Barzani PKK ile anlaştı: Sözde Kürdistan projesine adım

ABD ve Fransız heyetleri gözetiminde yapılan çok sayıda gizli toplantı sonrası 25 sözde parti, Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) adıyla PKK çatısı altında birleşti. Mesut Barzani’ye yakın Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) de bu oluşuma destek vermeye ikna edildi. ABD böylece, ordu kurup silâhlandırdığı PKK’ya devletleşme yolunu da açtı.

Barzani PKK ile anlaştı: Sözde Kürdistan projesine adım
Barzani PKK ile anlaştı: Sözde Kürdistan projesine adım
GİRİŞ 19.06.2020 07:33 GÜNCELLEME 19.06.2020 07:33
Bu Habere 86 Yorum Yapılmış

ABD, ordu kurup silahlandırdığı PKK/PYD’ye devletleşme yolunu açtı. ABD, Suriye’nin kuzeyindeki Mesut Barzani’ye yakın yakın ENKS’yi (Suriye Kürt Ulusal Konseyi) PKK/PYD’ye destek vermeye ikna etti. İki grup arasında ABD arabuluculuğuyla yürütülen görüşmelerde nihai anlaşma sağlandı. Suriye’nin yüzde 26’lık bölümünü işgal altında tutun terör örgütü, bu bölgedeki diğer tüm grupları şiddet kullanarak tasfiye etmişti. Bu şiddetten Barzani’nin Suriye’deki uzantısı ENKS da nasibini almıştı. ENKS’nin büroları kapatılmış, 2011-2016 yılları arasında 52 Kürt siyasetçi kaçırılıp öldürülmüştü. Bazı isimler ise Türkiye’ye sığınmak zorunda kalmıştı. Bu katliamlar nedeniyle ENKS -düne kadar- PKK/PYD’ye karşıt gruplar arasındaydı.

ABD-FRANSA ORTAK YAPIMI

Ancak PKK/PYD/YPG’yi bölgedeki tek güç haline getirmek isteyen ABD ve Fransa devreye girdi. PKK/PYD ile Barzani’ye yakın bu gruplar iki ülkenin arabuluculuğunda masaya oturdu. Hem Suriye’de hem de Kuzey Irak’ta ABD ve Fransız heyetlerinin de katıldığı çok sayıda toplantı yapıldı. Bu görüşmeler neticesinde geçtiğimiz mayıs ayında ENKS dışında, PKK’nın işgali altındaki bölgede bulunan diğer 25 sözde parti, Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) adıyla PKK çatısı altında birleşti. PKK’nın ENKS ile yaptığı görüşmelere bu yapı üzerinden devam edildi.

DÜNYAYA DUYURDULAR

Son 1 aydır hız verilen gizli/açık görüşmelerde önceki gün PKK ile Barzanici gruplar arasında nihai anlaşma sağlandı. ABD’li büyükelçi William Roebuck ve Türkiye’nin kırmızı listede aradığı terörist Mazlum Kobani kod adlı Ferhad Abdi Şahin’in de katıldığı bir basın toplantısı ile anlaşma Kamışlı’da kamuoyuna duyuruldu. Yapılan açıklamada PKK ile ve ENKS’nin 2014’te imzalanan Duhok Anlaşması çerçevesinde birleşecekleri ifade edildi. Duyuruya göre Barzani ile PKK arasında önümüzdeki günlerde yeni bir genel anlaşma imzalanacak. Barzani’nin de imzaladığı 2014 tarihli Duhok mutabakatına göre Suriye kuzeyinde işgal edilen bölgenin yönetiminde ENKS’ye yüzde 40, TEV-DEM’e (PKK’nın uzantısı) yüzde 40 temsil hakkı verilmesi öngürülüyor. Yüzde 20’lik temsiliyet ise sözde bağımsız isimlerden oluşacak. Anlaşmaya göre savunmada ortaklık kurulacak, sözde askeri birlikler terör örgütü YPG çatısında birleşecek. Demokratik özerklik ve kanton sistemi güçlendirilecek.

CAN CİĞER KUZU SARMASI

Toplantıda konuşan terörist Ferhad Abdi, anlaşmadan dolayı ABD elçisi William Roebuck ve Mesut Barzani ile Neçirvan Barzani’ye teşekkür etti. Abdi, “Kürt birliğinin sağlanması ve tüm halk ve inançların haklarının garanti altına alındığı çok renkli ve demokratik bir Suriye için güçlü destek sunan ABD’ye teşekkür ederiz” dedi. Elçi Roebuck ise gösterdikleri özveriden dolayı PKK elebaşı Abdi ve Barzani’ye teşekkürleri iletti.

