ABD'den sonra Fransa'da skandal ortaya çıktı! Halk ayaklandı

Fransa'da 2016 yılında polis aracında ölen siyahi Adama Traore için Paris Adliye binasında görülen dava sırasında gösteri düzenlendi. Yüzlerce kişi, polis şiddetine tepki gösterirken, bir grup ise çevredeki çöp tenekelerini ateşe verdi. Polis ile göstericiler arasında çatışma çıktı.

GİRİŞ 03.06.2020 06:32 GÜNCELLEME 03.06.2020 08:32
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

ABD'de siyahi George Floyd'un polis şiddetiyle ölümünün ardından birçok ülkede ırkçılık karşıtı gösteriler düzenleniyor. Fransa'da Paris'in kuzey banliyösünde 2016 yılında 24 yaşındaki Adama Traore adlı siyahi, jandarma tarafından karakola götürülürken araçta hayatını kaybetmişti.

 

 

Aynı yıl yapılan açıklamada Traore'nin kalp rahatsızlığı bulunduğu ve polis aracında geçirdiği kalp krizi sonucu öldüğü açıklanmıştı. Traore’nin ailesi ise adli rapora itiraz etmişti. Traore'nin kız kardeşi Assa'nın çağrısı üzerine bugün Paris Mahkemesinde görülen dava sırasında Paris Adliyesi önünde toplanan bir grup, hayatını kaybeden Traore için anma ve polis şiddetine karşı gösteri düzenledi.

Polis şiddetini kınamak için Paris Mahkemesinin önünde toplanan gruba, sarı yelekliler de destek verdi. Anma töreni eylem şeklinde başlarken, eyleme katılanlar arasında "Adalet yok, barış yok", "Adama Traore için adalet istiyoruz" şeklinde slogan attı. Benzer gösteriler Marsilya şehrinde de düzenlendi.

 

 

Fransa’da 10 kişiden fazla kişinin bir araya gelmesi yasak olduğu halde 24 yaşında polis aracında ölen siyahi genç için toplanan bir grup ise çevredeki çöp tenekelerini ateşe verdi. Göstericiler ellerine geçirdiklerini polise atarken, Paris çevre yolunu da bir süre trafiğe kapattı.

ETİKETLER
skandal fransa eylem
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Ülküm 3 ay önce Şikayet Et
  Fas Tunus cezayir ve daha daha bir sürü afrika ülkesi,fransa da çok sömürdü bu garibanları,şimdi bedel ödeme zamanı
  Cevapla
 • Murat 3 ay önce Şikayet Et
  Nerde insan hakları insanlık nerde
  Cevapla
 • Osman 3 ay önce Şikayet Et
  Neka güze neka güzel
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Koronavirüs çıktı, AB Liderler Zirvesi ertelendi
Trump seçmenine 'Koyun' dediler!