İtalya AB'den kurtarma fonu anlaşması bekliyor

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, koronavirüsün oluşturduğu ekonomik etkilerin azaltılması, ortadan kaldırılması adına AB'den yardım fonu talebinde bulundu. İtalyan Başbakan kurtarma fonu üzerinde en geç Temmuz ayına kadar anlaşma sağlanmasını talep etti.

İtalya AB'den kurtarma fonu anlaşması bekliyor
İtalya AB'den kurtarma fonu anlaşması bekliyor
GİRİŞ 20.06.2020 09:51 GÜNCELLEME 20.06.2020 09:51

 İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Avrupa Birliğinde (AB) yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ekonomiye yönelik etkileriyle mücadele için gündeme gelen kurtarma fonu üzerinde temmuz ayına kadar bir anlaşmaya varmaları gerektiğini belirtti. 

Conte, Kovid-19'a yönelik önlemler nedeniyle video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen AB Liderler Zirvesi'ne başbakanlık sarayı Chigi'deki ofisinden katıldı. 

FON ANLAŞMASI BEKLENİYOR

Zirvenin ardından Twitter’dan paylaşımda bulunan Conte, "AB Konseyi sona erdi. AB ileriye bir adım daha attı. Risklerin farkındayız. Temmuz ayında bir anlaşmaya varmalıyız." ifadelerini kullandı. 

Bu arada, İtalyan ANSA ajansının haberine göre, Başbakan Conte zirve toplantısında, Kovid-19 sonrasında ekonomik olarak toparlanmak için tüm çevrelerle istişareler başlattıklarını anlatırken, "AB Komisyonu'nun teklifi adil ve iyi hesaplanmış. Daha önce belirlenen mali kaynakların altına inmek ciddi bir hata olur. Kredi ve hibelerin birleşimi de iyi yapılanmıştır. Zamanlama da çok önemlidir. Temmuz’a kadar bu anlaşmayı tamamlamalıyız ve komisyonun bu yıl içinde bazı kaynakları kullanabilir hale getirme çabalarını sürdürmeliyiz." değerlendirmesinde bulundu.  

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Okulların açılacağı yeni tarihler açıklandı! Bakan Selçuk'tan son dakika duyurusu
Yunanlıların ateş açtığı teknenin görüntüleri ortaya çıktı