Türkiye'nin denge değiştiren hamleleri İsrail'i harekete geçirdi

Türkiye'nin Doğu Akdeniz ve Orta Doğu'da denge değiştiren hamleleri İsrail'i harekete geçirdi. Türkiye'ye yakınlığını artırmak üzere büyükelçilik düzeyinde girişimlere başlatan İsrail, Kovid-19 gündemini de kullanarak ilişkileri iyileştirmenin yollarını arıyor.

Türkiye'nin denge değiştiren hamleleri İsrail'i harekete geçirdi
Türkiye'nin denge değiştiren hamleleri İsrail'i harekete geçirdi
GİRİŞ 22.05.2020 06:28 GÜNCELLEME 22.05.2020 06:28
Bu Habere 60 Yorum Yapılmış

Sosyal medya üzerinden Türkiye'ye sevgi mesajları yollayan İsrail'in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Roey Gilad, bir haber sitesine "Türkiye ve İsrail'in İdlib ve Kovid-19 dahil ortak çıkarları" başlıklı bir yazı yazdı. Yazısında İdlib'de şehit düşen Mehmetçiklere dikkat çeken Gilad, "İdlib'deki savaş bazı önemli jeopolitik gerçekleri ortaya çıkardı. Bunlardan biri, İran'ın Suriye'deki mevcudiyetinin Türk çıkarlarına ters çalışıyor olmasıdır. İranlı milisler, başta Lübnan Hizbullah'ı olmak üzere, İdlib'de 50'den fazla Türk askerinin hayatını kaybettiği çatışmalarda baskın bir rol oynamıştı" dedi. Türkiye ve İsrail arasındaki mevcut ilişkilerin durumunu "siyasi diyalog eksikliği" ve "megafon diplomasisinin fazlalığına" bağlayan Gilad, ilişkiler normal düzeye gelirse bunun Suriye'de yansımaları olabileceği mesajı verdi. İsrailli maslahatgüzar Roey Gilad'ın yazısı bir dizi gelişmenin son halkası durumunda.

7 Mayıs'ta İsrail hükümeti resmi Twitter hesabından, "Türkiye ile diplomatik ilişkilerimizle gurur duyuyoruz. Bağlarımızın gelecekte daha da güçlenmesini umuyoruz. Bütün Türk takipçilerimize sevgilerimizi gönderiyoruz" mesajı yayınlamıştı. 12 Mayıs'ta ise Mısır, Yunanistan, Güney Kıbrıs, Fransa ve BAE'nin imzaladığı Türkiye karşıtı bildiriyi İsrail imzalamamıştı. İki ülke arasındaki iyi niyet beyanlarının nereye evrileceği merak konusu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ
YORUMLAR 60
 • nasıl 2 yıl önce Şikayet Et
  hafızamızı unutmuşsak olur.
  Cevapla
 • Adanalı. 2 yıl önce Şikayet Et
  Onlarda anladılar, TÜRKİYE ile dans edilmiyeceğini.
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 2 yıl önce Şikayet Et
  İsrailin bayrağındaki "iki mavi çizgi ve ortasındaki yıldız"...!!! İsrailliler tarafından "alttaki mavi çizgi Mısır NİL nehrini, üstteki mavi çizgi de FIRAT nehrini temsil ediyor vee iki nehir arası bize VADEDİLMİŞ TOPRAKLAR olarak işgal edilecek yerler anlayışını bırakmadıkları sürece "mazlum müslümanların tek gerçek kapısı Türkiye ile ilişkileri hep sorunlu olacaktır. İsraillilerin bu amaca uygun olarak BARZANİ'nin dedeleri ile ilişkileri, "PKK'ya desteği hep sorun olmuştur ve olacaktır. Zira Türkiye "İsraille savaşmak caiz değildir" diyen Suudi baş müftüsü kadar alçalacak bir ülke değildir.
  Cevapla
 • Usta 2 yıl önce Şikayet Et
  Kıyamete KADAR Türkiye ile Israil asla hiç bir zaman anlaşamaz onların çalgısına göre oynamasa Türkiye Onlar Dünyanın Dengesini bozan en büyük tehtid Üçüncü dünya savaşına ?????bütün Dünya da Hiç bir zaman onlara kimse inanmaz Onlar nankör ve lanetli bir millet
  Cevapla
 • Usta 2 yıl önce Şikayet Et
  Menfaatler şeytanla iş birliği yapmayı gerektriyorsa yapılır .aklımda diyerek
  Cevapla
 • nira 2 yıl önce Şikayet Et
  Ayıdan post İsrail den dost olmaz.....
  Cevapla
 • Ali Koç. 2 yıl önce Şikayet Et
  Bizde onlar gibi yapalım. Demekki devir, düzen ve dümen böyle gerektiriyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin kritik gücü: Elektronik harp ve sinyal istihbarat
1400 yıl önce Müslümanlardan saklamışlar! Duvarın içinden servet fışkırdı...