Libya Dışişleri Bakanlığı'ndan yabancı paralı asker cesedi açıklaması

Libya Dışişleri Bakanlığı, başkentin güneyinde Hafter'e bağlı güçlerden geri aldıkları noktalardan birinde yabancı paralı asker cesedi bulunduğunu duyurdu. Aynı bölgede Rus yapımı mayın ele geçirildiği de aktarıldı.

Libya Dışişleri Bakanlığı'ndan yabancı paralı asker cesedi açıklaması
Libya Dışişleri Bakanlığı'ndan yabancı paralı asker cesedi açıklaması
GİRİŞ 23.05.2020 15:15 GÜNCELLEME 23.05.2020 15:19
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Libya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, ordu birlikleri başkentin güneyindeki Selahaddin bölgesinde, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin darbeci lideri Halife Hafter'in güçlerinden arındırdıkları bir noktada yabancı paralı asker cesedi buldu. Yabancı paralı askere ilişkin gerçeklerin aydınlatılması için ilgili güvenlik birimleri ve adli makamlarla ortak çalışma yürütüldüğü ifade edildi.

 

 

Açıklamada, soruşturmanın tamamlanmasının ardından konuya ilişkin hazırlanan raporu Libya Dışişleri Bakanlığının Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyine Libya'daki yabancı paralı askerlerin varlığına yönelik ek bir delil olarak takdim edeceği belirtildi.

Libya ordusunun yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu basın birimi de sosyal medya hesabından yabancı paralı askerin cesedi üzerinden çıkan malzemelerin fotoğraflarını paylaştı. Fotoğraflarda askerin üzerinden, çok sayıda Rus rublesi banknotu çıkması dikkati çekti.

 

 

TUZAKLANMIŞ RUS YAPIMI MAYIN BULUNDU

Öfke Volkanı Operasyonu basın biriminden yapılan başka bir açıklamada da ordu birliklerinin başkentin güneyinde milislerden arındırdığı bölgede, tuzaklanmış Rus yapımı MON-100 tipinde parça tesirli bir anti personel mayın ele geçirildiğine ilişkin fotoğraf paylaşıldı.

Libya ordusu, Hafter'e bağlı askerlerin karşısında son dönemde pek çok askeri başarıya imza attı. Hafter güçlerinin pazartesi günü ülkenin batısındaki stratejik Vatiyye Üssü'nden çıkaran Libya hükümeti, batı bölgelerdeki farklı beldeleri de milislerden arındırmaya devam ediyor. Ordu birlikleri başkentin güneyindeki Selahaddin ve El-Meşru ekseninde ilerlerken, bölgedeki kritik noktaları Hafter'e bağlı askeri unsurlardan geri almış ve buradaki El-Tekbali Kampı'nda kontrolü sağlamıştı. Hafter güçlerinin başkentin güneyindeki cephelerden geri çekilirken sivil yerleşim bölgelerine çok sayıda mayın tuzakladığı ortaya çıkmıştı.

Kremlin Sarayı'nın yemek işini yönettiği için "Şef" lakabıyla anılan Yevgeny Prigozhin’e ait güvenlik şirketi Wagner'in Libya'da 1000'in üzerinde paralı askerinin Halife Hafter adına sıcak cephe hatlarında savaştığı ifade ediliyor.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
rusya umh
YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Rusya defolsun 2 ay önce Şikayet Et
  Libya hükümetinin çıkıp Rusya'ya sert bir nota vermesi lazım. acıklasınlar ki Ruslar dünya gündeminde zor duruma girsinler. her öyle babalarının evi degil girecekleri.
  Cevapla
 • LaKLaK 2 ay önce Şikayet Et
  Wagner denen kurulus aslinda rusyanin olen askerlerden sorumlu tutulmamasi icin ve prestij kaybi olmamasi icin uydurdugu bir kabuk.Ruslara asla ve asla gunenilmez,
  Cevapla
 • Mantık 2 ay önce Şikayet Et
  Ateşkes tuzağına düşmemek lazım fırsat bu fırsat deyip vurmak en uygun olan gibi
  Cevapla
 • Tunç 2 ay önce Şikayet Et
  Kendilerini üç kuruşa satanlara o paracıklarını dahi harcamayı Allah nasip etmesin
  Cevapla
 • demir ersoy 2 ay önce Şikayet Et
  Canlı tek bir tane paralı asker bırakmayacaksın on paralı katiller dünyanın her yerinde parayla insan öldürüyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Katile şehit deyip tehdit etti
Bakan Çavuşoğlu uyardı: Her an saldırabilirler!