Çin ABD'ye karşı kendini böyle savundu: Vicdana aykırı

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle kendilerine dava açılmasının hukuka ve vicdana aykırı olduğunu söyledi.

Çin ABD'ye karşı kendini böyle savundu: Vicdana aykırı
Çin ABD'ye karşı kendini böyle savundu: Vicdana aykırı
GİRİŞ 24.05.2020 19:07 GÜNCELLEME 24.05.2020 19:26
Bu Habere 60 Yorum Yapılmış

Vang, düzenlediği basın toplantısında, Çin'in de diğer ülkelerle birlikte salgının kurbanları arasında olduğunu belirtti.

 

Kendilerinin ihtiyacı olan ülkelere yardım ettiğini de hatırlatan Vang, Kovid-19 nedeniyle Çin'e dava açılmasının hukukta yeri bulunmadığını ileri sürdü.

VİCDANA AYKIRI

Vang, bu tarz girişimlerin uluslararası hukukun göz ardı edilmesi anlamına geldiğini vurgulayarak, dava söylentilerini "vicdana aykırı, yanlış, haksız ve yasa dışı" olarak değerlendirdi.

 

ABD'de Çin'in itibarını kaybetmesi için her fırsatı değerlendirecek bir "siyasi virüs" yayıldığına işaret eden Vang, "Bazı ABD'li siyasetçiler, çok fazla yalan uydurdular ve çok fazla komplo planladılar." dedi.

Çin'e dava açacakların hayal dünyasında yaşadığını söyleyen Vang, böyle bir adım atacak kişilerin "kendilerini aşağılayacağı" yorumunu yaptı.

ABD'DEN ÇİN' 'KOVİD-19' SUÇLAMASI

ABD Başkanı Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ay başında Kovid-19'un Vuhan'daki bir laboratuvardan çıktığı yönündeki iddialarını dile getirmişti.

Trump, virüsün Vuhan'daki bir laboratuvardan çıktığına ilişkin kanıtları gördüğünü ancak şu anda detay paylaşamayacağını açıklamıştı.

Pompeo da "Çin'in, yürüttükleri standartların altındaki laboratuvarlarla dünyayı enfekte etme geçmişi var. Size bunun (Kovid-19) Vuhan'daki laboratuvardan çıktığına dair çok sayıda delil olduğunu söyleyebilirim." ifadesini kullanmıştı.

Öte yandan Trump, 27 Nisan'da Beyaz Saray'da yaptığı basın toplantısında, Kovid-19 salgınına ilişkin ABD'nin Çin'den tazminat talep edebileceğini kaydetmişti.

Pompeo, 29 Nisan'da virüsün Vuhan'daki bir laboratuvardan çıkmış olabileceği iddialarına ilişkin, Çin'e "biyomedikal laboratuvarlarını aralarında ABD'nin de bulunduğu uluslararası denetçilere açması" çağrısı yapmıştı.

ABD Kongresine, Vuhan'da ortaya çıkan salgınının, Çin yönetimince saklandığı iddiasının soruşturulması talebini içeren bir tasarı sunulmuştu.

YORUMLAR 60
 • Bir yorum 3 yıl önce Şikayet Et
  vicdana aykırımı lan elimde olsa sizi dümdüz çöle çeviririm ne vijdanı bu binlerce masum insan öldürdünüz hem suçlusunuz hemde vijdana aykırı diyorsunuz madem suçsuz olduğunu beyan ediyorsun dünyayla nie paylaşmayıp dsö tehdit ediyorsun söyleme diye neyden korkuyorsunda ölüm oranın gizliyorsun yada nie soruşturulmasını istemiyorsun demekki siz bilerek yaptınız bunları saklıyorsunuz birde vijdandan basetmeniz saçmalıktır sonun geldi biteceksin..
  Cevapla
 • Adil 3 yıl önce Şikayet Et
  Çindeki Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz vasıtasıyla umrede tüm islam coğrafyasına yaydılar bu virüsü.
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Dinsizin hakkından imansız gelir derlermiş atalarımız. Şu abd emperyalistinin defterini çin emperyalistleri dürecek inşallah. Tabiki de çin bu esnada kendi defterinide dürmüş olacak.. Beter olsunlar. Birbirlerini yesinler....
  Cevapla
 • Hakkı hoca 3 yıl önce Şikayet Et
  Çin'de vicdan mı var. Olsaydı Doğu Türkistanlı kardeşlerimize zulmetmezlerdi
  Cevapla
 • Ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Çin ile ABD arasındaki hem ekonomik hem liderlik savaşı virüs ile birlikte başka bir şekil aldı. Çin'in elindeki 1.2 trilyon dolarla ABD yi tehdit ederken ABD de Çin deki laboratuvarı muhtemelen sabota ederek virüsü Çin'e oradan da dünyaya yaydı.. Peki neden? Virüse Çin'in sebep olduğunu söyleyerek dava açmak için.. Dava açarsa ne olur?. Çin muhtemelen bunu kabul etmez buna karşılık ABD Çin'in tahvillerine el koyar.. Şu an dav açmış bulunuyor..Bu işin sonu kötü görülüyor..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'de 7 ve 11 yaşlarında iki kız çocuğuyla buluşmaya gelen pedofili şahıs öldürüldü
'Boykot' çağrıları sonrası yeni talep: Fiyat tarifeleri onaylansın