Trump'tan Twitter kararı: Kapatmak için hukuki süreç başlatacak

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya platformlarının paylaşımlardan hukuki olarak sorumlu tutulmasını öngören bir kararname imzaladı.

Trump'tan Twitter kararı: Kapatmak için hukuki süreç başlatacak
Trump'tan Twitter kararı: Kapatmak için hukuki süreç başlatacak
GİRİŞ 29.05.2020 02:42 GÜNCELLEME 29.05.2020 02:44
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Trump, sosyal medyaya ilişkin yeni düzenlemeler getiren kararnameye, Beyaz Saray'da Oval Ofis'te düzenlenen törenle imza attı.

 

 

İmza töreninde konuşan Trump, kararnamede, internet şirketlerini kullanıcılarının paylaştığı içeriklerden sorumlu tutmayan yasanın değiştirilmesinin öngörüldüğünü belirterek, sosyal medya platformlarının artık kullanıcılarına uyguladığı sansürden ve platformlarda yapılan paylaşımlardan sorumlu olması gerektiğinin altını çizdi. 

Trump, "Amerika tarihinde, ifade özgürlüğünün karşılaştığı en büyük tehlikelerden birisini yenmek için bugün buradayız." ifadesini kullandı.

Kararnameyi imzaladığı esnada Oval Ofis'teki bir gazetecinin "Twitter hesabınızı silecek misiniz?" şeklindeki sorusunu ise "Bu ülkede daha adil bir basın olsaydı bunu seve seve yapardım ancak basın adaletsiz olduğu için ben sosyal medya üzerinden birçok insana ulaşıyorum." şeklinde yanıtladı. 

"ELİMDEN GELSE TWİTTER'I DA KAPATIRDIM"

Twitter'ın "bilgiyi doğrula" seçeneğini "siyasi aktivizm" olarak nitelendiren ve sosyal medya şirketlerinin "tekelcilik" yaptığını savunan Trump, "Twitter, saygın bir şirket olmasa ve hukuki hakkım olsa Twitter'ı da kapatırdım. Bu konuda avukatlar ile görüşüyoruz, hukuki bir süreç yürüteceğiz." diye konuştu. 

Trump ayrıca, Minnesota'da polis şiddetiyle öldürülen George Floyd'un ölüm anlarına ilişkin videoyu da "şok edici" olarak nitelendirdi. 

- Trump ve Twitter arasında "bilgiyi doğrulama" tartışması

Twitter, son günlerde sosyal medya platformlarında dezenformasyonun yayılmasının önüne geçmek için bazı paylaşımlarının altına eklediği "bilgiyi doğrulama" etiketini, salı günü Trump'ın California eyaletindeki "uzaktan oylama" konusunda attığı tweetlere de uygulamıştı.

Söz konusu uyarının gündem olmasının ardından Trump olay hakkında Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Twitter'ı "3 Kasım'daki seçimlere müdahale etmeye çalışmak" ve "ifade özgürlüğünü kısıtlamak" ile itham etmişti.

Trump, çarşamba sabahı yaptığı Twitter paylaşımında ise "Cumhuriyetçiler, sosyal medya platformlarının, muhafazakar sesleri susturmaya çalıştıklarını hissediyor. Bunun olmasına izin vermeyeceğiz, bu platformlara ya güçlü düzenlemeler uygulayacağız ya da bunları kapatacağız." ifadesini kullanmıştı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • özcan 3 ay önce Şikayet Et
  kapatta görelim turp anca konusur
  Cevapla
 • abdullah 3 ay önce Şikayet Et
  mevcut yasalar ve sistem artık dünyayı yönetmeye yetmiyor her sey sil baştan olacak .
  Cevapla
 • Özgür t. 3 ay önce Şikayet Et
  Twitter'i kapatmak için Twitter'den açıklama yapmak :)
  Cevapla
 • Ercan 3 ay önce Şikayet Et
  Çok doğru söylüyor ne işe yarıyor yalan dolan
  Cevapla
 • Mrr 3 ay önce Şikayet Et
  Özgürlükler ülkesinin düştüğü hale bakın:))))
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ülkede berberler anlaşıp 40 ton saç biriktirdi! Bakın ne için
Tam 'O an'ı yakalayan fotoğraflar!