YAPIMI HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ ELE GEÇİRİLDİ

UMH'ye bağlı Öfke Volkanı Operasyonu Sözcüsü Mustafa el-Meci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, askeri üste kullanılabilir bir Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemi ele geçirildiğini, ayrıca iki gün önce düzenlenen bombardımanda kullanılmaz hale gelen Rus yapımı iki savunma sistemi bulunduğunu belirtti.

ÜSSÜN LİBYA'NIN BATISI İÇİN ÖNEMİ

Darbeci lideri Hafter, Nisan 2019'da başkent Trablus'a yönelik saldırı emri vermesinin ardından, savaş uçaklarıyla başkent çevresini vurmak için Vatiyye Üssü'nü yoğun biçimde kullanmıştı.

Libya ordusu, 25 Mart'ta başlattığı Barış Pınarı Harekatı ile Hafter güçlerinin Vatiyye'yi kullanarak elde ettiği üstünlüğü ortadan kaldırdı. Ancak Vatiyye Üssü, çölün ortasında geniş ve çok korunaklı bir askeri alan olması hasebiyle stratejik önemini koruyor.

Üssün bulunduğu nokta....

SİVİL UÇUŞLARIN YAPILMADIĞI TEK ÜS

İkinci Dünya Savaşı sırasında 1942'de açıldığı dönemde Ukbe bin Nafi olarak isimlendirilen Vatiyye, Mitiga Havalimanı'ndan sonra en önemli hava üssü olarak kabul ediliyor. Vatiyye ayrıca Libya'da sivil uçuşların yapılmadığı tek üs olarak biliniyor.

6 YILDIR HAFTER'İN KOMUTA MERKEZİYDİ

Ağustos 2014'te Hafter kuvetlerini kontrolüne geçen Vatiyye'yi geri alabilmek için hükümete bağlı birlikler 2016'ya kadar üssün etrafında hazırlıklar yaptı. Nisan 2019'da kontrolü kısa süreli olarak sağlasa da daha sonra yeniden kaybetti.

Hafter güçleri Ağustos 2014'ten bu yana yaklaşık 6 yıldır üssü "Batı operasyonları komuta merkezi" olarak kullanıyordu.

Üssün içindeki bir hangarda yer alan savaş uçaklarının hali...

Libya ordusu, 3 Nisan'da Vatiyye'ye düzenlediği hava operasyonunda üste bulunan Hafter milislerine ait park halindeki 3 adet Su-22 savaş uçağı ile çok sayıda araç, ağır silah ve tesisi imha etmişti.

Söz konusu operasyonda Hafter güçlerine verilen büyük zayiatla, Trablus'un batı bölgelerinde hava üstünlüğünün Libya hükümetine geçmesinde önemli rol oynamıştı.

Ele geçirilen üsten bir görüntü....

ÜSSÜN STRATEJİK ÖNEMİNİ ARTIRAN UNSURLAR

Libya'nın bütün batı bölgelerini kontrol altında tutabilen hava üssü, buradan kalkan savaş uçaklarının gerektiğinde Tunus ve Cezayir'de de yakıt ikmali olmadan operasyon yapabilmelerine imkan sağlıyor.

Amerikalılar tarafından 1942 yılında yapılan üs, 7 ila 10 bin asker kapasitesinde bir altyapıya sahip. Libya'daki diğer askeri üsler önemini bulundukları şehirlerden alırken, Vatiyye ise kurulduğu bölgenin coğrafi özelliği ile ön plana çıkıyor.

Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi döneminde Vatiyye Üssü'nde Fransız yapımı çok maksatlı Dassault Mirage 2000 savaş uçaklarının filosu bulunuyordu.

"Arap Baharı" isimli süreçte gerçekleştirilen 2011'deki NATO müdahalesinde, Vatiyye'de bulunan uçaklar, askeri mühimmat, hava savunma sistemleri ve radarlar imha edildi ancak altyapı zarar görmedi.

Hafter kuvvetlerinin Libya'nın batı bölgelerine yönelik komuta merkezi, hala bu 50 kilometrekarelik alanda kurulan üste bulunuyor.

Üssün genel görünümü...

SIĞINAKLAR VE DEPOLARLA UZUN SÜRE İKMALSİZ KALMAYA İMKAN VERİYOR

Vatiyye Hava Üssü'nde uzun süre yetecek kadar yaşam malzemesinin saklanabileceği bir sistem bulunuyor. Ayrıca gerektiğinde çatışma ve savunma için akaryakıt, silah ve mühimmat ikmaline de uzun süre ihtiyaç duyulmuyor.

Vatiyye'nin ele geçirilmesiyle Libya ordusunun güvenli bir üsse sahip olmasının yanında, Mitiga Havalimanı'na alternatif olarak başkentin batısındaki Zuvara Havalimanı'nın da sivil uçuşlar için kullanılmasının önü açılacak.

Libya'yı takip eden bölge uzmanları, hükümetin ülkenin batısında yeniden elde ettiği kazanımları koruyabilmesi için Vatiyye'de kontrolün sağlanmasının hayati önem taşıdığı, aksi takdirde üssün Hafter güçlerince büyük bir tehdit olarak tekrar faaliyete geçirilebileceği değerlendirmesinde bulunmuştu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 130
 • Milliyetçi turk 1 yıl önce Şikayet Et
  Nedense hep vatan haini hep biz müslümanlardan çıkıyor allah ım müslümanları sen koru yarabbim âmin
  Cevapla
 • Naci Kalender 1 yıl önce Şikayet Et
  Kalesi düştü inşallah en yakın zamanda kellesi de düşer.
  Cevapla
 • Şamil Torunu 1 yıl önce Şikayet Et
  Sefer bizim zafer Allah'ın. Türkler yine mazlumun yanında zalimin karşısında. Allah yar ve yardımcınız olsun İnşallah. Rabbimizin izni ile tarih baştan yazılıyor. Yüreğinize cesaret bileğinize kuvvet kahramanlar
  Cevapla
 • Türkiye 1 yıl önce Şikayet Et
  Bayram günlerinde hafterin leşinin görüntülerini sunmak düşmanlarımız için iyi bir mesaj olur, yurtdışı ve en önemlisi yurtiçindekilere.
  Cevapla
 • Boşnak 1 yıl önce Şikayet Et
  İnşallah
  Cevapla
 • Ömer 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah yardım etsin müslümanlara adaletle yöneten yöneticiler gelir başlara inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MHK Başkanı Serdar Tatlı istifa etti!
Yükselen petrol fiyatları bir ülkeyi daha vurdu: Benzinde rekor kırıldı