Hollanda’da 19 çocukta coronayla bağlantılı yeni hastalık görüldü

Hollanda’da 19 çocuğun, corona virüsüyle bağlantılı olduğu düşünülen ve Kawasaki sendromuna benzeyen yeni hastalığa yakalandığı belirtildi.

GİRİŞ 26.05.2020 08:28 GÜNCELLEME 26.05.2020 10:06
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Hollanda Pediatri Derneği (NVK) tarafından çocuk doktorlarından yeni hastalıkla ilgili vakaları bildirmeleri istendi.Hekimler, 19 çocukta yeni hastalığa ilişkin belirtilere rastlandığını açıkladı. Bu çocukların 10'unda korona virüsü tespit edildi.

 

 

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, çocuklarda neredeyse sadece 5 yaşın altındaki çocukları etkileyen nadir Kawasaki hastalığı ve toksik şok sendromu (TSS) belirtileri görüldü. Çocuklardan sadece 4'ü, 5 yaşından küçüktü. Diğerleri ise 5-18 yaş aralığındaydı.

BİR ÇOK ÜLKEDE GÖRÜLDÜ

 

 

Covid-19 ile ilişkilendirilen yeni hastalığa ilişkin vakalar ilk olarak İngiltere’de ortaya çıkmıştı. Ardından İrlanda, Belçika, İsviçre, İtalya, İspanya, Fransa ve ABD’de de görüldü.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'nin (ECDC) hazırladığı bir rapora göre, Avrupa genelinde 230 çocuk, ‘muhtemelen bu yeni hastalık nedeniyle’ hayatını kaybetti.

İngiltere’de 14, Fransa’da da 9 yaşındaki bir çocuk bu hastalık yüzünden hayatını kaybederken, Fransa’da geçen hafta toplam vaka sayısının 135’e yükseldiği açıklanmıştı.

ABD medyasına göre, New York’ta yaşayan 3 çocuk da bu hastalık nedeniyle öldü. Eyaletteki çeşitli hastanelerde tedavi gören 102 çocukta yeni hastalığın belirtileri olduğu ifade edildi.

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Coşkun 1 ay önce Şikayet Et
  Rabbim dünyadaki çocukları korusun
  Cevapla
 • Rami 1 ay önce Şikayet Et
  Bill gates yaşlı yükünü azalttı
  Cevapla
 • Mete 1 ay önce Şikayet Et
  Geçen profun biri yaa bu hastalık yıllardır var korkmayın dedi ama maalesef medya başkalarının elinde şimdi bu pompalanacak.
  Cevapla
 • yemre 1 ay önce Şikayet Et
  başlığı yanlış atmışsınız. kawasaki den sonra diye.
  Cevapla
 • Ayşe 1 ay önce Şikayet Et
  Allah sonumuzu hayır etsin
  Cevapla
 • Velhasıl-ı Kelam 1 ay önce Şikayet Et
  amin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Albayrak tarih verdi: Sürprizlerimiz için takipte kalın
Türkiye'nin Ayasofya kararı Rum lideri şoke etti! Hayal kırıklığı yaşıyor, tuhaf açıklama