Atina hükümeti mültecilere karşı sınıra bariyer çekiyor

Yunanistan'ın mülteciler konusunda uyguladığı sert politika, artırılarak devam ediyor. Polisler tarafından sınırda dövülerek Meriç Nehri'ne atılan mültecilere karşı Atina yönetimi sınıra 200 kilometrelik bariyer çekmeye hazırlanıyor.

Atina hükümeti mültecilere karşı sınıra bariyer çekiyor
Atina hükümeti mültecilere karşı sınıra bariyer çekiyor
GİRİŞ 31.05.2020 17:08 GÜNCELLEME 31.05.2020 17:08

Yunanistan hükümeti, Türkiye-Yunanistan sınırını oluşturan Meriç Nehri'nin kendi tarafındaki bariyerleri genişletme kararı aldığını duyurdu.

 

 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias,Yunan medyasından Realnews gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’den olası bir göç dalgasına karşı yeni hazırlık içinde olduklarını belirtti. Dendias, "Sınırımızı korumak için gerekli olduğunu düşündüğümüz tüm önlemleri alıyoruz" diye konuştu.

26 KİLOMETRELİK ÇİT KURULUYOR

Yunan medyası ise Atina hükümetinin, Meriç Nehri’nin farklı noktalarında yaklaşık 26 kilometrelik bir çit kuracağını ve Atina'nın toplam 208 kilometrelik bir bariyer oluşturmayı planladığını aktardı. Öte yandan sınır hattının kuzeyinde halihazırda 12 kilometrelik bir çit bulunuyor.

 

 

Geçtiğimiz Şubat ayı sorunda Türkiye, Yunanistan sınırındaki kapıların, Avrupa Birliği'ne gitmek isteyen göçmen ve sığınmacılar için açık olduğunu ve bu kişilerin Türk güvenlik ve sınır görevlileri tarafından durdurulmayacağını açıklamıştı. Ankara’nın bu hamlesi üzerine sınıra akın eden yüzlerce sığınmacı Yunan sınır güçlerinin sert müdahalesiyle karşılaşmıştı.

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
mülteci
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ABD'den İsrail'e uyarı: Derin endişe duyuyoruz
The Economist'ten ABD'yi korkutacak kapak! Ülkeler hazırlanıyor Govcoins üretecekler