Türkiye o devleti kurdurmaz

Bağımsız Suriyeli Kürtler Birliği Başkanı Abdülaziz Temo, ABD arabuluculuğunda yapılan anlaşmaya tepki gösterdi. ABD’nin bu anlaşmalarla PKK’yı diğer siyasi grupların arasına sokarak meşrulaştırmayı planladığını söyledi. Anlaşmanın içerisine Deyrizor ve Rakka gibi Kürtlerin olmadığı ve Haseke gibi çok az Kürt nüfusun olduğu bölgelerin de dahil edildiğini vurgulayan Temo, şunları kaydetti: “O topraklarda PKK bir meşruiyet kazanamaz. PKK ile bir müzakereden bahsedilecekse teröristlerin Suriye topraklarından çıkarılmasını sağlamaları gerekiyor. Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonları Öcalan’ın planını bozdu. Ancak bu anlaşmayla Suriye Kürt Federasyonu kurma peşindeler. Fakat bu imkansız. Türkiye ile 900 kilometre komşu bir ülkede Kürt devleti veya federal bir devlet kurulamaz. Üstelik bu bölgelerde Araplar, Suriyeliler ve Süryaniler de var. Bu durum bir federasyonu imkansız hale getirir. Haseke’yi öne sürüyorlar. Oradaki Kürtlerin oranı nüfusun sadece yüzde 30’u. Tel Abyad’da, Rakka’da, Deyrizor’da Kürt yok. Rasulayn’ın sadece yüzde 18’i Kürt. Ayn el-Arab ve Rasulayn arasındaki 180 kilometrelik alanda hiç Kürt yok. Tüm bunlara rağmen anlaşmalarında coğrafi bağımlılıktan nasıl söz edebiliyorlar?”

Oyunu bozalım

Genelkurmay İstihbarat Dairesi eski Başkanı İsmail Hakkı Pekin de ABD’nin farklı grupları birleştirerek PKK’yı uluslararası toplantılarda Türkiye ile aynı masaya oturmayı planladığını söyledi. Suriye’deki Ulusal Kürt Konseyi’nin geçmişte PKK/YPG ile işbirliği yapmadığına dikkat çeken Pekin özetle şunları kaydetti: “ABD uzun süredir bu iki grubu birleştirmeye çalışıyordu. ABD, Kürt Konseyiyle birleştirerek PKK/PYD’yi meşru hale getirmeyi hedefledi. ABD teröristlerle diğer grupları ayırmak yerine ‘Kürt Konseyi’ çatısında birleştirip PKK’yı masaya oturtacak. Ayrışmayı önleyerek Suriye’de daha kolay özerk bir yapı kurmaya çalışacaklar. Barzani’ye yakın olan Kürt Konseyi bu duruma karşı çıkıyordu. Şimdi ABD rahatlıkla PYD’nin terörist olmadığı dile getirebilecek. ABD, nasıl iki grubu birleştirdiyse, Türkiye ile PKK’yı aynı masaya oturtarak işbirliği yaptırmak istiyorlar. ABD bu gruplara ne vaat ettiyse Türkiye’nin bu oyunu bozması lazım. Irak ile Suriye’yi birbirinden ayırmamalıyız. Türkiye’nin Arap ve Kürt aşiretlerle görüşüp ABD ve Rusya’nın oyunlarını bozması lazım.”

Yenişafak

YORUMLAR 86
 • Kapaklı Yorum 3 yıl önce Şikayet Et
  bana göre yakın zamanda savaş patlak verecektir tek başımıza hiç birşey yapamayız savaşırsak içerde kazanırız ama dışarıda çok zor çümkü kim kiminle belli abd ruslarla birlik olur mısır sudilerle iranda çinle birlikte zaten ast olan bizim ne yapabileceğimizdir şayet olurda 3. bir devlet kurulursa duşmanımız çok dostumuz az olur umarım sözle kalır eyer özde olursa hep bilirlikte savaşa gidiyoruz.. yanımızda bir devlet kurulmasına asla musade edilemez kimsede buna cürret edemez etmeyecektirde.
  Cevapla
 • Nuri 3 yıl önce Şikayet Et
  Libya 'da da yalnızız. Ama ne oldu? Tam tersine Suriye ve Irak 'ta da kimseye bakmadan Oradaki Halkla beraber olsaydık bu hale gelmezdi
  Cevapla
 • BÜYÜK TÜRKIYE 3 yıl önce Şikayet Et
  la bu amerika tam salal bir devlet halen neyi. pesindelet turkiyenin kabul etmeyecegi hicbir denklem.kurulamaz ortadoguda ama farkında degiller halen
  Cevapla
 • Deli bozkurt 3 yıl önce Şikayet Et
  Birde bunlara maske yardimi yaptilarya ona yaniyorum nankor bunlar yav reis gozunu ac
  Cevapla
 • Metin 3 yıl önce Şikayet Et
  Yardım etmek Türkün asil kanında vardır.Yardımı o ülkenin sade vatandaşına yapıyoruz,Trumpa veya macrona değil.Dünya devi abd yaşlı vatandaşlarını köpekler gibi can çekişip ölmeye terkederken Türkiyenin yaptığı insanlığı hem abd vatandaşları hemde tüm dünya görüyor,onuda geçtik Allah görüyor.Liderler ne kadar hain,güvenilmez olsada halklar masumdur,onlarda Allah'ın kuludur.
  Cevapla
 • osman16 3 yıl önce Şikayet Et
  reisin gözü zaten hep açık meraklanma.. yardım yapmak başka konu. akrep akrepliğinden vazgeçmez. bize rağmen bir şey yapamazlar Allahın izniyle.
  Cevapla
 • Dede 3 yıl önce Şikayet Et
  kuzey ırak ta tampun bolge şart bır tasırakın
  Cevapla
 • Yılmaz 3 yıl önce Şikayet Et
  Iyi Haber Montrö anlaşma da durur üçüncü bir Devleti kurulursa Türkiye müdahale etme hakki doğar ve türkiye bağlanir yakinda yeni iller gelir 81 olar 83 erdoğan demişte yillar önce aslinda cok iyi olar menim gibilere sinirda memleketti olanlar icin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Liseli öğrencilerin yaptıkları pes dedirtti! Görüntüler tepki çekti
Daud Aweis Jama: Uzun süredir bekliyorduk, Türkiye ile anlaştık