10 ülkeden ABD'ye karşı ortak karar!

10 AB üyesi ülke, ABD'nin Rusya sorumluluklarını yerine getirene kadar 34 ülkenin imzası bulunan Açık Semalar Anlaşması’ndan çekileceğini duyurmasının ardından, anlaşmaya destek verdiğini açıkladı.

10 ülkeden ABD'ye karşı ortak karar!
10 ülkeden ABD'ye karşı ortak karar!
GİRİŞ 22.05.2020 21:05 GÜNCELLEME 22.05.2020 21:14
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Belçika, Finlandiya, Lüksemburg, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, İsveç ve Çekya, ortak bir yazılı açıklama yaparak, ABD'nin Açık Semalar Anlaşması'ndan çekilme kararını üzüntüyle karşıladıklarını kaydetti.

"ANLAŞMA GÜVEN İNŞASINA ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLIYOR"

Açıklamada, Rusya'nın anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirmemesi konusunda ABD ile benzer endişelere sahip olunduğunun altı çizilirken, "Anlaşma, Avro-Atlantik bölgesinde güvenlik ve şeffaflığı artırmak için imzalanmış, güven inşasına önemli katkılar sağlamıştır." ifadeleri kullanıldı. 

ABD'NİN ÇEKİLME KARARI 6 AY İÇİNDE GEÇERLİ OLACAK

"Açık Semalar Anlaşması'nı uygulamaya devam edeceğiz. Anlaşmanın halen işlevsel ve faydalı olduğunu düşünüyoruz." mesajı verilen açıklamada, ABD'nin çekilme kararının 6 ay içinde geçerli olacağına dikkati çekildi. 

ABD’YE DİYALOG ÇAĞRISI

Açıklamada, Moskova yönetimi ile diyaloğun da süreceğine işaret edilirken, "Rusya'ya bazı uçuşlarda uyguladığı kısıtlamaları kaldırma ve tüm taraflarla diyalog yürütme çağrısında bulunuyoruz." ifadesi kullanıldı. 

- ABD'NİN ÇEKİLME KARARI

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya sorumluluklarını yerine getirene kadar Açık Semalar Anlaşması’ndan çekileceklerini açıklamıştı.

Rusya ve ABD, askeri faaliyetlerde şeffaflığı teşvik etmek, silah kontrolünü ve diğer anlaşmaları gözlemlemeyi kolaylaştırmak amacıyla silahsız keşif uçuşlarına izin veren Açık Semalar Anlaşması'nı imzalayan 34 ülke arasında yer alıyor.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) coğrafyasında güven ve güvenlik artırıcı önlem olarak öngörülen ve 1992'de imzaya açılan Açık Semalar Anlaşması'nın tarafları arasında Türkiye de bulunuyor.

Rusya, 2-5 Şubat 2016'da Açık Semalar Anlaşması çerçevesinde Türkiye'de gözlem uçuşu talep etmiş, bu uçuşunun rotası üzerinde Açık Semalar Anlaşması çerçevesinde mutabakat sağlanamamış ve uçuş gerçekleşmemişti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
avrupa birliği
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  İngilizler niye çıktı ab şimdi anladınızmı yeni dünya da ab yer yok İngiliz ler herzaman oyun kurucudur abd bügüne kadar fedayisiydi İngilizler
  Cevapla
 • Murat 2 ay önce Şikayet Et
  Bunun 10 ülkenin uçağı rusyada uçacak abd ye raporlayacak ama rus uçağı abd de uçamayacak.
  Cevapla
 • kaptan44 2 ay önce Şikayet Et
  güzel tespit abd herşeyden haberdar olacak ama rusya olamayacak
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Dikkat çeken araştırma! İbre tersine döndü, Türkiye ilk halkada yer alacak
İsmail Demir'den dikkat çeken paylaşım... Durmak Yok