Atmosferdeki patlama Suriye'de bir köyü yok etti

Bilim insanları, 12 bin 800 yıl önce atmosferde patlayan bir kuyruklu yıldızın, Suriye'de ilk çiftçilerin yaşadığı düşünülen Ebu Hureyre köyünü yok ettiği bulgusuna ulaştı.

Atmosferdeki patlama Suriye'de bir köyü yok etti
Atmosferdeki patlama Suriye'de bir köyü yok etti
GİRİŞ 22.05.2020 08:08 GÜNCELLEME 23.05.2020 12:53
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Bir grup bilim insanı, bundan 12 bin 800 yıl önce atmosferde patlayan bir kuyruklu yıldızın, Suriye'nin Ebu Hureyre köyünü tamamen yok ettiğine ilişkin bulgulara ulaştı.

 

BAŞKA KALINTILAR DAHA BULUNDU

Nature dergisinde yayımlanan bir makaleye göre; dünya dışında gerçekleşen bir patlamanın gezegenimizdeki iklim değişikliğine neden olduğu düşünülen Young Dryas (Genç Dryas) döneminin etkilerini araştıran bilim insanları, bazı alet ve kemik kalıntılarından başka bir şey daha buldu.

 

ATEŞ YAĞMURU SONUCUNDA ERİMİŞ CAMDAN KÜRECİKLER BULUNDU

Araştırma ekibinde yer alan arkeologlar, 12 bin 800 yıl önce gerçekleşen Genç Dryas Çarpışması’nın etkisiyle dünyanın dört bir yanına dağılan yoğun bir ateş yağmuru sonucunda oluşan erimiş camdan kürecikler buldu.

Bölgede yoğun bir kazı çalışması yapan bilim insanları, tüm alana yayıldığı anlaşılan bu kürecikler ışığında, atmosferde meydana gelen kuyruklu yıldız patlamasının etkisiyle Ebu Hureyre köyünün büyük bir kısmının yok olduğu sonucuna vardı.

ARAŞTIRMA EKİBİNDE YER ALAN İSİMLER

Araştırma ekibinde Rochester Teknoloji Enstitüsünden Andrew Moore, Kaliforniya Santa Barbara Üniversitesinden James Kennett, Armagh Gözlemevinden William Napier, Kuzey Arizona Üniversitesinden Ted Bunch ve James Wittke, Harvard Üniversitesinden James Weaver, Elizabeth Şehri Devlet Üniversitesinden Malcolm LeCompte ve Viktor Adedeji, ABD Jeolojik Gözlemevinden Paul Hackley, Alaska Fairbanks Üniversitesinden Gunther Kletetschka, Los Alamos Ulusal Laboratuvarından Robert Hermes, Oregon Üniversitesinden Joshua Razink, Liverpool Üniversitesinden Michael Gaultois ve Comet Araştırma Grubundan Allen West isimleri yer aldı.

KAYNAK: AKŞAM
YORUMLAR 17
 • adsız 2 yıl önce Şikayet Et
  hehe insanlarıda uzaylılar bıraktı dünyaya böyle saçmalık olurmu ya...
  Cevapla
 • Serkan 2 yıl önce Şikayet Et
  12800 yıl önce derken nasıl bi hesap yaptılar ise artık? Biliminde siyasete ve dini inanışa hizmet ettiği malum ama materyalist düşünceye hizmet ediyor açıkça ve karbon testi denilen bişeye sığınıyorlar ancak o testlerin güvenirliliği kesinlikle tartışma konusu çünkü çok alakasız sonuçlar veriyor çoğu kez ama nedense evrimci düşünceyi destekleyen argümanların üzerinde bu şüpheler hiç tartışılmıyor, yani biliminde darwinci ve materyalist düşüncenin etkisi altında olduğunu düşünüyorum o nedenlede verilerini güvenilir bulmuyorum.
  Cevapla
 • ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  bu konu bilimsel, böyle siyasi çalışan kafalar bunları anlamaz, şimdi çoğu kişi amerika yaptı sanacak..
  Cevapla
 • fatihh 2 yıl önce Şikayet Et
  yok artık LeBron James
  Cevapla
 • seyfettin 2 yıl önce Şikayet Et
  O coğrafyada helak olmuş birçok kavim var. Allahu alem bu kavimlerden birinin akıbeti olmuştur. bu göktaşı...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsmail Saymaz'dan 6'lı masa eleştirisi: Bu sisteme ben de oy vermem
Kritik kıdem tazminatı detayı: Tüm EYT'lileri ilgilendiriyor