Libya'da rüzgar tersine dönünce AB panikledi: Artık vakti geldi

Darbeci Hafter'in bayram, mübarek gün demeden Trablus'a bomba yağdırmasına sessiz kalan AB'nin, Türkiye'nin desteğiyle Libya ordusunun zaferler kazandığı süreçte taraflara ateşkes çağrısında bulunması dikkat çekti. AB Libya Delegasyonu Başkanı Alan Bugeja "Çatışmaların sonlandırılması ve diyaloğa dönülmesi için sürekli yapılan çağrıları duymanın vakti geldi." dedi.

Libya'da rüzgar tersine dönünce AB panikledi: Artık vakti geldi
Libya'da rüzgar tersine dönünce AB panikledi: Artık vakti geldi
GİRİŞ 24.05.2020 00:43 GÜNCELLEME 24.05.2020 00:43
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Libyalıların bayramını kutlayan Bugeja, ülkedeki tüm tarafları "Ramazan Bayramı'nın maneviyatına saygılı olmaya ve kutsal bayram günlerinin, İslam dininin esası olan barış, huzur ve merhamet içinde kutlanmasına müsaade etmeye" çağırdı.

Bugeja açıklamasında, "Bu yılki Ramazan Bayramı idrak edilirken, koronavirüs salgınından muzdarip ülkede binlerce Libyalı, hala ölüm, yıkım ve yerinden olmalara neden olan savaştan etkilenmeye devam ediyor. Çatışmaların sonlandırılması ve diyaloğa dönülmesi için sürekli yapılan çağrıları duymanın vakti geldi." ifadesini kullandı.

Bugeja bu seçeneğin krizin çözümü için tek yol olduğunu kaydetti.

 - LİBYA ORDUSUNUN İLERLEYİŞİ SÜRÜYOR

Libya'da, ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milisler, başkent Trablus'u ele geçirebilmek için 4 Nisan 2019'da operasyon başlatmıştı. Bu süre zarfında pek çok yerleşim alanı hedef alınmış ve çok sayıda sivil yaşamını yitirmişti.

Son dönemde ise Libya Ordusu, Hafter'e bağlı milislerin karşısında pek çok askeri başarıya imza attı. Hafter milislerini pazartesi günü ülkenin batısındaki stratejik Vatiyye Üssü'nden çıkaran Libya hükümeti, batı bölgelerdeki farklı beldeleri de milislerden arındırmaya devam ediyor.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
ateşkes
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Baybars 1 gün önce Şikayet Et
  Durmak yok.ayni hatayı Kıbrıs ta yaptik hala uğraşıyoruz.umh tamamen libyayi almali
  Cevapla
 • Analiz 1 gün önce Şikayet Et
  O adi AB. Her yıl Ramazan ayında filistini kana bulayan terörist İsrail’e neden ses çıkarmadı ?????? Hafter bomba yağdırırken nerdeydiniz Terör destekçisi Avrupa. Biz sizi çok iyi tanırız.
  Cevapla
 • Ali 1 gün önce Şikayet Et
  Önce temizlik yapalım sonra bakarız o işlere
  Cevapla
 • Bosna Hersek 1 gün önce Şikayet Et
  Bosna Hersekte ,sırplar yüzbinlerce Bosnalıyı hunharca katlettiler. Bosnalıların eline silah geçtiğinde katliamlara ses çıkarmayan Avrupa toplulukları barıış dayatmasıyla Bosnalıların ilerleyişini durdurdu. Tarih Libya'da tekerrür etmesin lütfen!
  Cevapla
 • Hakikat 1 gün önce Şikayet Et
  Kökten ateşkes olacak inşallah komple aldık mı ateş te kesilir merak etmeyin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
DSÖ'den koronavirüsün seyrini değiştirecek karar! Askıya alındı
Bülent Turan'dan CHP'ye çağrı: Kendiniz çözün