Libya'da yakalanmışlardı! İşte Rus ajanların faaliyet ve hedefleri

Libya'da yakalanan Rus ajanlar Maxim Shogali ve Samer Suefan'ın ülke topraklarında yaptıkları faaliyetleri ve hedefleri kamuoyuna duyuruldu. yazılı açıklamada, iki ajanın da Yevgeni Prevogen’in sahibi bulunduğu “Vlevsky Astrov” şirketinde çalıştıkları ve Libya’daki askeri ve ekonomik durum hakkında üslerine raporlar hazırladıklarının belirlendiği kaydedildi.

Libya'da yakalanmışlardı! İşte Rus ajanların faaliyet ve hedefleri
Libya'da yakalanmışlardı! İşte Rus ajanların faaliyet ve hedefleri
GİRİŞ 07.06.2020 21:34 GÜNCELLEME 07.06.2020 21:41
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Ajanların, Libya adaleti tarafından aranan Seyfülislam Kaddafi ile birden fazla kez görüştüklerinin tespit edildiği aktarılan, Libya hükümetince yürütülen Öfke Volkanı Operasyonu Basın Biriminden yapılan yazılı açıklamada, Astrov şirketinin, Libya’da olası seçimi Rusya’ya yakın isimlerin kazanması için çalışmalar yaptığı ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Söz konusu ajanlara yardım eden 'Alexander Prokofiev' ve 'Konstantin Alexander' adında iki ajanın daha olduğu yapılan soruşturmada anlaşıldı. Finansal işlemleri yapabilmek için sahte şirket mühürleri düzenlediler. Önümüzdeki günlerde yapılacak seçimleri etkilemek ve bilgi toplamak için Libyalıları işe alamaya başladılar.

Ajanların cep telefonları, bilgisayarları ve yapılan aramalarda ele geçirilen belgelerde, Libya'da bir Rus askeri üssü kurulmasını sağlamak, ABD'nin üs kurmasını engellemek ve Libya petrolleri ile doğal gaz endüstrisini kontrol etmek gibi stratejik çalışmalar yaptıkları belirlendi."

Söz konusu ajanların, Temmuz 2019’da Libya hükümeti güvenlik güçlerince yakalandığı duyurulmuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 5
 • Erman er 2 yıl önce Şikayet Et
  Devletlerin dostlukları diye bir şey olmaz. Çıkarları olur. Çıkarlarda pazarlıkla belirlenir , kısa vade uzun vade diyede.
  Cevapla
 • Ufuk 2 yıl önce Şikayet Et
  Rahmetli kaddafi size en yakın dosttu.libyanın limanlarını rahat rahat kullanıyordunuz.abd libyayı bombalayacam dedi.gemilerinizle limanları terkettiniz.ne olduda terkettiniz.demekki siz kaddafinin dostu asla olmadınız.abd size rahmetli cehar dudayevin telefonla konuşurken koardınatlarını verdi.dudayevi bombayla öldürdünüz.sahi kaddafinin sarayının koordınatlarını abd ye sizmi verdiniz.adam zor kurtulmuştu.
  Cevapla
 • seyfo 2 yıl önce Şikayet Et
  o zaman amerika istedide aldılar
  Cevapla
 • Ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  ABD'den Rusya'dan dost olmaz.
  Cevapla
 • emin 2 yıl önce Şikayet Et
  kaddafi bize de dosttu ona bakarsan . biz de kaddafiye karşı tavır aldık
  Cevapla
DİĞER HABERLER
FETÖ'nün kara kutusu firari emniyet müdürü Mehmet Karabörk Almanya'da ortaya çıktı
ABD'de B-21 uçağı için geri sayım başladı