Yunan tutuştu! 'Türkler haritayı yeniden çiziyor'

Türkiye-Libya arasında imzalanan mutabakat çerçevesinde, iki ülke Doğu Akdeniz’de belirledikleri sınırları 24 parsele ayırdı. Bu bölgelerde hak iddia eden Atina’yı korku sararken, “en kötü senaryo” diye duyurdukları Girit’in güneyinde Türk araştırma gemilerinin çalışmalara başlamasında geri sayıma girildi.

Yunan tutuştu! 'Türkler haritayı yeniden çiziyor'
Yunan tutuştu! 'Türkler haritayı yeniden çiziyor'
GİRİŞ 02.06.2020 07:38 GÜNCELLEME 02.06.2020 07:43
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Türkiye, Libya ile 29 Kasım 2019’da imzaladığı Deniz Sınırları Yetki mutabakatı için çok kritik günler yaşanıyor. Ankara, iki ülke arasında ortak sınır olarak belirlenen bölgeyi 24 parsele ayırdığını 30 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanan kararla duyurdu.

 

 

Buna göre 16 ve 17 numaraları parseller Türkiye-Libya sınırını teşkil ediyor. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından petrol ve doğalgaz arama araştırmaları başta olmak üzere, sismik çalışmalar gibi tüm adımlar için iki ülke arasındaki yetki dağıtımı gerçekleştirildi. 

 

 

Yunanistan, Türkiye’nin imzalamadığı uluslararası anlaşmaları bahane ederek tek taraflı olarak kendi münhasır ekonomik alanını gösteren haritalar yayınlıyor. Bu haritalarda Ege’nin tamamı ve Doğu Akdeniz’in büyük bölümü Yunan egemenlik alanı içinde gösterilirken, Türkiye’ye Antalya Körfezi bırakılıyor.” Türkiye ise Libya’daki meşru hükümetle imzaladığı mutabakat muhtırası ile Yunanistan’ın bölgedeki planlarını suya düşürdü.

“ERDOĞAN İYİCE HAVAYA GİRDİ”

Tüm bu gelişmeler, Yunanistan medyasına bomba gibi düştü. Anlaşma için çok önemli adımların atılmaya başlandığına dikkat çekilerek, “Türkiye, böylece Yunanistan’ın kıta sahanlığına da giriyor. Adaların kıta sahanlığı olmadığını savunan Türkler, Libya’da Hafter’in Trablus’tan uzaklaştırılmasının verdiği hava ile parsel adımını da attı. Bu kararın Birleşmiş Milletler’e de sunulup onay çıkması beklenmeden harekete geçildi. Ankara’nın kararla alakalı NAVTEKS duyurularını (denizcilik bildirimi) önümüzdeki günlerde yapması bekleniyor” ifadelerine yer verildi.

Tüm bu gelişmelerin bir diğer önemli getirisi de, Yunanistan’ın tek taraflı ilan ettiği kıta sahanlığı haritalarını tanımıyor oluşu. Bu detay da Komşu medyasında geniş bir biçimde ele alındı. “Yeni adımın Yunanistan’ın kıta sahanlığı haklarını sorgulamak olacağı artık apaçık ortada. Libya’da Sarrac Hükümeti’ni gönderdiği destekle çökmekten kurtararak istikrara oturtan, Hafter’i bölgeden püskürten Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu başarıları Yunan kıta sahanlığı üzerinde resmi bir şekilde hak ilan ederek sürdürmek istiyor” denildi.

YUNANİSTAN NE YAPACAK?

Tüm bu gelişmelerin ardından “Yunanistan ne yapacak” sorusu akıllara geliyor. Atina, Türkiye’nin Girit’in güneyinde sismik araştırmalara başlamasını “en kötü senaryo” olarak algılıyordu ve Libya tarafının mutabakata göre kendi sınırları içerisinde kalan bölgede araştırma yapması için TPAO’ya yetki vermesiyle “en kötü senaryo”nun gerçekleşmesinin de önü açıldı. Söz konusu bölgelerin tartışmasız bir şekilde Yunan egemenliği altında bulunduğunu iddia eden Yunan üst aklının, Girit’in güneyine Türk araştırma gemilerinin ulaşmasıyla ne gibi bir konuma düşeceği, tepki olarak ne yapacağı tamamen merak konusu.

KAYNAK: DİRİLİŞ POSTASI
ETİKETLER
türkiyei
YAZDIR
YORUMLAR 39
 • esas 1 ay önce Şikayet Et
  Adamlar başkalarının hakkını çalamıyacağız diye tutuşmuş.
  Cevapla
 • makas 1 ay önce Şikayet Et
  bu yunanı niye adam yerine koyuyorsunuz millet mi bunlar .kabileler.bir üfürüklük zurnanın son deliği.
  Cevapla
 • Hayati 1 ay önce Şikayet Et
  Kılıbık - Faşo - İsmet İnönü - Namı Diyar Güzel İsmet paşa - Milli şef İsmet - GİRİT ve 12. TAkım Adaları - Yunan Dostlarına Hediye etti ... Menderes - Zorlu - ve Polatkan - Dahası Atatürk’ü bile Öldürttü ... Bu Tahmin değil - Gerçek
  Cevapla
 • Faşo İsmet 1 ay önce Şikayet Et
  Kendine Milli şef İsmet İnönü diyen bir Kılıbık - Namı güzel. İsmet Paşa - Atatürk’ü Ve Menderes - Zorlu - Polatkan’ı İktidar olma Hırsı Yüzünden Öldürttü ... GİRİT ve 12. Takım Adaları YUNAN Dostlarına Hediye etti ... Çakallar
  Cevapla
 • Hortlak İsmet 1 ay önce Şikayet Et
  Milli şef İsmet İnönü - Mezardan Kalkar - Adaları verdi - Şimdi Libya İle olan Anlaşmayı bozmak İçin HORTLAYACAK ....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'de büyük felaket! Onlarca ülkenin toplamından daha fazla
Son dakika haberi: 9 Temmuz koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı