'Vuhan'dan daha beter: Pekin virüsü

Çin'in başşehrinde ortaya çıkan yeni virüs kafaları karıştırdı. Uzmanlar, Avrupa'dan ithal virüsün son derece bulaşıcı ve tehlikeli olduğunu vurguladı.

GİRİŞ 17.06.2020 08:00 GÜNCELLEME 17.06.2020 08:14
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Pekin'de Xinfadi Pazarı çevresinde yeni bir salgının ortaya çıkması üzerine olağanüstü tedbirler alınmaya başladı. Vaka sayısının 79'dan 109 çıkması sebebiyle Pekin yönetimi, "çok acımasız" olduğu teyit edilen virüs sebebiyle 29 bölgeyi karantinaya aldı. Anti-salgın lider grubu, salgın durumunun son derece korkunç olduğunu duyurdu. Pekin yönetimi, toptan pazarlar, sebze pazarları, restoranlar ve kantinler için şehir çapında bir inceleme başlattı.

 

 

SEYAHAT YASAĞI

Yerel hükûmet, Covid-19'a maruz kalma riski yüksek olan insanların Pekin'den ayrılmamalarını, kalanların yerel yönetime rapor vermelerini istedi. Bu arada pazartesiden bu yana araçların başkentten çıkışı yasaklandı. Birçok şehrin yöneticileri, vatandaşları Pekin'e seyahat etmemeleri konusunda uyardı.  
Ön bulgular, Pekin'de tespit edilen yeni Covid-19 salgınının virüsünün Avrupa'dan ithal edildiğini göstermekte. Çin Hastalık Kontrol Merkezi başepidemiyoloğu Wu Zunyou, salgının kontrol edilmesinin en acil görev olduğunu söyledi. Wu, enfekte olmuş herkesi mümkün olan en kısa sürede tespit ederek virüsün yayılmasını sınırlamanın bir an önce yapılması gerektiğini belirtti.

KRİTİK ÜÇ GÜN

Wu “Enfeksiyonun ne kadar yaygın olduğunu bulmak acil bir durumdur. Virüs, Pekin merkezli değil, ancak bunun nasıl ithal edildiğini henüz belirleyemedik” diye konuştu. Wu Zunyou'ya göre koronavirüs bulaşmış insanlar, önümüzdeki üç gün içinde semptom göstermeye başlayacak, bu sebeple önümüzdeki üç gün Pekin'in salgını durdurması için kritik.

 

 

YA YİNE YAYILIRSA?

Vuhan Üniversitesi Patojen Biyoloji Bölümü Müdür Yardımcısı Yang Zhanqiu, Pekin'de bulunan koronavirüsün son derece bulaşıcı, muhtemelen Vuhan'da bulunandan daha bulaşıcı olduğunu gösteren 79 vakanın dört gün içinde doğrulandığını söyledi. Pekin Hastalık Kontrol Merkezinden bir araştırmacı “Pekin Xinfadi pazarında yeni Covid-19 salgınına yol açan koronavirüs suşunun genom diziliminin Avrupa menşeli olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

TÜRKİYE GAZETESİ

YORUMLAR 36
 • yok 3 yıl önce Şikayet Et
  Çin'in yok olması şart
  Cevapla
 • Vatan 3 yıl önce Şikayet Et
  Iki ay sonra dünyada pandemi olur
  Cevapla
 • çancin belalari 3 yıl önce Şikayet Et
  cin e gideni ulkeye sokmayin pasaportunda cin kaşesi olanida ulkeye sokmayin cin den birsey satin almayin duzelir hersey
  Cevapla
 • izmir-doğru söyler 3 yıl önce Şikayet Et
  çin dünya pazarında abd yi geçince küresel güçler bizide ortak et bizde şirket kurup bu pasta diliminden pay alalım dedi çin hayır deyince küresel güçde bizde seni çökertmesini biliriz dedi bude çökertmede 2.hamle dünyada 5 milyon insan ölene kadar hamleler devam eder 5.kol faaliyeti askeri güçle yenemediğin rakibi terörle yen onunladan yenemez isen biyolojik savaşla yen olay bu
  Cevapla
 • Müslüman türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Bence bundada bir hayır var.Cenabi Hak bu Çin pisliğinden bir şey almayın diyor müslümanlara.ne geliyorsa ordan iptal edip kendimiz üretmeliyiz.haram olan bir çok şeyi kullanarak yapıyorlar bizde güle oynaya alıp kullaniyoruz
  Cevapla
 • Keamuran 3 yıl önce Şikayet Et
  Doğru
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Necmettin Erbakan'ı asıl kim hapsettirmek istedi? İşte tüm süreç
 Jandarma komutanına küfreden aday hakkında karar! AK Parti ihraç edecek!