3 kişiyi öldüren kaplan ömür boyu hapis cezasıyla karşı karşıya

Hindistan'da 3 kişiyi öldüren ve "insan hayatı için tehlikeli" diye tanımlanan bir kaplanın yaşamının geri kalanını kafeste geçirebileceği açıklandı.

3 kişiyi öldüren kaplan ömür boyu hapis cezasıyla karşı karşıya
3 kişiyi öldüren kaplan ömür boyu hapis cezasıyla karşı karşıya
GİRİŞ 08.06.2020 12:23 GÜNCELLEME 08.06.2020 12:23
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Hindistan'da iki yıl önce önce yeni bölge aramak için kaydedilmiş en uzun mesafeyi çok kısa sürede aşarak haberlere konu olan kaplan, 3 kişiyi öldürdüğü için yaşamının geri kalan kısmını parmaklıklar ardında geçirebilir.

5 yaşındaki 180 kiloluk kaplan Ağustos ve Aralık 2018 tarihleri arasında, Maharaştra eyaletine bağlı Chandrapur'dan Madya Pradeş eyaletindeki Palaspani'ye kadar olan 510 kilometrelik yolu kat etmişti.

Ancak yeni bölge arayışındaki kaplan güzergahı üzerindeki 3 kişiyi öldürmüştü.

Times of India'nın (TOI) haberine göre, Kanha Ulusal Parkı'ndaki kaplan, cumartesi günü uyuşturularak Madya Pradeş eyaletinin merkezi Bhopal'deki Van Vihal Ulusal Parkı ve Hayvanat Bahçesi'ne götürüldü.

2018'de yakalanan kaplana daha önce birden fazla kez doğada yaşama şansı tanındığını ancak kaplanın insan yerleşimlerinin bulunduğu alanlara gelmeyi sürdürdüğünü belirten yetkililer, Ulusal Kaplan Koruma Otoritesi'nin yönergelerine uyumlu olarak "insan hayatı için tehlikeli" olarak sınıflandırılan kaplanın yaşamının geri kalanını tek başına kafeste geçirebileceğini söyledi.

Kaplanın götürüldüğü Van Vihar Ulusal Parkı ve Hayvanat Bahçesi'nde şu anda 14 kaplan bulunuyor ancak sadece 4 tanesi ziyaretçilere teşhir ediliyor.

"Tehlikeli" olarak sınıflandırılanlar ve yetim kaldıkları için kurtarılan kaplanlar ziyaretçilerden uzakta ayrı kafeslerde tutuluyor.

Van Vihar Direktörü Kamlika Mohanta, TOI'ye yaptığı açıklamada "Kaplanın alışması ve yatıştırılması biraz zaman alacak. Davranışlarını gözlemleyeceğiz. Şimdilik tek başına kafeste kalacak. Merkezi Hayvanat Bahçesi Otoritesi kaplanın teşhir edilip edilmeyeceğine ya da tellerle sınırlanan safari alanına salınıp salınmamasına karar verecek" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: INDEPENDENT TÜRKÇE
YORUMLAR 1
  • Aslan 3 yıl önce Şikayet Et
    Ah canım benim,umarım af çıkar.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye, 5 bin metreden çıkaracak! 15 milyar dolarlık yatırım
Türk Savunma Sanayisine sızma girişimi! İşin arkasındakiler yakayı ele verdi