Japonya'dan aşı çalışmalarına 300 milyon dolarlık destek

Japonya, dünya genelinde yetersiz sağlık hizmeti alan nüfusa aşı sağlamayı hedefleyen "GAVI" adlı platforma 300 milyon dolarlık destek sağlayacak.

Japonya'dan aşı çalışmalarına 300 milyon dolarlık destek
Japonya'dan aşı çalışmalarına 300 milyon dolarlık destek
GİRİŞ 04.06.2020 09:59 GÜNCELLEME 04.06.2020 09:59

Japonya, Küresel Aşı İttifakı'na (GAVI) 300 milyon dolarlık destek verecek. Dünya genelinde yetersiz sağlık hizmeti alan nüfusa aşı sağlamayı hedefleyen ve uluslararası bir organizasyon olan GAVI'nin, ülkelere koronavirüs ile mücadele başta olmak üzere çalışmalara fon sağlama çağrısının ardından alınan karar kapsamında Japonya, daha önce taahhüt ettiği 100 milyon dolar haricinde organizasyona 200 milyon dolar daha destek sağlayacak.

Başbakan Shinzo Abe'nin, GAVI'nin bugün yapılacak toplantısında gösterilecek videolu mesajıyla finansal desteği duyurması bekleniyor. Ayrıca Japonya hükümetinin aşı çalışmalarına özel önem vermesinin diğer bir nedeninin de ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'nın önümüzdeki yıl gerçekleştirilmesi hedefi olduğu ifade ediliyor.

TEŞVİK PROGRAMI DA AÇIKLANMIŞTI

Daha önce Japonya hükümetinin aşı üreticileri için bir sübvansiyon programı başlatarak seri üretimi destekleyeceği açıklanmış, Japonya'nın aşı üretim tesislerinin kısa sürede kurulabilmesi için mali yardım sağlayacağı belirtilmişti. Ülkenin, bu sayede güvenliği kanıtlanan aşıların en kısa sürede kitlelere ulaşmasına katkı sağlamayı hedeflediği vurgulanmıştı.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Ev ve araba alacaklar dikkat! İşte güncel taşıt - konut - ihtiyaç kredisi faiz oranları...
Bakması bile ürkütücü! Fiyatı 4376 lira!